Ключови фрази
Касационни частни дела по спорове за подсъдност * спор за подсъдност

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 135

София, 05.12.2019 г.

Върховният касационен съд на Република България, второ наказателно отделение, в закрито съдебно заседание на четвърти декември две хиляди и деветнадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ : Елена Авдева

ЧЛЕНОВЕ : Теодора Стамболова

Бисер Троянов

и като взе предвид становището на прокурора Ивайло Симов изслуша докладваното от съдията Елена Авдева наказателно дело частно производство № 1129/2019 г.

Производството по делото е образувано на основание чл. 44, ал. 1 от НПК по спор за подсъдност между Пловдивския районен съд и Софийския районен съд.
Прокурорът Ивайло Симов изразява становище, че компетентен да разгледа делото е Софийският районен съд.
Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, след като обсъди доводите по делото, установи следното:
Софийският районен съд бил сезиран с обвинителен акт против А. В. Л., Т. Д. Я. и В. Н. П. с обвинение за множество престъпления.
Съдията-докладчик Ч. К. с определение от 11.10.2019 г. по нохд № 2651/2019 г. прекратил съдебното производство и изпратил делото на Пловдивския районен съд, тъй като счел, позовавайки се на чл. 38 и чл.43, т. 1 от НПК, че компетентен да го разгледа и реши е именно този съд по правилата на местната подсъдност и с оглед минимизиране на затрудненията на страните в процеса.
Съдията-докладчик от сезирания съд М. Г. с разпореждане № 22 788 от 18.11.2019 г. по нохд № 6992/2019 г., констатирала, че делото не е от неговата компетентност, а от тази на изпращащия съд. Ето защо прекратила съдебното производство и отнесла спора за подсъдност до Върховния касационен съд.
Настоящият съдебен състав намира, че делото следва да се разгледа от Софийския районен съд поради следните съображения:
Най - тежкото престъпление, за което е повдигнато обвинение по делото, е по чл. 195, ал. 2, вр. ал. 1, т. 4, пр. 1 и 2, вр. с чл. 194, ал. 1, ал. 1 вр. с чл. 20, ал.2 вр. с ал. 1 и вр. с чл.26, ал.1 от НК. То се отнася до продължавана престъпна дейност, приключила с последно деяние на територията на [населено място]. Ето защо вмененото на подсъдимите А. В. Л. и Т. Д. Я. престъпление попада в юрисдикцията на Софийския районен съд по силата на чл. 36, ал.2 от НПК. Съгласно правилото на чл. 38 от НПК този съд е компетентен да разгледа делото в пълния обхват на инкриминираната с него престъпна деятелност на подсъдимите.
Настоящият съдебен състав не е надлежно сезиран с искане по чл. 43, т.1 от НПК, тъй като съдията-докладчик от Софийския районен съд сам е встъпил в правата на касационната инстанция по чл. 43, т. 1 от НПК и е преценил, че са налице предпоставки да се промени местната подсъдност. Този подход налага, за постигане на изцяло дидактични цели, да се припомни, че сезираният с обвинителен акт съд не може да реши делото да се разгледа от друг, еднакъв по степен съд при хипотезите на чл. 43 от НПК. Отделен е въпросът , че в казуса не е налице нито една от тях. Разсъжденията на съдията-докладчик от Софийския районен съд са неотносими към чл. 43, т. 1 от НПК, изискващ много обвиняеми или свидетели да живеят в района на другия съд. Двама от тримата обвиняеми имат адрес за призоваване в [населено място], а повече от половината свидетели са с местожителство извън района на Пловдивския районен съд – в [населено място], [населено място], [населено място] , [населено място] , [населено място] и др. При тези данни разсъжденията за логистични затруднения на Софийския районен съд във вреда на бързината и разходите на правораздаването, са несъстоятелни , тъй като същите проблеми биха възникнали в другия съд при обективни предпоставки да са с по-широк обхват.
Водим от горното и на основание чл. 44, ал. 1 от НПК Върховният касационен съд, второ наказателно отделение
О П Р Е Д Е Л И

ИЗПРАЩА прекратеното от Пловдивския районен съд нохд № 6992/2019 г. за разглеждане от Софийския районен съд.
Препис от определението да се изпрати на Пловдивския окръжен съд за сведение.
Определението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ :



ЧЛЕНОВЕ : 1.




2.