Ключови фрази
отмяна-нарушено право на участие * Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

392

 

София, 08.05. 2009г.

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

  

Върховният касационен съд на Република България, Четвърто гражданско отделение, в открито съдебно заседание на двадесет и осми април   две хиляди и девема година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СТОИЛ СОТИРОВ

  ЧЛЕНОВЕ:          БОЙКА ТАШЕВА

                                  МИМИ ФУРНАДЖИЕВА

 

при участието на секретаря Борислава Лазарова, изслуша докладваното от съдия Б.Ташева

гр. дело № 1016 по описа за 2008г. и за да се произнесе, взе предвид:

 

Производството е по чл.234 във вр. с чл.231 ал.1 б. “е” от ГПК /отм./ във вр. с пар.2 т.12 от ПЗР на ГПК.

Образувано е по молбата на Е. И. Д. от с. Д., община Р., с искане да бъде отменено решението на Радомирския районен съд, постановено на 30. Х.2007г. по гр.д. № 385/2007г. Като основание за това се сочи чл.231 ал.1 б. „е” от ГПК /отм/, навеждайки довод, че решението е постановено при нарушаване на правилата по призоваването на молителя за съдебното заседание на 16. Х.2007г., приемайки, че призоваването е извършено при условията на чл.47 ал.1 от ГПК /отм./, а призовката не е оформена с подписа на свидетел, че майката на молителя е отказала получаването й.

Ответницата по молбата за отмяна Е. Е. Д. чрез нейната майка и законна представителка Р. Н. А. от гр. Р. не е заявила становище.

Върховният касационен съд, състав на Четвърто ГО, намира, че молбата за отмяна е допустима, а разгледана по същество - и основателна, съображенията за което са следните:

С атакуваното по реда на отмяната решение Радомирският РС е изменил размерът на издръжката, определен по гр.д. № 1003/2003г. на същия съд, дължима от Е. Д. на малолетната му дъщеря Е. чрез нейната майка и законна представителка Р. А. , като я е увеличил от 30лв. на 70лв. месечно, считано от 24.ІХ.2007г., допуснал е предварително изпълнение на решението и е присъдил в тежест на ответника държавна такса и разноски.

За разглеждането на делото са насрочени и проведени две съдебни заседания – на 16 и 29. Х.2007г. За първото заседание призовката за Д. е върната в цялост с отбелязване от кмета на с. Д., че „лицето е регистрирано в селото по настоящ адрес, в момента то е извън селото и негови близки и съседи отказват получаването на призовката”. С разпореждане от 08. Х.2007г. първоинстанционният съд е постановил да се изпрати нова призовка с указание в нея да се впишат имената на лицето, отказало получаването й, както и родствените му отношения с адресата. Призовката е върната след съдебното заседание на 16. Х.2007г. с отбелязване, че лицето живее в София и че никой не е бил упълномощен без негово знание да получава призовки и др., включително родителите му. Съдът е приел в с.з. на 16. Х.2007г., че ответникът е редовно призован при условията на чл.47 от ГПК /отм./ и е дал ход на делото. За следващото заседание на 29. Х.2007г. съдът е приложил разпоредбата на чл.41 ал.6 от ГПК /отм./, като не е разпоредил изпращането на призовка до ответника. Заседанието е проведено в отсъствие на последния.

При тези обстоятелства съдът намира, че са налице предвидените в чл.231 ал.1 б. „е” от ГПК /отм./ предпоставки за исканата отмяна. Молителят е бил лишен от възможността да участва в производството по делото вследствие нарушаването от съда на съответните правила за призоваване. Призоваването за първото съдебно заседание не е в съответствие с изискванията на чл.47 ал.1 от ГПК /отм./, тъй като в призовката не е посочено нито лицето, което е отказало получаването й, нито в какво отношение се намира то с призоваваното лице, нито отказът е удостоверен с подпис поне на един свидетел. Не са били налице при това положение и предпоставките за прилагането на разпоредбата на чл.41 ал.6 от ГПК /отм./ по призоваването на Д. за второто съдебно заседание на 29. Х.2007г.

При това положение неучастието на молителя в производството по делото се дължи на нарушаване от съда на съответните правила по призоваването, което обуславя основателност на молбата за отмяна на атакуваното решение.

По изложените съображения молбата за отмяна следва да бъде уважена и делото да се върне на Радомирския районен съд за провеждане на следващите се процесуални действия по предявения иск.

Водим от горното Върховният касационен съд, състав на Четвърто ГО,

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯВА решението на Радомирския районен съд от 30. Х.2007г. по гр.д. № 385/2007г.

ВРЪЩА делото на Радомирския районен съд за провеждане на следващите се процесуални действия по разглеждането на предявения иск за изменение на издръжка.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: