Ключови фрази
отмяна по молба на трето лице * Отмяна по молба на трето лице

Р Е Ш Е Н И Е

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

212

 

СОФИЯ 03.06.2010

 

 

В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Върховният касационен съд на Република България, първо гражданско отделение в публично заседание на  9 март 2010 година в  състав :

 

 

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЖАНИН СИЛДАРЕВА

        ЧЛЕНОВЕ : ДИЯНА ЦЕНЕВА

                                                    БОНКА ДЕЧЕВА                                                                   

 

при секретаря Даниела Никова                                                                                    

изслуша докладваното от съдията Д. Ценева гражданско дело № 1052/09 година и за да се произнесе, взе предвид :

 

Производството е по чл. 304 ГПК.

Образувано е по молба на Р. С. Д. С. за отмяна на влязлото в сила решение № 1* от 28.10.2008 г. на Пловдивския окръжен съд, постановено по гр.д. № 1971/08 г., с което е оставено в сила решение № 9 от 20.05.2008 г. по гр.д. № 448/07 г. в обжалваната му част, с която Н. С. С. е осъден на основание чл. 108 ЗС да предаде на Н. М. В. и С. М. С. владението върху недвижим имот- земеделска земя / пасище/ с площ 0.400 кв.м. в м. “З”, съставляващ имот № 0* по плана за земеразделяне на гр. Б., Пловдивска област, при съседи: пасище на К. С. К. , населено място, пасище на наследници на Н. В. К. и пасище на наследници на М. Н. Б.

Молителката твърди, че процесният недвижим имот е закупен по време на брака й с ответника Н, сключен на 29.07.1995 г., поради което е следвало да бъде конституирана като страна по делото. Моли решението да се отмени и делото се върне за ново разглеждане.

Ответниците по молбата за отмяна Н. М. В., С. М. С., Н. С. С. и С. С. М. не са взели становище.

Върховният касационен съд, състав на първо гражданско отделение, за да се произнесе по молбата взе предвид:

Съгласно разпоредбата на чл. 304 ГПК отмяна на влязло в сила решение може да иска трето лице, по отношение на което се разпростира силата на пресъдено нещо, макар то да не е било конституирано като страна в производството. Безспорно съпрузите имат качеството на необходими другари, когато се касае до спор с вещноправен характер относно вещ, съпружеска имуществената общност.

В случая от данните по делото се установява, че ответникът Н. С. е придобил имота, предмет на иска за ревандикация, по договор за продажба, оформен с нот. акт № 137 от 06.06.2002 г. , по време на брака си с молителката Р. С. , сключен на 29.07.1995 г., видно от представения с молбата за отмяна препис от удостоверение за сключен граждански брак № 0* По силата на чл. 19, ал. 1 СК /отм./ се счита, че придобитият по време на брака имот е съпружеска имуществена общност. Съвместната собственост при съпружеската общност налага съвместна процесуална легитимация и задължително другарство по искове за собственост върху обща вещ, предявени срещу съпрузите.

По тези съображения молбата за отмяна е основателна и следва да бъде уважена.

Водим от гореизложеното съдът

 

Р Е Ш И :

 

 

ОТМЕНЯВА на основание чл. 304 ГПК по молба от Р. С. Д. С. влязлото в сила решение № 1* от 28.10.2008 г. на Пловдивския окръжен съд, постановено по гр.д. № 1971/08 г. и ВРЪЩА делото на същия съд за ново разглеждане от друг състав.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

ЧЛЕНОВЕ :