Ключови фрази
Производство, пренасяне , изготвяне , търговия и др. на наркотични вещества * неоснователност на касационна жалба


Р Е Ш Е Н И Е

№227
Гр.София, 15 септември 2015 година

Върховният касационен съд на Република България,Първо наказателно отделение в съдебно заседание на двадесети май две хиляди и петнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ТОМОВ
ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛАЙ ДЪРМОНСКИ
БЛАГА ИВАНОВА

при секретар МИРА НЕДЕВА
и с участието на прокурора ПЕТЪР ДОЛАПЧИЕВ
изслуша докладваното от
съдия /председател/ ПЛАМЕН ТОМОВ
наказателно дело № 432/2015 г.

Защитникът на подсъдимия Н. К. Н. е подал касационна жалба срещу потвърждаването в Софийския апелативен съд на осъдителната присъда, която постановил Софийският градски съд.
Присъдата – 48/6.ІІІ.2014 г. по нохд № 5247/2013 г. е за незаконното държане с цел разпространение от Н.Н. на 18.ХІ.2012 г. на 6.21 грама в 60 отделни опаковки хероин с 27 % активна съставка диацетил морфин и с равностойност 404 лв., 3 таблетки ривотрил (клоназепам) – 0,72 лв., и 0.02 грама амфетамин в 1 опаковка – 0,60 лв.: престъпление по чл. 354а, ал.1 НК (още защото всички тези наркотични вещества са от рода на високорисковите). Наложеното наказание на Н. е 4 г. лишаване от свобода при строг първоначален режим в затвор, както и 7000 лв.глоба. Подсъдимият трябва да изтърпи отделно 2 г.л.св. по предишна условна (чл.66 НК) присъда, в чийто 5-годишен изпитателен срок, започнал през 2008, е извършено сегашното престъпление.
Потвърждаването на присъдата е с решение № 35/10.ІІ.2015 г. по внохд 1087/2014, след като е била обжалвана от страната, обжалвала и сега.
Според касационната жалба потвърждаването на първоинстанционния съдебен акт е станало след сериозни процесуални нарушения, като е посочено и защо се смята така; липсва обаче изрично искане по изхода на делото.
В съдебното заседание на касационната инстанция жалбата е поддържана и вече с уточнението за отмяна на обжалвания съдебен акт и връщане на делото за ново разглеждане. Прокурорът е за отхвърляне на жалбата като неоснователна.
ВКС намери, че трябва да остави в сила обжалваното решение.
Жалбоподателят е запазил острокритичния си тон от въззивната жалба, но след решението на САС той се явява неоправдан. Основната причина за неговата неприемливост е корекцията в разбирането на СГС, че в досъдебното производство не е било използвано неразрешено по съответния ред специално разузнавателно средство (оперативния способ „наблюдение”). В този смисъл няма място и упрекът за безкритичност на въззивната проверка, а още по-малко уместно е настояването върху неуважените доказателствени искания, целяли оборването на неправилното разбиране на СГС. Коригирайки обаче мотивите към присъдата САС не е имало как в същото време да пренебрегне допустимите доказателства в нейна подкрепа-в протокола за оглед, претърсване и изземване, в свидетелските показания на извършителите „наблюдението” (но за времето след извършването му), както и в останалите свидетелски показания, в експертните заключения и в другите документи. Доколкото пък е била оспорвана и се оспорва достоверността на свидетелските показания в подкрепа на обвинението, отговорът на тези възражения може да бъде намерен в мотивите на въззивното решение.
Ръководен от изложеното и като не намери сам друго, заради което да отмени или измени проверявания съдебен акт, ВКС – І н.о. с оглед и на чл.354, ал.1 т.1 НПК


Р Е Ш И:

Оставя в сила решение № 35/10.ІІ.2015 г. по внохд 1087/2014 г. на Софийския апелативен съд.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: