Ключови фрази
компетентност на граждански или административен съд * отчуждаване *

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

№ 419

 

 

София, 01.10. 2008 г.

 

 

Върховният касационен съд на Република България, Първо гражданско отделение, в закрито заседание на двадесет и пети септември две хиляди и осма година в състав:

 

                          

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:СТОИЛ СОТИРОВ

                                  ЧЛЕНОВЕ:ГАЛИНА МИХАЙЛОВА

                                                               БОЙКА ТАШЕВА

 

 

при секретар

и в присъствието на прокурора

изслуша докладваното от съдията СТОИЛ СОТИРОВ

ч.гр.дело №1428/2008 година.

 

 

Производството е по чл.274, ал.3 т.1 ГПК.

Образувано е по частна касационна жалба от Ж. Н. В. от град С., чрез процесуалния й представител – адв. Ч, против определение от 04.3.2008 г. по ч.гр.д. №1226/2008 г. по описа на Великотърновския окръжен съд, г.к.

Обстоятелствата по делото са следните:

Ж. Н. В. е предявила против О. В. иск за възстановяване на незасегнати от мероприятия отчуждени имоти. За същите се твърди, че са отчуждени през периода 1955-1959 г.

С протоколно определение от 09.10.2007 г. по гр.д. №429/2007 г. Великотърновският районен съд, ХІІІ-ти състав, е прекратил производството по делото и го е изпратил по компетентност на А. съд - В. Т.

С определение от 04.3.2008 г. по ч.гр.д. №1226/2008 г., по частна въззивна жалба от ищцата Ж, Великотърновският окръжен съд е оставил в сила определението на първата инстанция. Въззивната инстанция е приела, че с оглед твърденията в исковата молба и първоинстанционното производство е налице отчуждаване по закон/ЗВСВНОИ по ЗТСУ.../, който предвижда нарочна административна процедура/чл.4/, поради което спорът има административен характер и правилно след прекратяването на делото от първата инстанция същото е изпратено по компетентност на съответния административен съд.

Срещу определението на въззивната инстанция е подадена частна касационна жалба с оплаквания за процесуална незаконосъобразност. В частната касационна жалба се твърди, че претендирания имот не е бил отчужден, нито възмезден, както и че не са изпълнени мероприятия, поради което общината го държи без правно основание на база на една неприключила отчуждителна процедура.

В изложението по чл.284, ал.3, т.1 ГПК, макар и неясно формулирани, се съдържат основания за допускане на частната касационна жалба по смисъла на чл.280, ал.1, т.3, предложение първо ГПК.

Моли се за отмяна на обжалваните определения и връщане на делото за разглеждане на спора по същество.

Ответникът по касация – О. В. Т., не заявява становище в настоящото производство.

Върховният касационен съд, състав на І г.о., намира, че частната жалба отговаря на изискванията на чл.274, ал.ал.1 и 2 и чл.275 ГПК, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество тя обаче е неоснователна по следните съображения:

Въззивната инстанция правилно е приложила закона. Доколкото с исковата молба се иска възстановяване на процесния имот, който се твърди, че е отчужден по реда на ЗВСВНОИ по ЗТСУ, ......., законосъобразно производството по делото е прекратено пред гражданския съд и делото изпратено на административен съд. Посочения закон не предвижда исков ред за възстановяване на имоти отчуждени по точно визираните в него закони. Правилно е прието, че с разпоредбата на чл.4 е предвиден само административен ред за възстановяване, или по-точно за искане отмяна на отчуждаването. Непоследователността на ищцата, онагледена с изявлението в частната касационна жалба, че имота не е отчужден, но се държи от ответника по исковата молба, макар и без значение в частното касационно производство, сочи на претенция за собственост, а не за възстановяване/отмяна на отчуждаване/. В посочения смисъл е и практиката на ВКС – т.3 от ТР№6/10.5.2006 г. по гр.д. №6/2005 г. на ОСГК. С оглед обаче заявяване на искане за възстановяване единствения процесуален ред за разглеждане на искането е съдебноадминистративния.

Изложеното налага извод за неоснователност на частната касационна жалба, поради което тя следва да бъде оставена без уважение, а обжалваното разпореждане – в сила.

Водим от изложените съображения и на основание чл.278 ГПК, Върховният касационен съд, състав на І г.о.,

 

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА определение от 04.3.2008 г. по ч.гр.д. №1226/2007 г. по описа на Великотърновския окръжен съд.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: