Ключови фрази
установителен иск * насрещен иск * допустимост на иск


О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 234

С., 03.05.2012 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, първо гражданско отделение, в закрито заседание в състав:

Председател: ДОБРИЛА ВАСИЛЕВА
Членове: МАРГАРИТА СОКОЛОВА
ГЪЛЪБИНА ГЕНЧЕВА

като разгледа докладваното от съдия Генчева ч.гр.д.№185 по описа за 2012г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.278, вр.чл.274, ал.3, т.1 от ГПК.
С определение №2271/08.02.2012г. по ч.гр.д.№14901/11г. на Софийски градски съд е оставено в сила определението от 30.05.11г. по гр.д.№11572/2006г. на Софийски районен съд, с което е било прекратено производството по насрещния отрицателен установителен иск, предявен от К. И. Л. и Б. Б. Л. срещу [фирма]. Въззивният съд е приел, че с решението по първоначалния отрицателен установителен иск, предявен от [фирма] срещу К. и Б. Л. относно същия недвижим имот ще се формира сила на пресъдено нещо между страните по спорния предмет и затова насрещният отрицателен установителен иск е процесуално недопустим, тъй като е лишен от правен интерес.
Частна касационна жалба срещу въззивното определение е подадена от ищците по насрещния иск К. Л. и Б. Л.. Жалбоподателите подчертават различието между двата спора: по първия – че ответниците не са собственици на спорния имот, а по втория – че ищците не са собственици на същия имот. В изложението към жалбата поддържат основанията по чл.280, ал.1, т.2 и т.3 от ГПК по въпроса „допустимо ли е предявяване на насрещен отрицателен установителен иск в производство, образувано по отрицателен установителен иск, по отношение на един и същ имот и между едни и същи страни, при различни искания на насрещните страни”. За основанието по чл.280, ал.1, т.2 от ГПК сочат определение от 18.03.02г. по ч.гр.д.№616/02г. на СГС, ІІ-Б ГО, като поддържат и основанието по чл.280, ал.1, т.3 от ГПК.
Върховният касационен съд, състав на първо гражданско отделение приема, че е налице основанието по чл.280, ал.1, т.3 от ГПК за допускане на касационно обжалване. Поставеният от жалбоподателите правен въпрос е определящ за правилното разрешаване на възникналия процесуалноправен проблем и разглеждането на делото от ВКС ще бъде от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото.
Разгледана по същество, частната жалба е основателна.
С първоначалния отрицателен установителен иск се цели да се отрече правото на собственост на ответниците върху спорния имот. С насрещния отрицателен установителен иск се цели да се отрече правото на собственост на ищците върху същия имот. Затова двете дела не са тъждествени, те имат различен предмет – правото на собственост на ответниците и правото на собственост на ищците. В този случай съдът няма основание да прекратява производството по насрещния иск. Делата биха били тъждествени само ако първоначалният положителен установителен иск се съедини насрещен отрицателен установителен иск. В този случай предметът на правния спор действително е тъждествен и по двата иска – правото на собственост на ищеца върху спорния имот. Същото е и когато първоначалният отрицателен установителен иск се съедини с насрещен положителен установителен иск – тук двата иска имат за предмет все правото на собственост на ответника. В тези два случая насрещните искове ще бъдат процесуално недопустими. Не така стои обаче въпросът при два насрещни отрицателни установителни иска. Както бе посочено по-горе, спорът по двата иска е различен. Ако бъде уважен първоначалният отрицателен установителен иск, между страните ще се формира сила на пресъдено нещо, че ответниците не са собственици на спорния имот. Няма обаче да се създаде сила на пресъдено нещо по спора, който ответниците искат да въведат – че ищците не са собственици на същия имот. Ответниците имат правен интерес да въведат този спор чрез насрещен отрицателен установителен иск, предметът на спора е различен от този по първоначалния отрицателен установителен иск и затова няма процесуална пречка да се разгледат и двата спора в общо производство. Като са приели обратното, двете предходни инстанции са постановили неправилни определения, които следва да бъдат отменени и делото да се върне на районния съд за продължаване на съдопроизводствените действия по двата иска.
Водим от изложеното, Върховният касационен съд, състав на първо гражданско отделение,



О П Р Е Д Е Л И :

ДОПУСКА касационно обжалване на определение №2271/08.02.2012г. по ч.гр.д.№14901/11г. на Софийски градски съд.
ОТМЕНЯ определение №2271/08.02.2012г. по ч.гр.д.№14901/11г. на Софийски градски съд и определението от 30.05.11г. по гр.д.№11572/2006г. на Софийски районен съд за прекратяване на производството по насрещния отрицателен установителен иск.
ВРЪЩА делото на Софийския районен съд за продължаване на съдопроизводствените действия по двата насрещни отрицателни установителни иска.
Определението не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: