Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * задочно производство * процедура по чл. 254, ал. 4 НПК

Р Е Ш Е Н И Е

       Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

                                         № 403

 

                                    гр. София, 22 октомври  2009 година

 

                                                   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в открито съдебно заседание на пети октомври две хиляди и девета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Пламен Томов

         ЧЛЕНОВЕ:  Ивета Анадолска                                                                                                  Капка Костова                       

                                                                                        

                                                                             

при секретар Аврора Караджова и

в присъствие на прокурора Искра Чобанова,

изслуша докладваното от съдия Капка Костова

касационно дело № 434/2009 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 423, ал. 1 от НПК.

Образувано е по искане на задочно осъдения Ж. Р. А. за отмяна по реда на възобновяване на наказателните дела на влязлата в законна сила присъда № 111 от 18 март 2009 година на Несебърския районен съд, постановена по нохд № 224/2008 година по описа на този съд.

Осъденият А. заявява като основание на искането си за възобновяване на делото, провеждането на съдебната фаза на процеса по посоченото нох дело в негово отсъствие поради неизпълнение на процедурата по връчването му на препис от обвинителния акт и уведомяването му за насрочване на съдебното заседание.

Претендира отмяна на постановената по отношение на него осъдителна присъда и връщане на делото за ново разглеждане от първоинстанционния съд.

В производството пред ВКС осъденият А. участва лично и с назначения му служебен защитник - адв. Х, като и двамата поддържат направеното искане.

Представителят на Върховната касационна прокуратура дава заключение за основателност на искането и отмяна на атакувания съдебен акт.

Върховният касационен съд, първо наказателно отделение, като обсъди доводите на страните и извърши проверка по делото, установи следното:

С влязлата в законна сила присъда, чиято отмяна се иска, е ангажирана наказателната отговорност на осъдения Ж. Р. А. за извършено от него на 06. 08. 2008 година в Курортен комплекс „Слънчев бряг”, в съучастие като помагач с непълнолетните В. Й. С. и Л. Й. С. , при условията на опасен рецидив, престъпление по чл. 196, ал. 1, т. 1 във вр. чл. 194, ал. 1, във вр. чл. 20, ал. 4 във вр. чл. 29, ал. 1, б. „б” от НК, за което при условията на чл. 54 от НК му е наложено наказание две години лишаване от свобода при първоначален „строг” режим на изтърпяване. Оправдан е по повдигнатото му обвинение да е извършил престъплението в качеството на подбудител.

Присъдени са направените по делото разноски, като са възложени в тежест на осъдения А.

Присъдата не е обжалвана или протестирана по въззивен ред и е влязла в законна сила петнадесет дни след обявяването й.

Искането на осъдения А. за отмяна на присъдата е процесуално допустимо – направено е от лице, което има качеството на задочно осъден и е постъпило в съда в срока по чл. 423, ал. 1 от НПК, доколкото по делото няма данни за друг момент на узнаване от осъдения на влязлата в законна сила присъда от този на задържането му в изпълнение на взетата му от съда мярка за неотклонение „Задържане под стража” – 19. 03. 2009 година (писмо на Началника на РПУ – гр. С. от същата дата, приложено на л. 89 от съдебното дело).

Разгледано по същество, искането е основателно.

Наказателното преследване срещу осъдения А. е проведено в негово присъствие в досъдебната фаза на процеса и изцяло в негово отсъствие – в съдебната фаза.

Обвинителният акт срещу А. е внесен в съда на 29. 09. 2008 година и на 30. 09. с. г. е постановено разпореждането по чл. 248, ал. 2 от НПК, с което съдията-докладчик е разпоредил връчване на препис от акта и е насрочил делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 14. 01. 2009 година, с резервни дати 18. 02. и 18. 03. с. г.

Като основание за неприсъственото провеждане на съдебното разглеждане на делото е послужило установеното по делото обстоятелство, че А. не е намерен на известния от досъдебното производство адрес и нов такъв не е известен (писма от Началника на РПУ – гр. Н. и от Началника на ОЗ „Охрана” – гр. Б.. След изменяване на мярката за неотклонение на А. в „Задържане под стража” и обявяването му за общодържавно издирване (протокол от съдебно заседание от 14. 01. 2009 година), съдът е насрочил делото за разглеждане в открито съдебно заседание на втората предварително определена дата - 18. 02. 2009 година. Поради неявяване на А. и в това съдебно заседание и неустановяване на местопребиваването му, съдът е насрочил ново разглеждане на делото на 18. 03. 2009 година, когато е провел съдебното заседание при условията на чл. 269, ал. 3, т. 2 от НПК – в отсъствие на подсъдимия А при участие на назначен от съда служебен защитник – адв. Ж. След проведено съдебно следствие и изслушани съдебни прения, съдът е постановил атакуваната сега пред ВКС присъда.

При тези данни по делото основателността на искането следва да се преценява с оглед предпоставките, визирани в нормата на чл. 423, ал. 1 от НПК (редакция ДВ, бр. 109/2008 година). Изменената процесуална норма се прилага от влизането й в сила, вкл. и за предстоящи процесуални действия. Според посочената норма, задочно осъденият може да претендира възобновяване на наказателното дело, когато не е участвал в наказателното производство и това искане се уважава, ако по отношение на осъдения не е била изпълнена процедурата по чл. 254, ал. 4 от НПК – за връчване на препис от обвинителния акт, заедно със съобщаване за насрочването на съдебното заседание и за възможността делото да бъде разгледано в негово отсъствие при условията на чл. 269 от НПК.

В случая, тази процедура не е изпълнена, поради което искането за възобновяване на делото се явява основателно – атакуваната присъда следва да бъде отменена, а делото върнато на Районния съд в гр. Н. за ново разглеждане от стадия на съдебното заседание, когато е започнало задочното производство (чл. 425, ал. 2 от НПК).

С оглед разпоредбата на чл. 423, ал. 4 от НПК и възстановяване висящността на процеса, следва да се вземе отношение и по мярката за неотклонение на А. , която е „задържане под стража” и е взета в хода на съдебното производство пред първоинстанционния съд. Мярката е потвърдена с определение на съда, постановено по реда на чл. 309 от НПК, след постановяване на присъдата. А. е задържан на 19. 03. 2009 година, видно от писмо на Началника на РУ на МВР – гр. С., приложено на л. 89 от съдебното дело. Настоящият съдебен състав не намира основания за нейното изменяване, като при промяна на обстоятелствата, обусловили определянето й, задържаният разполага с възможност да сезира съда с такова искане.

Предвид изложеното и на основание чл. 425, ал. 1, т. 1 във вр. чл. 423, ал. 1 от НПК, Върховният касационен съд, първо наказателно отделение

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ по реда на възобновяване на наказателните дела влязлата в законна сила присъда № 111 от 18 март 2009 година на Несебърския районен съд, постановена по нохд № 224/2008 година по описа на този съд.

ВРЪЩА делото на същия съд за ново разглеждане от стадия на съдебното заседание.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.