Ключови фрази
Производство, пренасяне , изготвяне , търговия и др. на наркотични вещества * неправилно прилагане на условно осъждане * неправилно приложение на материалния закон * неналагане на кумулативно предвидено наказание * съвкупност от престъпления * реабилитация по право

Р Е Ш Е Н И Е

№ 79

С о ф и я, 02 април 2018 г.

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, ПЪРВО наказателно отделение, в съдебно заседание на 26 м а р т 2018 година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ДЪРМОНСКИ
ЧЛЕНОВЕ: РУМЕН ПЕТРОВ
ВАЛЯ РУШАНОВА

при секретар Марияна Петрова
и в присъствието на прокурора Мария Михайлова
изслуша докладваното от съдията Николай Дърмонски
наказателно дело № 126/2018 година.

Производство по реда на Глава 33 от НПК.
С искане от главния прокурор на основание чл.420, ал.1 от НПК е инициирана касационна проверка по реда за възобновяване на наказателни дела за отмяна на влязлото в сила определение № 179 от 30.10.2017 г., постановено по НОХД № 4931/2017 г. от Софийския градски съд за одобряване на постигнатото между прокурора и защитника на осъдения И. И. И. от София адв.Ю.С. от АК-София споразумение за осъждането му за престъпление по чл.354а, ал.1, изр.1-во вр.чл.20, ал.2 вр.чл.26, ал.1 от НК с доводи за постановяването му при допуснати съществени процесуални нарушения и неправилно приложение на материалния закон и искане за отмяната му и за връщане на делото за новото му разглеждане от друг състав на градския съд.
Прокурорът от Върховната касационна прокуратура поддържа искането и моли да бъде уважено.
Осъденият И. И. лично и чрез защитника си адв.Ю.С. от САК оспорват искането и молят да бъде оставено без уважение.

Върховният касационен съд провери правилността на атакуваното определение съобразно правомощията си по чл.425 от НПК, като съобрази следното :
По внесено от прокурор от Софийска градска прокуратура предложение за одобряване на постигнато със защитника на обвиняемия И. И. И. от София във връзка с воденото срещу него досъдебно производство № 513-ЗМК-235/2017 г. по описа на СДВР споразумение е било образувано НОХД № 4931/2017 г. по описа на Софийския градски съд. Разгледано в съдебното заседание на 30.10.2017 г., внесеното споразумение за решаване на делото ангажира отговорността му за извършено престъпление по чл.354а, ал.1, изр.1-во вр.чл.20, ал.2 вр.чл.26, ал.1 от НК с осъждане при условията на чл.54, ал.1 от НК на наказание от 2 години лишаване от свобода, чието изпълнение е отложено за изпълнение на основание чл.66, ал.1 от НК с изпитателен срок от 4 години от влизане на присъдата (споразумението) в сила, без да му е наложено кумулативно предвиденото в закона наказание глоба в размер от 5 000 лв до 20 000 лева с позоваване на чл.55, ал.3 от НК.
Осъждането е одобрено от съда с атакуваното определение и като неатакуемо е влязло в сила на деня на постановяването му – 30.10.2017 г.
С искането си от 24.01.2018 г. главният прокурор претендира отмяната на определението за одобряване на споразумението, което, според него, е постановено при съществено нарушение на процесуалните правила при определяне на дължимото се на осъдения наказание с едновременното приложение на хипотезите на чл.54 и чл.55 от НК, така и относно правилното приложение на материалния закон с недопустимото приложение на разпоредбата на чл.66, ал.1 от НК и отказа да му се наложи кумулативното наказание глоба. Разрешаването на тези въпроси следвало да стане при ново разглеждане на делото от друг съдебен състав на първоинстанционния съд, от който стадий съдебното производство следвало да се поднови.

Върховният касационен съд – първо наказателно отделение намира искането за внесено в законоустановения срок, от овластения да стори това прокурор и срещу съдебен акт, неподлежащ на въззивна проверка и непроверен и по касационен ред, поради което е допустимо.
Разгледано по същество, искането е ОСНОВАТЕЛНО по изложените в него съображения :
Същественото процесуално нарушение главният прокурор е съзрял в липсата на дължимата се от съда активност да предложи на страните по делото промяна в представеното му за одобряване споразумение, касаеща приложението на чл.66, ал.1 от НК и отказа да се наложи кумулативно предвиденото наказание глоба, което претендира да се случи след връщане на делото за новото му разглеждане от СГС. Тези доводи са основателни, с две забележки.
Осъденият И. И. е осъждан три пъти за извършени от него три престъпления като непълнолетен на наказания „обществено порицание” и „пробация”, които като множество е могло да бъдат групирани при условията на чл.25, ал.1 от НК. След поредното му четвърто осъждане, вече като пълнолетен, на 8 месеца лишаване от свобода с приложението на чл.66, ал.1 от НК с изпитателен срок от 3 години, е било извършено такова групиране по ЧНД № 6694/2013 г. на Софийския районен съд (СРС) с третото осъждане по НОХД № 12995/2010 г. на СРС, при което наказанието пробация е било „погълнато” от лишаването от свобода като най-благоприятното за осъдения съчетание на наказанията по двете оформили се съвкупности от престъпления.
По този начин в първата съвкупност като едно осъждане попадат двете по НОХД № 15886/2006 г. и по НОХД № 12321/2008 г. на СРС с наказания обществено порицание, за които И. е бил реабилитиран по право на основание чл.86, ал.1, т.4 от НК, а за втората съвкупност с последното му осъждане като пълнолетен е следвало да изтърпи наказание от 8 месеца лишаване от свобода с приложението на чл.66, ал.1 от НК с изпитателен срок от 3 години, начиная от 29.06.2013 г., когато е влязло в сила определението по посоченото ЧНД.
Утвърдено е в правната наука и съдебната практика, че съгласно разпоредбата на чл.86, ал.2 от НК, реабилитацията по право не може да настъпи повторно за осъждане за извършено престъпление от пълнолетно лице, което веднъж е било реабилитирано. Поради това неоснователно е възражението на защитника на осъдения И. за повторната му реабилитация по право (възможна само за третото му осъждане за престъпление, извършено от него като непълнолетен), но не и за четвъртото му условно осъждане за престъпление, извършено като пълнолетен. Неоснователно е и възражението за настъпила „пълна” реабилитация за всичките му осъждания, тъй като срокът по чл.88а, ал.1 вр.ал.3 вр.чл.82, ал.1, т.4 от НК след извършеното групиране е започнал да тече от 29.06.2016 г. (след изтичане на изпитателния срок) и ще приключи на същата дата през 2021 година. В този срок обаче (на 14.08.2017 г.) И. е извършил престъплението по чл.354а, ал.1, пр.1-во вр.чл.20, ал.2 вр.чл.26, ал.1 от НК, за което се е признал за виновен и е осъден във връзка с атакуваното в настоящето производство определение за одобряване на постигнатото със защитника му споразумение. Безспорно е по делото, че за предишното си условно осъждане няма постановена съдебна реабилитация, а и не са били налице основанията за постановяване на такава.
При това положение, с одобряването на споразумението за отлагане изпълнението на наложеното на осъдения И. наказание лишаване от свобода в минималния му размер за това престъпление от 2 години е нарушен материалният закон и искането на главния прокурор, като основателно, следва да бъде уважено.
Основателен е доводът на главния прокурор и за неправилно приложение на материалния закон с неналагането на кумулативно предвиденото наказание за горепосоченото престъпление глоба (неправилно обаче посочена в искането като предвидена в размер от 5000 лв до 10 000 лева, вместо 20 000 лева). В тази връзка неоснователно защитникът възразява липсата на позоваване на разпоредбата на чл.55, ал.3 от НК, което изрично е включено в текста на споразумението (стр.3) и в протокола от с.з. на 30.10.2017 г. по НОХД № 4931/2017 г. на СГС (стр.5, л.20 от НОХД) при постановяване на определението на съда. Абсолютно недопустимо е едновременното приложение на чл.54 и чл.55 от НК, както в случая е процедирал съдът при одобряване на споразумението, приложими при различни законови предпоставки. Това съществено нарушение на материалния закон предопределя също отмяната на визираното в искането определение и ново разглеждане на делото.

Поради изложените съображения и на основание чл.425 ал.1 т.1 от НПК, Върховният касационен съд, първо наказателно отделение
Р Е Ш И :

ОТМЕНЯ по реда за възобновяване на наказателни дела влязлото в сила определение № 179 от 30.10.2017 г., постановено по НОХД № 4931/2017 г. от Софийския градски съд за одобряване на постигнатото между прокурора и защитника на осъдения И. И. И. от София адв.Ю.С. от АК-София споразумение за осъждането му за престъпление по чл.354а, ал.1, изр.1-во вр.чл.20, ал.2 вр.чл.26, ал.1 от НК и ВРЪЩА ДЕЛОТО на същия съд за ново разглеждане от друг състав от стадия на съдебното заседание.


ПРЕДСЕДАТЕЛ :


ЧЛЕНОВЕ :