Ключови фрази
Касационни частни дела по спорове за подсъдност * промяна на местна подсъдност

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 46
София, 19.04.2019 г.


ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, Второ наказателно отделение, в закрито съдебно заседание на деветнадесети април през две хиляди и деветнадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЖАНИНА НАЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: 1. БИСЕР ТРОЯНОВ
2. ПЕТЯ ШИШКОВА
разгледа докладваното от съдия Троянов н.ч.д. № 367 по описа за 2019 г.
Делото е предоставено за доклад на 18.04.2019 г.
Производството е по реда на чл. 44 от НПК за разрешаване на повдигнат спор за подсъдност между Балчишкия районен съд и Добричкия районен съд.
Прокурор Петър Долапчиев при Върховната касационна прокуратура изразява писмено становище, че компетентен да разгледа делото е Добричкият районен съд, защото отказът на водача да бъде изпробван за наличие на алкохол е направен в ЦСМП-Добрич.
Върховният касационен съд, Второ наказателно отделение, като съобрази материалите по делото, намери следното:
Административно-наказателното производство е образувано по жалба на Г. С. Н. от [населено място] против наказателно постановление № 18-0851-000971/ 23.05.2018 г. на началник сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР-Добрич за нарушение на чл. 174, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП за това, че на 01.05.2018 г., около 05:05 часа, в [община], на около 1 км от кръговото кръстовище в посока от изхода на к.к. „А.“ в посока [населено място], като водач на МПС отказал да бъде изпробван с техническо средство Алкотест Дрегер 7510 и на издадения му талон за медицинско изследване в ЦСМП-Добрич също отказал да даде кръвна проба за анализ, поради което му било наложено административно наказание гроба в размер на 2 000 лева и лишаване от правоуправление за срок от 2 години.
Обстоятелствената част на обжалваното наказателно постановление и на акта за установяване на административно нарушение разкриват, че жалбоподателят на два пъти е отказал да изпълни административните нареждания на полицейските служители – първия път, когато бил спрян за проверка в близост до изхода на курортния комплекс и втория път, в сградата на ЦСМП в гр. Добрич. Всяко едно от деянията е извършено на територията на различни съдилища.
Разпоредбата на чл. 174, ал. 3 от ЗДвП регламентира състав на административно нарушение, което съдържа в себе си две форми на изпълнително деяние: първата форма се осъществява с отказ на субекта на административно-наказателната отговорност да му бъде извършена проверка с техническо средство – неподчинение на устно разпореждане от полицейски контролен орган, а втората форма – с неизпълнение на предписанието за медицинско изследване, което е дадено в писмен вид в медицински талон, съставен от същия орган (субектът не посещава медицинското здравно заведение).
В наказателното постановление са посочени две места за извършване на нарушения, но деецът не е наказан два пъти. Затова съдът счита, че административно-наказателното производство се провежда за едно административно нарушение, започнало на територията на Балчишкия районен съд и довършено на територията на Добричкия районен съд. Съгласно чл. 59, ал. 1 от ЗАНН компетентен да разгледа жалбата срещу наказателното постановление е съдът, в чийто район е извършено нарушението. Позовавайки се на разпоредбата на чл. 36, ал. 2 от НПК определяща за компетентен да разгледа делото съда, в чийто район е довършено престъплението, Върховният касационен съд счита, че административно-наказателното производство по жалбата на Г. С. Н. против наказателно постановление № 18-0851-000971/ 23.05.2018 г. на началник сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР-Добрич следва да бъде разгледано от Добричкия районен съд.
Върховният касационен съд, Второ наказателно отделение, на основание чл. 44 от НПК
О П Р Е Д ЕЛ И :

ИЗПРАЩА на Добричкия районен съд за разглеждане а.н.д. № 9/ 2019 г. (прекратено), по описа на Балчишкия районен съд.
Препис от определението да се изпрати на Балчишкия районен съд, за сведение.
Определението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.