Ключови фрази
Престъпления в отделни стопански отрасли - * неоснователност на касационен протест


Върховен касационен съд на Република България НК, ІІІ н.о. дело № 1553/2014 год.


Р Е Ш Е Н И Е
№ 489

гр.София, 19 януари 2015 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, Трето наказателно отделение в съдебно заседание на единадесети декември две хиляди и четиринадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕРОНИКА ИМОВА
ЧЛЕНОВЕ: САША РАДАНОВА
СЕВДАЛИН МАВРОВ

със секретар Иванка Илиева
при участието на прокурора ИВАЙЛО СИМОВ
изслуша докладваното от
председателя (съдията) САША РАДАНОВА
наказателно дело под № 1553/2014 година

Касационното производство е образувано по протест на прокурор от Софийската градска прокуратура срещу присъда № 210 от 5.ІІ.2014 год. по внохд № 4600/2013 год. на Софийския градски съд.С позоваване на касационните основания по чл. 348,ал.1,т.2 и 1 НПК, протестиралият въззивната присъда прокурор иска нейната отмяна и връщане на делото за ново разглеждане от първоинстанционния съд, който е допуснал да се нарушат процесуалните права на подсъдимия Р. А. А..
В съдебно заседание представителят на ВКПр не поддържа протеста и като не намира да е бил нарушен материалния закон сочи още, че дори при първоинстанционното разглеждане на делото да е било нарушено процесуално право на подсъдимия, то е отстранено с оправдаването му от въззивния съд.
Подсъдимият А. не се явява, не се представлява и няма изразено становище по протеста.
ВКС установи:
С присъда от 18.VІІ.2013 год. по нохд № 13571/2012 год. на Софийския районен съд Р. А. А. е признат за виновен в това, че от неустановена дата до 29.ХІІ.2011 год. е осъществил неправомерно присъединяване към електромера за общи нужди на жилищната кооперация, находяща се на [улица], /вход/, в който /вход/ притежава и обитава ап. /номер/.С това присъединяване А. създал условия за непълно отчитане на потребената ел. енергия, за което и на основание чл. 234в,ал.1 НК е наказан с 3 месеца лишаване от свобода, отложени от изтърпяване за срок от 3 години, и със 100 лв. глоба.
С протестираната въззивна присъда първоинстанционната е отменена, А. е признат за невиновен в извършването на горното престъпление и е оправдан.
Протестът е неоснователен.
В подкрепа на твърдението, че въззивната присъда е неправилна, протестиралият прокурор на първо място е изтъкнал допуснато в първата инстанция съществено процесуално нарушение.Според написаното в протеста, „словесната квалификация на повдигнатото... обвинение... е неясна и противоречива, като препятства възможността подсъдимият да разбере обхвата на повдигнатото... обвинение”, при което „ правото /му/ на защита... е било силно ограничено”.Подсъдимият, обаче, е оправдан, с което правото му да се защити е реализирано в пълен обем и дори прокурорът да е прав в критиката си към „словесната квалификация” на обвинението, обсъждането на това твърдение се явява безпредметно.
В допълнение към подадения протест, въззивната присъда е атакувана и на касационното основание по чл. 348,ал.1,т.1 НПК, доводът в подкрепа на което също не може да се сподели.Законосъобразно въззивният съд е приел, че отговорността по чл. 234в,ал.1 НК възниква само тогава, когато неправомерното присъединяване към електропреносна или електроразпределителна мрежа е довело до непълно отчитане на потребена ел. енергия, а след като е безспорно установено, че ел.енергията, потребена от ап./номер/, е отчетена в [фирма] – факт, който е коректно посочен в протеста – няма и основание за ангажиране отговорността на А. по посочения текст.
С оглед на дотук изложеното и чл. 354,ал.1,т.1 НПК, ВКС
Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА присъда № 210 от 5.ІІ.2014 год. по внод № 4600/2013 год. на Софийския градски съд.
Решението е окончателно.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: