Р Е Ш Е Н И Е
№ 190
гр.София, 11.05.2012г. в името на народа
Върховният касационен съд на Република България, гражданска колегия, четвърто отделение, в открито съдебно заседание на пети април две хиляди и дванадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА ЦАЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: АЛБЕНА БОНЕВА
БОЯН ЦОНЕВ при секретаря Стефка Тодорова, като изслуша докладвано от съдията Албена Бонева гр.дело № 1638/2010 г. , за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по чл. 290 ГПК и е образувано по касационна жалба, подадена П. гимназия „Н. П.” [населено място] срещу въззивно решение, постановено на 28.06.2010 г. по гр.д. № 325/2010 г. Шуменския окръжен съд.
Касационното обжалване е допуснато с определение № 669/09.05.2011 г. по въпроси за критериите, по които се установява кой измежду сравняваните служители работи по-добре, какъв контрол може да упражни съда на тази преценка на работодателя и за доказателствените средства, с които може да се установи в исковия процес извършване на подбор по чл. 329 КТ
Съставът на Върховния касационен съд, намира следното:
Работодателят трябва да се ръководи от по-високата квалификация и по-добра работа на сравняваните работници и служители.
Квалификацията е обективен факт и включва образование по съответната специалност, степен на образование, допълнителна професионална квалификация, като се установява със съответните документи.
Преценката за качеството на работата /точно, качествено и ефективно изпълнение на трудовите задължения/ се извършва след съобразяване на множество показатели, които са от значение за съответната трудова функция. Между тях са и данните за дисциплинарното минало на служителя с оглед цялостната му трудова характеристика
Оценката по двата показателя, които са въздигнати в чл. 329 КТ е комплексна, като подборът включва още и съпоставяне по приетите показатели на всеки участник в подбора.
С тълкувателно решение № 3 от 16.01.2012г. по тълкувателно дело № 3/2011 г. ОСГК на ВКС е прието, че преценката на работодателя по чл. 329, ал. 1 КТ - кой от работниците и служителите има по-висока квалификация и работи по-добре, подлежи на съдебен контрол в производството по иск с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ. Съдът проверява основават ли се приетите от работодателя оценки по законовите критерии по чл. 329, ал. 1 КТ на действително притежаваните от работниците и служителите квалификация и ниво на изпълнение на възложената работата.
Работодателят може да извърши преценката за квалификация и качество на работа, като използва различни способи, включително да ползва и помощни комисии, като не е длъжен да оформя в писмен вид нито техните заключения, нито процеса на оценка. Въпрос на доказване е да установи действително извършване на подбор, лицата между които го е сторил по какви показатели и, че трудовите правоотношения са запазени с тези работници и служители, които по-пълно отговарят на критериите на закона. Допустими са всички доказателствени средства, включително свидетелски показания, както и протоколи от работата на помощни комисии по подбора. Протоколите са частни писмени документи, които нямат обвързваща съда материална доказателствена сила, така че с оглед възраженията и доводите на противната страна, работодателят следва да установи по пътя на пълно главно доказване фактите и обстоятелствата, имащи отношение към извършването на подбора и неговата законност.
По касационните оплаквания:
К. твърди неправилност на атакувания съдебен акт поради противоречие с материалния закон и необоснованост. Иска неговата отмяна и отхвърляне на исковете. Моли за присъждане на съдебноделоводните разноски.
Ответникът по касация В. И. В. в отговора по чл. 287, ал. 1 ГПК е развила съображения за неоснователност на жалбата. Моли да се остави в сила въззивното решение и да й бъдат присъдени съдебноделоводните разноски.
Съставът на Върховния касационен съд, като взе предвид касационните оплаквания, доводите на сраните, както и приложимия закон, намира, че касационната жалба е основателна.
Предявени са искове по чл. 344, ал. 1, т. 1, т. 2 КТ.
Въззивният съд, като е отменил решението на първостепенния Шуменски районен съд е уважил исковете, който е приел, че уволнението на В. е незаконосъобразно, поради нарушение на чл. 329 КТ – недоказан предварителен подбор, съответно критериите по които евентуално е бил извършен и мотивите, поради които останалите на работа учители по информатика са предпочетени пред В..
Правилно въззивният съд е приел, че подборът по чл. 329 КТ подлежи на съдебен контрол, но в противоречие с даденото от настоящия състав разяснение, е отказал да цени протокол № 01/01.07.2009 на ръководството на училището със синдикалните ръководители, на което са обсъждани и приети критериите за подбор на педагогическия персонал, взето е и решение какви точки при какви данни да се поставят по отделните показатели, имащи отношение към квалификацията и към нивото на изпълнение на трудовите задължения. Към този документ е приложен и протокол, в който в табличен вариант са оценени поотделно участващите в подбора.
Двата писмени документа, макар и частни, са годни доказателствени средства за установяване на отразеното в тях, като В. В. не е възразила в срок срещу автентичността им, нито че са съставени с оглед интересите на процеса.
При това положение, за работодателят не е имало задължение да сочи и други доказателства, установяващи извършването на подбора.
Възприетите от работодателя показатели са с оглед образованието и качеството на работа на лицата, между които е извършван подбора.
Няма пречка, работодателят да ползва резултати от тестове, по-ранни атестации, изпити и др. под., за да прецени точното, качествено и ефективно изпълнение на трудовите задължения на служителите и да съпостави качествата им. В случая, е взето решение да се имат предвид и резултатите при оценяването по Национална програма „Диференцирано заплащане” по показателите, относими към критериите по чл. 329 КТ.
В. не е твърдяла в исковата молба, нито по-късно след представяне на цитираните по-горе документи, че нейните оценки, съответно тези на другите служители, участвали в подбора, не са обективни и по този въпрос не е имало спор в първата инстанция.
Възражението, че работодателят не е установил факти и не е посочил доказателства за дадените оценки по показателите, по които е извършил подбора, е въведено за първи път едва с въззивната жалба, което е недопустимо.
В заключение, решението на въззивния съд се явява неправилно и следва да се касира, като спора се разреши по същество от настоящия състав и исковете по чл. 344, ал. 1, т. 1, т. 2 КТ се отхвърлят.
В. В. следва да заплати на работодателя сторените във всички инстанции съдебноделоводни разноски.
МОТИВИРАН от горното, Върховният касационен съд, състав на четвърто гражданско отделение
ОТМЕНЯ въззивно решение, постановено на 28.06.2010 г. по гр.д. № 325/2010 г. Шуменския окръжен съд и вместо това ПОСТАНОВИ:
ОТХВЪРЛЯ исковете, предявени от В. И. от [населено място], [улица], ет. 3, ап. 12 срещу П. гимназия „Н. П.”, Шумен за отмяна, на осн.чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ на заповед за уволнение № 376/31.08.2009 г., за възстановяване на заеманата преди уволнението длъжност „учител по информатика и информационни технологии”, на осн. чл. 344, ал. 1, т. 2 КТ.
ОСЪЖДА В. И. от [населено място], [улица], ет. 3, ап. 12 да заплати на П. гимназия „Н. П.”, Шумен сумата в размер на 830 лв., представляващи съдебноделоводни разноски по делото, направени във всички инстанции.
РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ:
|