Ключови фрази
Касационни частни дела по спорове за подсъдност * спор за подсъдност * определяне на общо най-тежко наказание

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 4

гр. София, 15 януари 2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, Трето наказателно отделение в закрито заседание на десети януари две хиляди и деветнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНТОАНЕТА ДАНОВА
ЧЛЕНОВЕ: ЛАДА ПАУНОВА
МИЛЕНА ПАНЕВА

при участието на секретаря
и след становище на прокурора от ВКП Т. Комов
като разгледа докладваното от съдия Паунова наказателно частно дело №1203/2018 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството пред ВКС е образувано по реда на чл. 44, ал. 1 от НПК по повдигнат спор за подсъдност от Софийски районен съд.
Постъпило е писмено становище на прокурор от ВКП, според което, делото е с предмет определяне на общо наказание на осъденото лице М. Д. и компетентен да разгледа същото се явява Софийски районен съд, постановил последния влязъл в сила съдебен акт по смисъла на чл. 39, ал. 1 НПК – споразумение от 26.07.2017 г. по н.о.х.д. № 12930/2017 г.
Върховният касационен съд, след като обсъди материалите по делото, намира следното:
По предложение на СГП за определяне на общо наказание по реда на чл. 306, ал. 1, т. 1 от НПК по отношение на осъдения М. А. Д. е било образувано н.ч.д. № 1020/2018 г. по описа на Софийски градски съд. С определение от 18.04.2018 г. съставът на съда е приел, че не е компетентен да разгледа делото, прекратил е производството и на основание чл. 39, ал. 1 от НК го изпратил по подсъдност на СРС, приемайки, че последният влязъл в сила съдебен акт срещу осъдения Д. е споразумение от 26.07.2017 г. по н.о.х.д. № 12930/2017 г. на СРС.
От своя страна, с определение от 12.11.2018 г. СРС е прекратил образуваното пред него н.ч.д. № 7635/2018 г. и е повдигнал спор за подсъдност пред касационната инстанция. Съставът на съда е счел, че компетентен да разгледа производството за определяне на общо наказание измежду тези, наложени на осъдения Д. с различни присъди е СГС, постановил последната влязла в сила присъда срещу осъдения, а именно присъда № 3 от 10.01.2017 г. по н.о.х.д. № 3334/2015 г. по описа на СГС.
Върховният касационен съд намира, че настоящето производство следва да бъде разгледано и решено по същество от Софийски градски съд.
От приложените материали е видно, че с влязло в сила от 26.07.2018 г. споразумение М. Д. е осъден по н.о.х.д. № 12930/17 г. по описа на СРС, като му е наложено наказание „лишаване от свобода” за срок от 11 месеца. С определение от същата дата на основание чл. 25, ал. 1, вр. с чл. 23, ал. 1 от НК на осъдения е определено общо наказание измежду наложените му по предишни присъди наказания, а именно наказание „лишаване от свобода“ за срок от три години, като по отношение на наказанието по н.о.х.д. № 12930/17 г. по описа на СРС е постановено отделно изтърпяване.
С присъда от 10.01.2017 г. по н.о.х.д. № 3334/2015 г. по описа на СГС М. Д. е осъден на наказание „глоба“ в размер на 300/триста/ лева, както и да заплати на гражданския ищец сумата от 2 000 лева, представляваща обезщетение за причинени от престъплението неимуществени вреди. Присъдата е обжалвана от гражданския ищец в гражданско-правната й част, като същата е изменена с решение от 27.07.2017 г. по в.н.о.х.д. № 469/2017 г. по описа на Софийски апелативен съд. Решението не е обжалвано и е влязло в сила след изтичането на 15-дневен срок от съобщението до страните.
Производството, което е инициирано, е за определяне на общо наказание на осъденото лице по реда на чл. 306, ал. 1, т. 1 НПК, вр. с чл. 25 от НК. Съгласно разпоредбата на чл. 39, ал. 1 НПК, при определяне на общо наказание за няколко престъпления, за които има влезли в сила присъди, постановени от различни съдилища, компетентен е съдът, който е постановил присъдата, която последна е влязла в сила. В настоящия случай предвид данните по делото, последна е влязла в сила присъдата по н.о.х.д. № 3334/2015 г. по описа на СГС. Това е станало с изтичането на срока по чл. 350, ал. 2 от НПК за обжалване на постановено на 27.07.2017 г. решение на апелативния съд. Това е така, понеже присъдата на първоинстанционния съд не може да влезе в сила самостоятелно в наказателно-правната си част до момента на произнасяне на въззивната инстанция. Въпросът за наказателната отговорност следва да се приеме за окончателно решен с изчерпване на възможността съдебният акт да бъде проверен от по-горна инстанция. В случая, макар присъдата на СГС да е била обжалвана само в гражданско-правната й част, е била налице възможността въззивната инстанция да упражни правомощията си по чл. 314, ал. 2 НПК и да провери изцяло правилността на присъдата, включително и в наказателно-правната й част. Възможността за въззивен контрол по отношение на всички части на първоинстанционната присъда се изчерпва с произнасянето на въззивната инстанция, независимо от обжалвалите лица и от обжалваните части. Ограниченията са свързани единствено със забраната reformatio in pejus. В горния смисъл е задължителната практика на ВКС - ТР № 5 от 2018 г. на ОСНК на ВКС по ТД № 5 от 2017 г. Съгласно мотивите към т. 4 от същото, първоинстанционната присъда не може да влезе в сила самостоятелно в наказателно-правната или в частта относно гражданския иск до момента на произнасяне на въззивния съд. Следователно пръвоинстанционната присъда по н.о.х.д. № 3334/2015 г. по описа на СГС не би могла да влезе в сила самостоятелно в наказателно-правната си част с оглед на изложените вече съображения, а е влязла сила в цялост съобразно правилата, относими за въззивното решение.
Действително, вписванията за момента на влизане в сила на обсъжданата присъда и отразеното в справката за съдимост отразяват по-ранен момент на влизане в сила, само в наказателно-правната й част. Това обстоятелство обаче не е от характер да промени изводите за това, кой съд е компетентен да се произнесе за определяне на общо наказание на осъдения, доколкото решаването на този въпрос е във функция от законосъобразното определяне на момента на влизане в сила на съдебния акт.
Поради гореизложеното, ВКС приема, че компетентен да разгледа производството за определяне на общо наказание измежду наказанията, наложени на осъдения М. Д. с различни присъди е Софийски градски съд.
Така мотивиран и на основание чл. 44, ал. 1 НПК, Върховния касационен съд, трето наказателно отделение

О П Р Е Д Е Л И :

ИЗПРАЩА материалите за провеждане на производство по реда на чл. 306, ал. 1, т. 1 НПК по отношение на осъдения М. А. Д. на Софийски градски съд.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.
Копие от настоящето определение да се изпрати на Софийски районен съд за сведение.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.