Ключови фрази
Иск за признаване уволнението за незаконно * прекратяване на трудовото правоотношение * незаконно уволнение * съкращаване на щата * подбор


4
РЕШЕНИЕ


№ 334


София, 19.12.2013 година


В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд на Република България, Четвърто гражданско отделение, в съдебно заседание на четиринадесети октомври две хиляди и тринадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЙКА СТОИЛОВА
ЧЛЕНОВЕ: СТОИЛ СОТИРОВ
МИМИ ФУРНАДЖИЕВА


при секретаря ЦВЕТАНКА НАЙДЕНОВА
и в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от съдията СТОИЛ СОТИРОВ
гр.дело №1241/2012 година.


Производството е по чл.290 ГПК.
Образувано е по касационна жалба, вх.№8539/14.9.2012 г., подадена от [фирма] - [населено място], против въззивно решение №343/03.8.2012 г. по гр.д.№912/2012 г. по описа на Великотърновския окръжен съд, г.о.
С определение №693/29.5.2013 г. по настоящото дело е допуснато касационно обжалване на горепосоченото въззивно решение по материалноправния въпрос “Налице ли е реално съкращаване в щата, когато трудовите функции на съкратената длъжност системно са били възлагани за изпълнение на друг работник ?”.
С обжалваното решение е потвърдено решение №262/23.5.2012 г. по гр.д.№101/2012 г. по описа на Горнооряховския районен съд, шести състав, с което са уважени предявените от В. Х. И. от [населено място], област П., против [фирма] – София, обективно съединени искове с правно основание чл.344, ал.1, т.т.1-3 КТ.
Въззивната инстанция е приела, че процесното уволнение е незаконосъобразно, тъй като работодателят само формално е извършил съкращаване в щата на една щатна бройка “ръководител движение, ръководител смяна”, а трудовата функция за тази бройка фактически не е премахната и се изпълнявала от друг работник, като не е зачетено възражението на работодателя, че възлагането е временно. Изложени са изводи, че тъй като възлагането на изпълнението на описаната длъжност е извършвано в рамките на три последователни месеца доводът е неоснователен и не е налице съкращаване в щата, което е достатъчно да се приеме, че уволнението е незаконосъобразно. Освен това са изложени и изводи за незаконосъобразност на извършения от работодателя подбор по чл.329, ал.1 КТ.
Върховният касационен съд, състав на ІV г.о., за да се произнесе по поставените въпроси съобрази следното:
По поставения въпрос настоящият състав на ВКС, ІV г.о., намира следното:
От представеното по делото от касационния жалбоподател решение №126/02.5.2011 г. по гр.д.№1227/2010 г. на ВКС, ІІІ г.о., е видно, че по реда на чл.291 ГПК, т.1 ГПК, е прието, че “Съкращаването на щата представлява премахване на щатни бройки от щатното разписание на предприятието. Основанието за уволнение по чл. 328, ал. 1, т. 2, предл. второ - съкращаване на щата, е налице само при реално премахване от щатното разписание на длъжността или на част от щатните бройки за нея, когато не само е премахната длъжността като щатна бройка, но и когато трудовата функция е престанала да съществува като съдържание на отделна длъжност. При т. нар. фиктивно съкращаване на щата, когато се премахва длъжността като наименование, но се запазва трудовата й функция в съществените й права и задължения като съдържание на новооткрита длъжност, уволнението на посоченото основание е незаконно. Когато трудовата функция е запазена в основното си съдържание, но с променено наименование, съкращаването на част от щатните бройки за длъжността задължава работодателя да извърши подбор съгласно императивната разпоредба на чл. 329, ал. 1 КТ, по критериите по-висока квалификация и по-добра работа с лицата, заемащи новооткритата длъжност.”.
Отговорът даден с посоченото решение не дава директно отговор на поставения от касационния жалбоподател въпрос, тъй като обхваща само една от хипотезите на фиктивно съкращаване в щата, а именно когато се променя наименованието на длъжността, от която е освободен работникът или служителят без да е променена трудовата функция. В настоящия случай въпросът се свежда до това “Налице ли е реално съкращаване в щата, когато трудовите функции на съкратената длъжност системно са били възлагани за изпълнение на друг работник, който формално заема друга длъжност, но изпълнява трудовите функции на съкратената длъжност ?”.
Настоящият състав на ВКС, ІV г.о., намира, че отговорът даден в цитираното решение на ВКС, ІІІ г.о., се отнася и за поставения от касационния жалбоподател въпрос, още повече когато работата не е разпределена измежду останалите на работа лица, заемащи длъжност със същото наименование, а трудовите функции са възложени на лице, заемащо друга длъжност. Поради това в посочения случай също не е налице реално съкращаване в щата и следва да се приеме, че е извършено фиктивно.
По съществото на касационната жалба.
В касационната жалба от ответника по исковата молба се навеждат доводи за незаконосъобразност и необоснованост на обжалваното решение и постановяването му при съществено нарушение на съдопроизводствените правила. Моли се за неговата отмяна и отхвърляне на предявените искове.
В съдебно заседание касационната жалба се поддържа от процесуалния представител на касационния жалбоподател юрисконсулт Л., който претендира разноски.
Ответникът по касационната жалба В. Х. И. не заявява становище в настоящото производство.
Върховният касационен съд, състав на ІV г.о., като разгледа касационната жалба, взе предвид становището на процесуалния представител на касационния жалбоподател, изразено в съдебно заседание и на основание чл.290 ГПК, намира за установено следното:
Решението на Великотърновския окръжен съд е правилно с оглед отговора на поставения въпрос. Наличието на фиктивно съкращаване в щата е достатъчно, за да се приеме, че уволнението е незаконосъобразно, без да се разглеждат останалите, наведени с касационната жалба оплаквания.
По изложените съображения и на основание чл.293, ал.1, предложение първо от ГПК Върховният касационен съд, състав на ІV г.о.
Р Е Ш И:



ОСТАВЯ В СИЛА въззивно решение №343/03.8.2012 г. по гр.д.№912/2012 г. по описа на Великотърновския окръжен съд, г.о.
Решението е окончателно.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:



ЧЛЕНОВЕ: