Ключови фрази
Кражба, за извършването на която е използвано моторно превозно средство, техническо средство или специален начин * труд в полза на обществото * пробационни мерки

Р Е Ш Е Н И Е

 

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

 

357

 

гр. София,25 юни 2010г.

 

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

 

            Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение, в съдебно заседание на десети  юни,  две хиляди и десета година,  в състав:

 

 

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ :   САША  РАДАНОВА

       ЧЛЕНОВЕ :   КЕТИ  МАРКОВА

                                                                          ПАВЛИНА  ПАНОВА

 

 

при  участието на секретаря  ИВАНКА  ИЛИЕВА

и в присъствието на прокурора  СТЕФКА  БУМБАЛОВА

изслуша докладваното от съдията  КЕТИ   МАРКОВА

н. д. №  329/ 2010г.

 

Производството е по чл. 419 и сл. НПК, образувано по искане на Главния прокурор на Република България, за възобновяване на ВНОХД № 120/ 2009г., по описа на Окръжен съд- гр. Р., отменяване на постановеното същото дело решение № 85 от 10. 11. 2009г., в частта с която по отношение на осъдения А. Н. И. е определен общ режим на изтърпяване на наказанието, в затворническо общежитие от открит тип, и връщане на делото за ново разглеждане, на основание чл. 420, ал. 1, вр. чл. 422, ал. 1, т. 5 НПК, поради допуснато нарушение по чл. 348, ал. 1, т. 1 НПК.

Искането се поддържа от представителя на Върховната касационна прокуратура, по изложените в него съображения.

Осъденият А. Н. И. заявява в съдебно заседание пред настоящата инстанция, че предоставя на съда да се произнесе по искането на Главния прокурор. Назначеният му в настоящото производство служебен защитник поддържа, че искането на Главния прокурор е неоснователно, поради което счита, че същото следва да бъде оставено без уважение.

Върховният касационен съд, трето наказателно отделение, като обсъди доводите в искането, становищата на страните, и провери атакувания съдебен акт в пределите на правомощията си по чл. 425 НПК, за да се произнесе, взе предвид следното:

Искането на Главния прокурор на Република България е процесуално допустимо, тъй като е депозирано от надлежен орган, по смисъла на чл. 420, ал. 1 НПК, в срока по чл. 421, ал. 1 НПК. Разгледано по същество, искането е основателно.

С първоинстанционната присъда № 121 от 19. 03. 2009г., по НОХД № 24/ 2007г., Районният съд- гр. Р., наказателен състав, по отношение на осъдения А. Н. И., от гр. Р., е постановил следното:

Признал е същия за виновен в извършено от него престъпление по чл. 194, ал. 3, вр. ал. 1, вр. чл. 20, ал. 2 НК, и чл. 54 НК, за което го е осъдил на пробация, със следните пробационни мерки:

-задължителна регистрация по настоящ адрес, за срок от една година;

-задължителни периодични срещи с пробационен служител, за срок от една година;

-100 часа безвъзмезден труд в полза на обществото, за срок от една година.

Признал е подсъдимия А за невинен и го е оправдал по обвинението по чл. 196, ал. 1, т. 2, вр. чл. 195, ал. 1, т. 4, вр. чл. 194 НК.

Със същата присъда са признати за виновни и осъдени и лицата Басри Н. Басри и С. М. Г.

По протест на прокурор от Районна прокуратура- Р. , с атакуваното въззивно решение, Окръжният съд- Р. , е изменил цитираната първоинстанционна присъда, като я е отменил в частта й, касаеща подсъдимия А. Н. И., и вместо нея е постановил нова, с която е признал посочения подсъдим за виновен в извършване на по- тежко наказуемо престъпление, с правна квалификация по чл. 195, ал. 1, т. 4, предл. 2 и т. 7, вр. чл. 194, ал. 1, вр. чл. 20, ал. 2 НК, за което и на основание чл. 54 НК, го е осъдил на една година и шест месеца лишаване от свобода, което е постановил да се изтърпи в затворническо общежитие от открит тип, при общ първоначален режим, на основание чл. 59, ал. 1 и чл. 61, т. 3 ЗИНЗС.

Протестът е уважен и по отношение на осъдения Басри Н. Басри.

Като неподлежащо на последващ редовен инстанционен контрол, решението е влязло в сила, и не е било проверено по касационен ред.

Настоящата инстанция намира за изцяло основателен доводът, релевиран в искането на Главния прокурор, че проверяваното въззивно решение е постановено при съществени нарушения на материалния закон, обуславящи, в атакуваната му част, неговата отмяна по реда на възобновяването. Предвид предмета и обема на осъществяваната проверка в настоящото производство по възобновяване на наказателното дело, инициирано по искане на Главния прокурор, с релевирано основание за влошаване наказателноправното положение на осъденото лице, ВКС съобрази, че дължи произнасяне единствено в рамките на искането, с което е сезиран.

Основателни са възраженията, подробно мотивирани в искането, касаещи режима на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода. В случая то следва да бъде изтърпяно при строг режим в затворническо общежитие от закрит тип, на основание чл. 60, ал. 1 и чл. 61, т. 2 ЗИНЗС, а не при общ режим, в затворническо общежитие от открит тип, както неправилно е приел районният съд. Известно е, че действащият ЗИНЗС регламентира корелацията между типа на пенитенциарното заведение и режима на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода. Очевидно е, че предвид миналите му осъждания, включително с наложени наказания лишаване от свобода, ефективно изтърпявани, осъденият А. И. няма качеството на осъден за първи път на лишаване от свобода до пет години, за да бъде настанен, съгласно чл. 59, ал. 1 ЗИНЗС в затворническо общежитие от открит тип за изпълнението му, което да води до определянето на общ режим, на основание чл. 61, т. 3 ЗИНЗС. Ето защо, в обсъждания аспект, настоящият съдебен състав изцяло споделя аргументите, изтъкнати в искането на Главния прокурор, в подкрепа на довода му за нарушение на закона при определяне на режима и типа на затворническото заведение.

Предвид горните съображения, като констатира допуснатите от компетентния съд нарушения на материалния закон, релевирани в искането на Главния прокурор на Р България, ВКС в настоящия си състав прие, че следва да възобнови производството по ВНОХД № 120/ 2009г., по описа на ОС- гр. Р., да отмени влязлото в сила въззивно решение № 85 от 10. 11. 2009г., постановено по същото дело, в частта му, с която е определен типът на затворническото общежитие и първоначалният режим на изтърпяване на наложеното с него наказание лишаване от свобода, по отношение на осъдения А. Н. И., и върне делото за ново разглеждане на въззивния окръжен съд, от стадия на съдебното заседание, в отменената част на решението- за законосъобразното определяне на режима и типа на затворническото общежитие.

При новото разглеждане на делото, следва да се отстранят допуснатите нарушения на материалния закон, като се съобразят задължителните указания на касационната инстанция по приложението му, съгласно чл. 426 вр. чл. 355, ал. 1, т. 2 НПК.

Воден от изложените съображения, и на основание чл. 425, ал. 1, т. 1 НПК, Върховният касационен съд, трето наказателно отделение

 

Р Е Ш И :

 

ВЪЗОБНОВЯВА ВНОХД № 120/ 2009г., по описа на Окръжен съд- гр. Р., ОТМЕНЯВА влязлото в сила ВЪЗЗИВНО РЕШЕНИЕ № 85 от 10. 11. 2009г., постановено по същото дело, В ЧАСТТА, с която е определен първоначалният режим на изтърпяване на наложеното с него наказание лишаване от свобода, и типа на затворническото общежитие, по отношение на осъдения А. Н. И., от гр. Р., и ВРЪЩА ДЕЛОТО ЗА НОВО РАЗГЛЕЖДАНЕ, в отменената част на решението, на въззивния Окръжен съд- гр. Р., от стадия на съдебното заседание.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: