Ключови фрази
Грабеж * оставяне без разглеждане на искане за възобновяване * недопустимо искане за възобновяване * просрочено искане за възобновяване

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е - Р

№ 122

гр. София, 17 септември 2020 г.


ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД на РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, първо наказателно отделение, в съдебно заседание на девети септември две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РУМЕН ПЕТРОВ
ЧЛЕНОВЕ: ХРИСТИНА МИХОВА
ДЕНИЦА ВЪЛКОВА
със секретар Мира Недева,
при участието на прокурора СТЕЛИЯНА АТАНАСОВА,
след като изслуша докладваното от съдия РУМЕН ПЕТРОВ
наказателно дело № 546 по описа за 2020 г. и за да се произнесе взе предвид:

Производството е по реда на чл.423 и сл. от НПК.
Образувано е по искане на осъдения Д. М. И. за възобновяване на нохд № 1214/2018 по описа на Районен съд - Стара Загора и отмяна на влязлата в сила присъда.
В искането е посочено, че И. не е участвал в съдебното производство, въпреки че разследващите органи са били в постоянен контакт с него, тъй като са имали личния му телефонен номер в Република Гърция, където той е живял и работил последните пет години, още повече че е бил и адресно регистриран там. Претендира се делото да бъде възобновено като същото се върне за ново разглеждане в негово присъствие.
В съдебно заседание осъденият и упълномощеният му защитник адв.Ц. Б. поддържат депозираното искане и молят същото като допустимо и основателно да се уважи по изложените в него съображения.
Представителят на Върховната касационна прокуратура счита, че искането е подадено след изтичане на предвидения в закона шест месечен срок, но ако съдът го приеме за допустимо, същото е неоснователно. Според представителя на държавното обвинение в случая не са налице основанията за възобновяване и искането следва да бъде оставено без уважение, тъй като на досъдебното производство, в негово присъствие, Д. И. е привлечен в качеството му на обвиняем за престъплението, за което впоследствие е и осъден. Спрямо него е взета мярка за неотклонение подписка, непосредствено, след което той на два пъти е и разпитан по делото, т.е. той е знаел за започналото и воденото срещу него наказателно преследване, в чието досъдебно производство е взел лично участие. Действително присъдата е постановена в отсъствието на И., но това се дължи единствено на собственото му недобросъвестно поведение – след като не е намерен на посочения от него адрес и телефонен номер за призоваване, и е преустановил контакта си с упълномощения от него защитник адв.М. З..

Върховният касационен съд, първо наказателно отделение, за да се произнесе, взе предвид следното:

При извършената преценка относно допустимостта на искането за възобновяване на делото, съобразно изискванията на чл.423 от НПК касационният състав намира, че същото е подадено след изтичане на предвидения в процесуалния закон 6-месечен преклузивен срок, считано от фактическото предаване на И. на компетентните български власти.
Видно от приложените по делото писмени документи, в изпълнение на влязлата в сила на 11.04.2019 г. присъда, на 22.05.2019 г. РП - Стара Загора е издала европейска заповед за арест. На 15.09.2019 г. И. е задържан в Република Гърция. На 20.12.2019 г. той е предаден на български власти, като на 23.12.2019 г. е приведен в Затвора - гр. Стара Загора за изпълнение на наложеното му наказание от три години лишаване от свобода.
Искането е постъпило директно в деловодството на ВКС на 22.06.2020 г., т.е. след изтичане на законния шестмесечен срок, считано от 20.12.2019 г., когато И. фактически е предаден от Република Гърция на Република България за изпълнение на влязлата в сила присъда. На тази основа не може да бъде споделено становището на защитника, застъпено в молбата от 10.07.2020 г. и поддържано в съдебно заседание, че И. е разбрал за осъждането му едва на 21.02.2020 г. В този смисъл, макар искането да е направено от процесуално легитимирана страна, по отношение на съдебен акт, който принципно подлежи на проверка по реда на чл.423 от НПК, в случая това е станало след изтичането на предвидения в закона 6-месечен срок, който е изтекъл на 21.06.2020 г., поради което искането възобновяване на делото се явява процесуално недопустимо и следва да бъде оставено без разглеждане, а производството - прекратено.
По изложените съображения Върховният касационен съд, първо наказателно отделение


О П Р Е Д Е Л И :


ОСТАВЯ без разглеждане искане на осъдения Д. М. И. за възобновяване на нохд № 1214/2018 по описа на Районен съд - Стара Загора и отмяна на влязлата в сила присъда.
ПРЕКРАТЯВА производството по н.д. № 546/2020 г. по описа на Върховния касационен съд.
Определението не подлежи на обжалване.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: