Ключови фрази
Касационни частни дела по спорове за подсъдност * местна подсъдност

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 80

гр. София, 21.06.2019 г.

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

Върховен касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение, в закрито съдебно заседание на двадесети юни през две хиляди и деветнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА АВДЕВА

ЧЛЕНОВЕ: БИСЕР ТРОЯНОВ

НАДЕЖДА ТРИФОНОВА

като разгледа докладваното от съдия Н. Трифонова касационно частно дело № 608 по описа за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:


Производство е образувано на основание чл. 44, ал.1 от НПК по повод разпореждане № 10885 от 31.05.2019 г. на съдията-докладчик от Районния съд–гр. Пловдив по НЧХД № 3305/2019г., с което е повдигнат спор за подсъдност с Районен съд–гр. Карлово.

В писменото си становище прокурорът от ВКП е заявил, че компетентен да разгледа делото е Районен съд-гр. Пловдив, тъй като описаните клеветнически твърдения са разпространени с подадено възражение до Директора на ОД на МВР гр. Пловдив, където са станали известни на широк кръг лица.

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, след като обсъди материалите по делото, намира следното:

Пред Районен съд- гр. Карлово е било образувано НЧХД № 339/2019 г., което с разпореждане №2019 от 22.05.2019г. е било прекратено и материалите по делото са били изпратени на Районен съд-гр. Пловдив по подсъдност. Предмет на наказателното производство е повдигнато от частния тъжител Б. В. Н. срещу А. Л. Л. обвинение за извършено престъпление по чл.147, ал.1 НК. В разпореждането е отразено, че от съдържанието на депозираната частна тъжба следвал извод, че инкриминираното деяние е осъществено в гр. Пловдив, защото възражението, съдържащо оценените като клеветнически твърдения, се съдържат във възражение, адресирано до ОД на МВР Пловдив. Следователно първостепенният районен съд в този съдебен район е компетентен да разгледа и реши делото.
След получаването на делото в Районен съд-гр. Пловдив е образувано НЧХД № 3305/2019г., което с разпореждане № 10885 от 31.05.2019г. е прекратено и е повдигнат пред ВКС спор за подсъдност. В разпореждането е посочено, че възражението на А. Л. е подадено чрез Началника на РУ на МВР гр. Карлово и същото е депозирано в този град. При подаването му, наведените твърдения са станали известни на тъжителя, служител на РД на МВР Карлово, а изпращането на писменото възражение до Директора на ОД МВР гр. Пловдив, е неотносимо към компетентността на органа, който следва да се произнесе по него, както и към монета на узнаване на обстоятелствата, описани в същото. Така районният съдия от РС Пловдив е преценил, че престъплението е довършено в гр. Карлово, респективно, че именно районният съд там е компетентен да разгледа делото.
Касационната инстанция прие, че компетентен да разгледа и реши наказателното производство е първостепенният районен съд в гр. Карлово. Престъплението по чл.147 НК, като резултатно такова е довършено към момента на възприемане на инкриминираните клеветнически твърдения. В конкретното производство обвинението е за осъществяване на инкриминираното деяние, чрез подаване на писмено възражение от А. Л. срещу акт за установяване на административно нарушения, съставен от служители на полицията в гр. Карлово. Възражението е адресирано до ОД МВР Пловдив, но е депозирано в РУ на МВР гр. Карлово. В уточнението, което тъжителят е дал в изпълнение на указанията на съдията на районен съд Карлово, се отбелязва, че като служител на полицията в гр. Карлово, той е научил именно там за съдържанието на възражението. Основателни са доводите на съдията на районен съд гр. Пловдив, че отбелязването в това писмено изложение на искането то да се изпрати на ОД МВР Пловдив, не променя нито компетентността на орган, който трябва да се произнесе по него, нито е меродавен за момента на узнавате на твърденията, описани в същото и възприети от тъжителя като клеветнически.
Съгласно практиката на касационната инстанция определящо за подсъдността на наказателни производства с предмет престъпления по чл.147 НК е мястото на отправянето на клеветническите твърдения само когато те са обективирани (отпечатани или излъчени) до неограничен кръг лица, които практически могат да се намиран на територията на цялата страна или част от нея. Обичайно тези хипотези възникват при наказателни производства с предмет клевета, осъществена посредством електронна медия или печатно издание. Настоящият случай не е такъв и решаващо за определяне на подсъдността на делото е мястото на довършване на престъплението, което е това, където твърдението е възприето.
Така мотивиран и на основание чл. 44, ал. 1 НПК, Върховният касационен съд, второ наказателно отделение


О П Р Е Д Е Л И:


ИЗПРАЩА НЧХД № 3305/2019г. по описа на Районен съд-гр. Пловдив за разглеждане и решаване на Районен съд-гр. Карлово.
Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.
Копие от настоящия съдебен акт да се изпрати на Районен съд-гр. Пловдив за сведение.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: