Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * периодичност на пробационни мерки

Р Е Ш Е Н И Е

Р        Е        Ш       Е       Н       И        Е

 

                                                           № 62

 

                                     София, 22 февруари  2010 година

 

 

                                      В   И М Е Т О    Н А     Н А Р О Д А

 

 

          Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение в съдебно заседание на двадесет и осми януари две хиляди и десета година, в състав:

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: Елияна Карагьозова

                                                           ЧЛЕНОВЕ: Фиданка Пенева

                                                                               Цветинка Пашкунова

 

при секретар Л. Гаврилова

и с участието на прокурор от ВКП – Явор Гебов

изслуша докладваното от съдията Ф. Пенева

 наказателно дело № 734/2009 г.

 

Производство е по реда на глава Тридесет и трета НПК и е образувано по искане на Главния прокурор за възобновяване на наказателното производство по н о х д № 3355/2009 година, по описа на СРС и отмяна на постановеното по него определение за одобряване на споразумение между прокурор от СРП и подсъдимия К защитника му адв. Г от САК.

В искането се поддържа, че при постановяване на съдебния акт, съдът не е съобразил влизането в сила на ЗИДНК /обн. ДВ, бр. 27/10.04.2009 година/ в сила от 1.06.2009 година и по – конкретно нововъведеното изискване съдът, постановил наказанието пробация, да определя и периодичността за изпълнение на мярката „задължителна регистрация по настоящ адрес”. С това е допуснато нарушение на материалния закон – чл. 42б, ал. 1 НК и е налице касационното основание по чл. 348 ал. 1, т. 1 НПК, като предпоставка за неговата допустимост, съгласно чл. 422 ал. 1, т. 5 НПК.

В съдебно заседание прокурорът от ВКП поддържа искането по основанието и предложението за отмяна по реда на възобновяването на определението на СРС по цитираното наказателно дело.

Осъденият се явява лично и със служебно назначеният защитник адвокат А от САК. Защитата и осъденият пледират за уважаване на искането, тъй като то е в интерес на осъдения.

Върховният касационен съд, за да се произнесе, съобрази следното:

 

ИСКАНЕТО Е ОСНОВАТЕЛНО.

 

С цитираното определение от 15.06.2009 година е одобрено споразумение между осъдения и неговия служебен защитник с прокурора от СРП, за престъплението по чл. 343б ал. 1 НК да бъде наложено наказание „пробация” с двете задължителни мерки – задължителна регистрация по настоящ адрес и задължителни периодични срещи с пробационен служител, за срок от шест месеца, както и наказанието лишаване от правоуправление за срок от седем месеца, на основание чл. 343г НК.

Настоящата инстанция констатира, че при постановяване на съдебния акт, съдът не е съобразил влизането в сила на ЗИДНК /обн. ДВ, бр. 27/10.04.2009 година/ в сила от 1.06.2009 година и нововъведеното изискване, съдът, постановил наказанието пробация, да определя и периодичността за изпълнение на мярката „задължителна регистрация по настоящ адрес”.

С това е допуснато нарушение на материалния закон – чл. 42б, ал. 1 НК, поради което е налице касационното основание по чл. 348 ал. 1, т. 1 НПК, като предпоставка за неговата допустимост, съгласно чл. 422 ал. 1, т. 5 НПК.

С атакуваното определение е одобрено споразумение между двете основни страни в наказателния процес – подсъдимият и неговата защита с представителя на обвинението – прокурорът, при съществената непълнота, описана в искането на Главния прокурор в частта, с която е определено наказанието, поради това, че не е приложен правилно законът в сила към момента на постановяването му. Този недостатък не може да бъде саниран в рамките на извънредния съдебен контрол, с оглед характера на диференцираната процедура по Глава Двадесет и девета НПК, а именно определящата роля на страните по споразумението относно вида, размера и периодичността на мярката задължителна регистрация по настоящ адрес, като елемент от пробацията. Това обстоятелство изключва възможността настоящата инстанция да измени по реда на възобновяването определението, с което е одобрено споразумението между страните, като приложи основанието по чл. 425 ал. 1, т. 3 НПК.

За да се отстрани обсъденото нарушение на материалния закон, като се приложи правилно чл. 42б ал. 1 НК, е наложително наказателното производство по н о х д № 3355/2009 година по описа на СРС да се възобнови, да се отмени постановеното по него определение за одобряване на споразумение между прокурор от СРП и подсъдимия К защитника му адв. Г от САК и делото да се върне на същия съд за ново разглеждане от друг състав.

Водим от горното и на основание чл. 425 ал. 1, т. 1 НПК, във вр. с чл. 422, ал. 1, т. 5 и чл. 348 ал. 1, т. 1 НПК, Върховният касационен съд, трето наказателно отделение

 

 

Р Е Ш И :

 

 

ВЪЗОБНОВЯВА наказателното производство по н о х д № 3355/2009 година по описа на Софийски районен съд, НО, 23 – ти състав;

ОТМЕНЯВА определението от 15.06.2009 година, с което е одобрено споразумение между прокурор от СРП и подсъдимия К защитника му адвокат Г от САК, както и прекратяването на наказателното производство по същото дело;

ВРЪЩА делото за ново разглеждане на Софийски районен съд, от стадия на съдебното заседание.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: