Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * неправилно приложение на материалния закон * измама * настъпване на законодателна промяна

Р Е Ш Е Н И Е

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

№ 96

 

София , 08 март 2010г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Върховният касационен съд на Република България, второ наказателно отделение, в съдебно заседание на дeветнадесети февруари две хиляди и десета година в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :  Лиляна Методиева

 

 

ЧЛЕНОВЕ :  Елена Авдева

 

Биляна Чочева

 

при секретар Надя Цекова .......................................и в присъствието на прокурора С.Бумбалова ....................................  изслуша докладваното от съдията Е. Авдева

наказателно дело № 723 /2009 г.

 

Производството по делото е образувано на основание чл. 424, ал.1 от НПК по искане на Главния прокурор на Република България за възобновяване на внохд № 103/2009 г. по описа на Окръжния съд в гр. К. и изменение на постановеното по него решение относно изпълнението на пробационната мярка задължителна регистрация по настоящ адрес с определяне на минималната , предвидена в закона периодичност.

В искането се сочи, че въззивният съд неправилно е приложил чл. 42б, ал.1 от НК и е пропуснал да определи режима на явяване и подписване на осъденото лице пред пробационния служител или определено от него длъжностно лице, а това е съществено нарушение по смисъла на чл.422,ал.1,т.5 в вр. с чл.348,ал.1,т.1 от НПК.

Прокурорът от Върховната касационна прокуратура поддържа искането за възобновяване по изложените в него съображения.

Осъденият не взема становище по искането.

Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, след като обсъди доводите, изложени от прокуратурата, и извърши проверка за наличието на основанията за възобновяване, установи следното :

 

Районният съд в гр. К. с присъда № 39 от 25.05.2009 г. по нохд № 331 по описа за 2009 г. признал подсъдимия Р за виновен в това, че възбудил у Р. Ч. заблуждение и с това й причинил имотна вреда в размер на 51 лева, поради което и на основание чл. 209, ал.1 във вр с чл.58а и чл.55, ал.1, т.2, б.”б” от НК му наложил наказание пробация със следните пробационни мерки :

·         задължителна регистрация по настоящ адрес за срок една година

·         задължителни срещи с пробационен служител за срок от една година

·         безвъзмезден труд в полза на обществото за 200 часа за една година

Окръжният съд в гр. К. с решение № 42 от 30.07.2009 г. по внохд № 103/2009 г. изменил първоинстанционната присъда, като намалил срока на първите две пробационни мерки на 6 месеца и броя на часовете безвъзмезден труд на 100.

Решението влязло в законна сила на 30.07.2009 г.

 

Искането за възобновяване на делото е направено в законния шестмесечен срок от процесуално легитимирана страна и е допустимо.

Разгледано по същество то е основателно.

Въззивният съд е допуснал съществено нарушение на материалния закон, тъй като не е съобразил настъпилата в хода на производството законодателна промяна в разпоредбата на чл. 42б от НК. С параграф 2 от ЗИД на НК /ДВ , бр.27 от 2009 г.в сила от 01.06.2009 г./ определянето на начина на изтърпяване на пробационната мярка задължителна регистрация по настоящ адрес е възложено на съда, който трябва да се произнесе по периодичността на явяване и подписване на осъдения пред пробационния служител или друго длъжностно лице, спазвайки единствено ограничението тези действия да не са по-малко от два пъти седмично. С допълнението на чл.42б от НК е променен действалия по влизането му в сила ред на изпълнение на пробационната мярка задължителна регистрация по настоящ адрес, регламентиран в чл. 141 от ЗИН/отм/ и чл.207, ал.1 от ППЗИН / приложим след 01.06.2009 г., доколкото не е в противоречие със ЗИНЗПС/, съобразно който осъденото лице било задължено да се явява и подписва ежедневно в отчетен картон. Новата правна уредба е по-благоприятна за подсъдимия и въззивният съд е допуснал съществено нарушение на материалния закон – чл.42б във връзка с чл.2 , ал.2 от НК, като не я е приложил по отношение на подсъдимия Р. Налице е предвиденото в чл. 425, ал.1, т. 5 във връзка с чл. 348, ал.1, т.1 от НПК основание за възобновяване на производството по въвзивното дело. Нарушението може да бъде отстранено в настоящата инстанция с изменение на въззивния акт , тъй като основанието за това е в полза на осъдения. По тези съображения настоящият съдебен състав намира,че периодичността на изпълнение на пробационната мярка задължителна регистрация по настоящ адрес следва да бъде определена на два пъти седмично.

Водим от горното и на основание чл. 425, ал.1, т.3 от НПК Върховният касационен съд, второ наказателно отделение

 

Р Е Ш И

 

ВЪЗОБНОВЯВА производството по внохд № 103/2009 г. по описа на Окръжния съд в гр. К., като изменя постановеното по него решение № 42 от 30.07.2009 г.и определя периодичност на пробационната мярка задължителна регистрация по настоящ адрес два пъти седмично.

Решението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

ЧЛЕНОВЕ : 1.

 

2.