Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * споразумение * непредпазливо причинена телесна повреда в транспорта * административно наказание по чл. 78а НК

Р Е Ш Е Н И Е

 

     Р Е Ш Е Н И Е  

№  314

 

София, 02 юли 2009 г

 

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България,  Наказателна колегия, II н.о., в съдебно  заседание на двадесет и втори юни двехиляди и девета  година в състав:

 

 

              ПРЕДСЕДАТЕЛ: Савка Стоянова

                        ЧЛЕНОВЕ: Лиляна Методиева

                                             Биляна Чочева

 

при секретар Кристина Павлова

и в присъствието на прокурора Атанас Гебрев

изслуша докладваното от съдията Лиляна Методиева

н.дело № 212/2009 год.

Производството по чл. 419 и сл. НПК е образувано по искане на Главния прокурор на Република България за отмяна по реда на възобновяването на наказателното дело на протоколно определение № 70 от 15.05.2007 год. постановено по НОХ дело № 468/2007 год. на Врачанския районен съд.

В искането се излага съображение, че определението, с което е одобрено споразумението между прокурора и защитника за прекратяване на наказателното производство водено срещу И. Ц. П. за престъпление по чл.343 ал.3 б.”а” във вр. с ал.1 и чл. 342 ал.1 НК, е постановено при съществено нарушение по чл. 422 ал.1т.5 във вр. с чл. 348 ал.1т.1 НК изразяващо се в това, че не е приложен законът, който е трябвало да бъде приложен. По същество се иска производството да бъде възобновено, определението на съда отменено и делото върнато за ново разглеждане от друг състав.

В съдебно заседание представителят на Върховната касационна прокуратура поддържа искането по изложените в него съображения.

Осъденият не е взел становище по искането.

Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, като взе предвид доводите изложени в искането и данните по приложеното дело, за да се произнесе констатира следното:

С протоколно определение № 70 постановено в съдебно заседание на 15.05.2007 год. по НОХ дело № 468/2007 год. Врачанският районен съд е одобрил постигнатото споразумение между прокурора и защитника, с което подсъдимия И. Ц. П. се е признал за виновен в това, че на 5.10.2006 год. в гр. К., при управление на МПС нарушил правилата за безопасност на движението и по непредпазливост причинил средна телесна повреда на И. Л. Ц. , като деянието е извършено в пияно състояние и на основание чл.343 ал.3 б.”а” във вр. с ал.1 и чл. 342 ал.1 НК му е наложено наказание пробация, включващо следните пробационни мерки: “задължителна регистрация по настоящ адрес” и “задължителни периодични срещи с пробационен служител”, за срок от по една година и “поправителен труд” за шест месеца при 15% удръжка от трудовото възнаграждение. Съдът го е лишил от правото да управлява МПС за срок от четири месеца.

Определението не подлежи на обжалване и е влязло в сила.

Искането е процесуално допустимо, защото е направено от легитимна страна, в срока по чл. 421 НПК и съдебният акт подлежи на проверка по реда на възобновяването на наказателното дело, а разгледано по същество е основателно. Съображенията за това са следните:

Прекратяването на наказателното производство по силата на одобрено от съда споразумение между прокурора и защитника, като начин за приключването на делото с влязла в сила присъда, е подчинено на определени изисквания относно процесуалния ред за разглеждане на делото и въпросите, по които следва да бъде постигнато съгласието между страните. Съдът не е длъжен във всички случаи да одобри споразумението във вида, в който му е представено. Преди да се произнесе, съгласно разпоредбата на чл. 382 ал.7 НПК, има задължение да провери дали не противоречи на закона и морала. Тази проверка обхваща и въпроса дали не са налице основания за освобождаване от наказателна отговорност.

В конкретния случай след приключване на разследването, водено срещу И. Ц. П. за престъпление по чл. 343 ал.3 б.”а” във вр. с ал.1 НК, прокурорът и защитникът са се споразумяли за решаване на делото по реда на глава двадесет и девета НПК. Изготвили са писмено споразумение, в което са отразили постигнатото съгласие по въпросите посочени в чл. 381 ал.5 НПК. След подписването му заедно с делото прокурорът го е внесъл в първоинстанционния съд, който го е насрочил в открито съдебно заседание. Обвиняемият е декларирал, че разбира последиците от прекратяване на делото по този ред, съгласен е с посочените в споразумението условия и се отказва от съдебно разглеждане на делото. Преди да го одобри съдът не е изпълнил задължението си по чл. 382 ал.7 НПК, като не е поискал представянето на доказателства за изясняване на всички обстоятелства по чл. 78а НК с оглед освобождаването на дееца от наказателна отговорност с налагане на административно наказание или осъждането му.

За извършеното от подсъдимия престъпление в особената част на НК е предвидена възможност за налагане на наказание лишаване от свобода до пет години. Деянието е непредпазливо и няма причинени имуществени вреди, подсъдимият е пълнолетен и не е осъждан на лишаване от свобода за престъпление от общ характер. За тови вид престъпления, към момента на извършване на деянието са налице изискванията на правната норма за задължително освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание. Налице е последваща промяна в материалния закон стесняваща обхвата на приложението на този институт в хипотезите, при които дееца е бил в пияно състояние. Тя обаче е влязла в сила след извършването на деянието и по силата на чл. 2 ал.2 НК съдът е бил длъжен да приложи законът, който е най-благоприятен за дееца. Като не е изпълнил това си задължение и е одобрил споразумението без да събере доказателства дали дееца е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл. 78а НК, е допуснал нарушение закона.

Нарушението е съществено по смисъла на чл. 422 ал.1т.5 НК и е основание за отмяна на непроверяваното по касационен ред определение. На това онование производството следва да бъде възобновено, определението отменено и делото върнато за ново разглеждане от друг състав от стадия на съдебното заседание в първата инстанция. При новото разглеждане на делото следва да бъдат събрани доказателства дали подсъдимият е освобождаван от наказателна отговорност по реда на раздел ІV-ти от глава осма на НПК и съобразно отговора на този въпрос съдебното производство да бъде прекратено и делото върнато на прокурора за изготвяне на мотивирано постановление за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност с налагане на административно наказание или отново да бъде решено, като няма процесуална пречка да бъде постигнато споразумение.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 425 ал.1т.1 НПК Върховният касационен съд, второ наказателно отделение

 

 

 

Р Е Ш И:

 

Възобновява производството по НОХ дело № 468/2007 год. по описа на Врачанския районен съд.

Отменява постановеното по делото протоколно определение № 70 от 15.05.2007 год., с което е одобрено постигнатото споразумение между прокурора и защитника за прекратяване на наказателното производство водено срещу И. Ц. П. за престъпление по чл. 343 ал.3 б.”а” във вр. с ал.1 НК.

Връща делото на същия съд за ново разглеждане от друг състав.

Решението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: