Ключови фрази
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * отмяна по молба на трето лице

Р Е Ш Е Н И Е


№ 430


София, 19.10.2012 година

В ИМЕТО НА НАРОДА
Върховният касационен съд на Република България, Четвърто гражданско отделение, в съдебно заседание на двадесет и петнадесети октомври две хиляди и дванадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЙКА СТОИЛОВА
ЧЛЕНОВЕ: СТОИЛ СОТИРОВ
МИМИ ФУРНАДЖИЕВА

при участието на секретаря ЦВЕТАНКА НАЙДЕНОВА
и в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от съдията СТОИЛ СОТИРОВ
гр. дело № 870/2012 година


Производството е по чл.307, във връзка с чл. 304 ГПК.
Образувано е по молба, вх.№4891/15.5.2012 г., подадена от А. С. Т., С. И. Т. и М. А. Т., и тримата от [населено място], за отмяна на влязлото в сила решение №4154/07.7.2011 г. по гр.д.№3116/2011 г. по описа на Софийския градски съд, ВК, ІV-Г отделение.
Молителите твърдят, че е налице хипотезата на чл.304 ГПК, основавайки се на обстоятелството, че в заповедното и исковото производства е посочен като длъжник само първият молител, като не са представени доказателства за собственост или за ползване на сочения в заявлението апартамент с абонатен номер към “Т. [фирма]. Твърди се, че момента на подаване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение и към процесния период втората молителка е ползувател на имота наравно със съпруга си – първия молител, както и че притежава собственост върху имота. Вещни права върху имота в размер на 1/3 ид.ч. претендира и третата молителка М. А. Т.. Навежда се довод, че по силата на чл.216 ГПК С. И. Т. е необходим другар в производствата, като не е била уведомена за заповедта за изпълнение на паричното задължение и е била лишена от възможността да участва в исковото производство, както и не е била надлежно представлявана.
По-нататък в изложението се правят оплаквания за незаконосъобразност, необоснованост и постановяване на въззивното решение при съществено нарушение на съдопроизводствените правила.
Моли се за обезсилване на въззивното решение, както и за отмяна на потвърдената част от решението на първата инстанция, като делото бъде върнато за продължаване на процесуалните действия от момента на подаване на заявлението на ищеца.
В съдебно заседание молбата за отмяна се поддържа на основание чл.304 ГПК от молителите.
Ответникът по молбата за отмяна – [фирма] – С., не заявява становище в настоящото производств4е.
Върховният касационен съд, състав на ІV г.о., като разгледа молбата за отмяна, взе предвид изложеното от молителите в съдебно заседание и с оглед правомощията си по глава ХХІV ГПК, намира за установено следното:
Молбата за отмяна е процесуално недопустима по отношение на първия молител А. С. Т., тъй като същият не попада в хипотезата на чл.304 ГПК – участвал е в инстанционното производство. Поради това по отношение на него молбата следва да бъде оставена без разглеждане.
Молбата за отмяна е процесуално недопустима и по отношение на третата молителка М. А. Т.. Същата е била пълномощник на първия молител и неин баща и е участвала в инстанционното производство, поради което дори и за е необходим другар по смисъла на чл.216, ал.2 ГПК, срокът за нея тече от момента на влизане в сила на въззивното решение, което е необжалваемо – 07.7.2011 г. и е изтекъл на 07.10.2011 г. С оглед разпоредбата на чл.305, ал.1, т.5, предложение последно ГПК подаването на молбата за отмяна на 15.5.2012 г. сочи на пропускане на срока за подаване на молбата с 7 месеца и 8 дни.
Молбата за отмяна е процесуално допустима по отношение на втората молителка С. И. Т., но е неоснователна по същество. Твърдението на същата, че е необходим другар поради обстоятелството, че апартамента е в режим на СИО, остава само едно твърдение, което не се подкрепя от съдържащите се в делото доказателства. Доказателства за това не са ангажирани и с молбата за отмяна.
Извън изложеното следва да се посочи, че дори и да са налице доказателства, установяващи факта, че имотът е в режим на СИО през процесния период, решаващ в случая е факта, че предявеният иск е за облигационно задължение на първия молител/абонат/, поради което не е налице необходимо другарство.
Предвид изложеното молбата за отмяна следва да се остави без разглеждане по отношение на първия молител – А. С. Т. и по отношение на третата молителка М. А. Т., а по отношение на втората молителка – С. И. Т. молбата за отмяна следва да се остави без уважение.
Водим от горното и на основание чл.307 ГПК Върховният касационен съд, състав на ІV г.о.,


Р Е Ш И:


ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молба, вх.№4891/15.5.2012 г., за отмяна на влязлото в сила решение №4154/07.7.2011 г. по гр.д.№3116/2011 г. по описа на Софийския градски съд, ВК, ІV-Г отделение, в частта, подадена от А. С. Т. и М. А. Т., и двамата от [населено място], на основание чл.304 ГПК.
Решението в тази част може да се обжалва в седмичен срок от получаване на съобщението и решението от посочените лица пред друг тричленен състав на Върховния касационен съд.
ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба, вх.№4891/15.5.2012 г., за отмяна на влязлото в сила решение №4154/07.7.2011 г. по гр.д.№3116/2011 г. по описа на Софийския градски съд, ВК, ІV-Г отделение, в частта, подадена от С. И. Т..


ПРЕДСЕДАТЕЛ:



ЧЛЕНОВЕ: