Ключови фрази
подбор * съкращаване на щата * незаконно уволнение * възстановяване на работа * Иск за признаване уволнението за незаконно


Р Е Ш Е Н И Е

№819



С.,21.10.2009г.


В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, първо гражданско отделение, в съдебно заседание на петнадесети октомври две хиляди и девета година, в състав:

Председател: ДОБРИЛА ВАСИЛЕВА

Членове: Маргарита Соколова

Гълъбина Генчева

при секретаря Е. П., като разгледа докладваното от съдия Генчева гр.д.№2536 по описа за 2008г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.290 от ГПК.

Образувано е по касационна жалба на А. Ц. Н. от [населено място] срещу решение от 07.03.08г. по гр.д.№2287/07г. на Софийски градски съд.

В жалбата се поддържа оплакване срещу извода на въззивния съд, че при процесното уволнение е бил спазен чл.329 от КТ.

Ответникът в производството Д. ХХІІ-С. Е. не взема становище по жалбата.

Върховният касационен съд, състав на първо гражданско отделение, намира жалбата за процесуално допустима – подадена е от надлежна страна, в срока по чл.283 от ГПК, срещу подлежащо на касационен контрол въззивно решение.

С определение №350 от 17.09.08г. по настоящото дело е допуснато касационно обжалване на решението на СГС по чл.280, ал.1, т.1 от ГПК, тъй като противоречи на трайната практика на ВКС по приложението на чл.329 от КТ, според която подборът е законен само при извършена реална съпоставка на трудовата дейност на лицата, подлежащи на подбор, като оценката за нивото на справянето им с трудовите задължения следва да почива на конкретни обстоятелства от трудовата им дейност.

Разгледана по същество, жалбата е основателна. Съображенията за това са следните:

С обжалваното решение състав на Софийски градски съд е отменил решението от 11.04.03г. по гр.д.№9674/2002г. на Софийския районен съд и е отхвърлил предявените от А. Ц. Н. против Д. ХХІІ-С. Е. искове по чл.344, ал.1, т.1, 2 и 3 от КТ. В. съд е приел, че уволнението на Н. от длъжността „регистратор”, извършено със заповед №177/10.06.2002г. на основание „съкращаване на щата” е законно, тъй като е настъпило посоченото основание за уволнение, проведен е подбор по чл.329 от КТ и той е законен.

Решението е неправилно.

П. подбор е установен по делото с протокол от 05.06.2002г. на комисия, назначена със заповед на управителя на дружеството. В този протокол е посочено, че длъжността „регистратор” се изпълнява от 5 лица. Четири от тях – К. С., Г. Д., Б. К. и Ю. Х. притежават необходимите умения и квалификация и работят добре, а А. Н. не изпълнява добре трудовите си задължения, държи се недостатъчно любезно с пациентите и затова тя трябва да бъде предложена за уволнение.

При тези данни въззивният съд не е имал основание да приеме, че е спазен чл.329 от КТ. Протоколът от 05.06.2002г. не удостоверява реално сравняване между лицата, заемащи длъжността „регистратор” по критериите на чл.329 от КТ – квалификация и ниво на справяне с работата. За четири от тези лица е направен извод, че се справят добре с работата, без да са посочени конкретните обстоятелства, въз основа на които е направена тази оценка. Изводът, че А. Н. не изпълнява добре трудовите си задължения и не се държи достатъчно любезно с пациентите се е оказал решаващ, без обаче зад тези общи формулировки да са посочени конкретни данни, при които е направен този извод. Тъй като съдът упражнява контрол за законност на уволнението, включително и за спазването на чл.329 от КТ, той трябва да се увери, че в резултат на подбора са останали на работа тези, които са най-квалифицирани и работят най-добре. Без реална съпоставка на сравняваните лица, такава преценка не може да бъде направена. Затова в практиката си ВКС настоява, че в съдебния процес работодателят следва да установи с всякакви допустими доказателствени средства, включително и със свидетелски показания, онези факти и обстоятелства, които са довели до конкретните оценки – т.е. защо е прието, че едни лица работят по-добре, в сравнение с други. Такива доказателства в случая не са налице, ето защо следва да се приеме, че чл.329 от КТ не е спазен и процесното уволнение е незаконно.

Водим от изложеното и на основание чл.293, ал.1, т.3 от ГПК, Върховният касационен съд, състав на първо гражданско отделение,

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯ решението от 07.03.08г. по гр.д.№2287/07г. на Софийски градски съд и вместо него постановява:

ПРИЗНАВА ЗА НЕЗАКОННО уволнението на А. Ц. Н. от [населено място], ЕГН [ЕГН], извършено със заповед №177/10.06.2002г. на управителя на Д. ХХІІ-С. Е. и го отменя на основание чл.344, ал.1, т.1 от КТ.

ВЪЗСТАНОВЯВА А. Ц. Н. на заеманата длъжност “регистратор” в Д. ХХІІ-С. Е..

ОСЪЖДА Д. ХХІІ-С. Е. да заплати на А. Ц. Н. сумата от 1662лв. на основание чл.344, ал.1, т.3 от КТ, ведно със законната лихва, считано от 12.08.02г. до окончателното изплащане.

Решението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: