Ключови фрази
Престъпления в отделни стопански отрасли - * акцизни стоки без бандерол * продължавано престъпление * преквалификация на деяние

Р Е Ш Е Н И Е
№ 264
гр. София, 20 юни 2012 г.
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение, в публично заседание на двадесет и трети май през две хиляди и дванадесета година в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Юрий Кръстев
ЧЛЕНОВЕ: 1. Биляна Чочева
2. Жанина Начева
при секретаря Кр. Павлова в присъствието на прокурора Маринова изслуша докладваното от съдия Ж. Начева наказателно дело № 821 по описа за 2012 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:
Настоящето производство е по глава тридесет и трета, част VІ от НПК, образувано по искане на осъдените Р. А. Ш. и С. А. Ш. за възобновяване на наказателното производство по в. н. о. х. д. № 472/2011 г. на Пазарджишкия окръжен съд.
Искането се основава на съществени нарушения по чл. 348, ал. 1, т.1-3 НПК. Подробно е развита тезата, че подсъдимите незаконосъобразно са били осъдени за продължавано престъпление, както за нарушение на чл. 116 НПК и на чл. 339, ал. 2 НПК. Направено е искане за отмяна на въззивното решение и оправдаване на подсъдимите или връщане на делото за ново разглеждане. Претендира се и явна несправедливост на наложеното наказание.
В съдебно заседание прокурорът от Върховна касационна прокуратура дава заключение, че искането е неоснователно и следва да бъде оставено без уважение. Подсъдимите са държали акцизни стоки на различни места, затова цялостната престъпна дейност законосъобразно е била квалифицирана във връзка с чл. 26, ал. 1 НК.
Върховният касационен съд, след като обсъди искането, съображенията, развити устно в съдебно заседание, и извърши проверка в рамките на изтъкнатите основания за възобновяване, намира следното:
С присъда № 62 от 26.05.2011 г. по н. о. х. д. № 213/2010 г. Районният съд – Пещера е признал подсъдимите Р. А. Ш. и С. А. Ш. за виновни в това, в периода 5.04.2010 г. – 25.04.2010 г. в село Ф., при условията на продължавано престъпление, в съучастие като съизвършители, да са държали акцизни стоки без бандерол, когато такъв се изисква по закон (Закон за акцизите и данъчните складове) на обща стойност от 1160 лева и случаят не е маловажен, поради което и на основание чл. 234, ал. 1 вр. чл. 20, ал. 2 вр. чл. 26 , л. 1 НК на всеки от подсъдимите е наложено наказание от десет месеца лишаване от свобода с отложено изпълнение за три години, на основание чл. 66, ал. 1 НК, както и наказание глоба в размер на петстотин лева. Съдът е лишил подсъдимия Р. А. Ш. от правото да упражнява търговска дейност за срок от три месеца. Отнел е в полза на държавата предмета на престъплението, и в тежест на подсъдимите е възложил разноските по делото.
С решение № 186 от 19.10.2011 г. по в. н. о. х. д. № 472/11 г. на Пазарджишкия окръжен съд присъдата е потвърдена.
Процесуално допустимото искане на всеки от осъдените е частично ОСНОВАТЕЛНО.
Доводите в подкрепа на съществено нарушение на процесуалните правила са неприемливи.
Липсва превратно или изопачено тълкуване на събраните и проверени по делото доказателства. Въпросът с авторството на подсъдимите е бил решен въз основа на процесуално годни източници на доказателства. Версията за държане на акцизните стоки без бандерол от св. св. Н. Ш. не е била пренебрегната, а подробно е изследвана и отхвърлена със задълбочени и логични съображения като напълно недостоверна. По делото няма и нарушение на чл. 116 НПК. В тази връзка обясненията на подсъдимия Р. А. от досъдебното производство, дадени пред съдия, са били внимателно проверени и след като съдът е открил, че те убедително се подкрепят от други гласни, писмени и веществени доказателства, ги е счел за достоверни. Поначало фактическото наличие на инкриминираните цигари без бандерол или със стар бандерол, тяхното количество и местата, където те са били държани (по-голямата част в търговския обект, скрити в хладилник, в кофпомпа, в обособен тайник на таванско помещение в склада, както и в дома на подсъдимите) са били установени посредством убедителна съвкупност от доказателствени източници. Сам по себе си фактът на присъствието им на посочените места се съдържа дори и в показанията на св. Н. Ш., макар в частта на заявеното, че акцизните стоки са били държани именно от нея, съдът да е оценил показанията за недостоверни. Предвид това не е налице и изтъкваното в искането нарушение на чл. 339, ал. 2 НПК. В решението са изложени достатъчно ясни и недвусмислени мотиви защо съдът приема, че подсъдимите Р. А. Ш. и С. А. Ш. са извършители на престъплението.
Въззивният съд обаче неоснователно е отхвърлил възражението на защитника, че в случая инкриминираното поведение не представлява продължавано престъпление по смисъла на чл. 26, ал. 1 НК. Аргументирал се е със съображенията, че държаните цигари в дома на подсъдимите и на различни места в заведението съставляват две отделни деяния, представляващи елементи от продължавано престъпление по смисъла на чл. 26, ал. 1 НК.
Разбирането на въззивния съд е неприемливо.
От фактическа страна е счел за установено, че в началото на м. април 2010 г. подсъдимият Р. Ш. е закупил от случаен търговец инкриминираното количество цигари, които двамата подсъдими през целият период от време до 25.04.2010 г. са държали, част от тях в жилището си, а друга в заведението. Следователно липсват две отделни деяния, в т. ч. осъществени през непродължителен период от време и продължавано престъпление по смисъла на чл. 26, ал. 1 НК. Налице е едно деяние, извършено в съучастие от подсъдимите, което покрива всички съставомерни признаци по чл. 234, ал. 1 НК в обективно и субективно отношение. Нарушението на закона може да бъде поправено и от Върховния касационен съд предвид отсъствието на съществено изменение на обстоятелствената част на обвинението, по което подсъдимите са се защитавали. Деянието следва да се преквалифицира като престъпление по чл. 234, ал. 1 вр. чл. 20, ал. 2 НК. Преквалификацията не се отразява върху справедливостта на наложените наказания. Съвкупната санкция на всеки от подсъдимите напълно съответства на тежестта на престъплението, данните за личността и целите по чл. 36 от НК.
По изложените съображения Върховният касационен съд, на основание чл. 425, ал. 1, т. 3 НПК
Р Е Ш И:
ИЗМЕНЯ по реда, предвиден за възобновяване на наказателни дела, въззивно решение № 186 от 19.10.2011 г. на Пазарджишкия окръжен съд по в. н. о. х. д. № 472/2011 г., като преквалифицира деянието на подсъдимите Р. А. Ш. и С. А. Ш. по чл. 234, ал. 1 вр. чл. 20, ал. 2 НК.
ОСТАВЯ В СИЛА въззивното решение в останалата му част.
Решението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: