Ключови фрази
Касационни частни дела по спорове за подсъдност * спор за подсъдност по н.а.х.д.

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 104

гр. София, 11 юли 2013 г.

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Наказателна Колегия, трето наказателно отделение в закрито заседание на десети юли през две хиляди и тринадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Цветинка Пашкунова
ЧЛЕНОВЕ: Даниела Атанасова
Красимир Шекерджиев

при становището на прокурора от ВКП Пенка Маринова, като изслуша докладваното от съдия Шекерджиев ЧНД №1231 по описа за 2013 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството пред ВКС е образувано по реда на чл.44, ал.1 НПК, по повод разпореждане от 11.06.2013 г., постановено от съдия- докладчик при Софийски районен съд (СРС), с което е повдигнат спор за подсъдност по НАХД №8056/2013 г. по описа на СРС, НО, 99 състав.
В писменото си становище прокурорът от ВКП поддържа, че компетентен да разгледа делото е съответният районен съд по местоизвършване на нарушението. На това основание предлага делото да бъде изпратено за разглеждане и решаване в Районен съд- гр. Плевен.
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, след като обсъди материалите по делото, приема следното:
В РС- гр. Плевен е образувано НАХД №809/2013 г. въз основа на жалба на „фирма” срещу наказателно постановление №21, издадено от Председателя на Комисията за регулиране на съобщенията, с което на основание чл.326а, във вр. с чл.336 от Закона за електронните съобщения (ЗЕС), във вр. с чл.31, ал.1 от Функционалните спецификации за преносимост на географски номера при промяна на доставчика на фиксирана телефонна услуга или при промяна на адреса в рамките на един географски национален код и на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 60 000 лева за извършено в /населено място/ нарушение- отказ за преносимост на заявен номер с абонат Л. А..
С определение №358 от 22.04.2013 г., постановено по същото дело, съдът е приел, че компетентен да го разгледа е СРС, поради което е прекратил производството по него и го е изпратил по компетентност на този съд.
С разпореждане от 11.06.2013 г., съдията- докладчик по делото е приел, че от разпоредбата на чл.59, ал.1 ЗАНН следва извод, че компетентен да разгледа делото е РС- гр. Плевен, тъй като там е извършено нарушението.
На тези основания съдът е прекратил образуваното НАХД №8056 по описа на СРС, НО, 99 състав и е повдигнал спор за подсъдност.
Настоящият касационен съдебен състав прецени, че компетентен да разгледа делото е РС- гр. Плевен.
При тълкуването на разпоредбата на чл.59, ал.1 ЗАНН следва извод, че преценката за това кой е компетентен да разгледа делото съд трябва да бъде правена в зависимост от това къде е осъществено административното нарушение и конкретно къде е трябвало да бъде осъществено изискуемото действие. Няма спор, че заявлението на абоната на телефонната услуга е подадено в офис на „фирма” в [населено място], следователно там е осъществено нарушението, което е предмет на административно наказателното производство. Обстоятелството, че седалището на санкционираното дружество е в [населено място] не може да бъде основание да се прецени, че компетентен да разгледа делото е СРС. Напротив, делото трябва да бъде разгледано и решено от РС- гр. Плевен.

Така мотивиран и на основание чл.44 НПК, Върховният касационен съд, трето наказателно отделение
О П Р Е Д Е Л И:

ИЗПРАЩА материалите по прекратеното НАХД №8056/2013 г. по описа на СРС, НО, 99 състав по компетентност на Районен съд- гр. Плевен за разглеждане и решаване на делото по същество.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

Копие от настоящия съдебен акт да се изпрати на СРС за сведение.


ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЧЛЕНОВЕ : 1. 2.