Ключови фрази
Касационни частни дела по спорове за подсъдност * спор за подсъдност по н.а.х.д.

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 34

гр. София, 06 април 2020 г.


В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А


ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, трето наказателно отделение, в закрито заседание на тринадесети март две хиляди и двадесета година, в състав:


ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА АТАНАСОВА
ЧЛЕНОВЕ: АНТОАНЕТА ДАНОВА
ЛАДА ПАУНОВА


при участието на секретаря
и след становище на прокурора от ВКП Тома Комов
като изслуша докладваното от съдия Даниела Атанасова наказателно частно дело № 145/2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по реда на чл. 44, ал. 1 от НПК във връзка с повдигнат спор за подсъдност от РС – гр. Пловдив.
Постъпило е писмено становище на прокурор при ВКП, според което на основание чл. 59, ал. 1 от ЗАНН делото следва да се изпрати на Софийски районен съд, тъй като деянието, за което е било санкционирано юридическото лице, се изразявало в несъобразяване с отказа на потребителя на телекомуникационната услуга от получаване на електронни съобщения с рекламни и маркетингови цели, а изпращането на конкретното съобщение било извършено в [населено място], по седалището на дружеството – жалбоподател.
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД след като обсъди материалите по делото, намери за установено следното:
Пред Софийски районен съд е било образувано н.а.х.д. № 20046/2019 г. по повод подадена жалба от „фирма“ , с ЕИК[ЕИК], със седалище и адрес на управление: [населено място], [улица], срещу НП № /номер/ от /дата/ на председателя на Комисията за регулиране на съобщенията /КРС/, издадено въз основа на АУАН № П-/номер/ от /дата/, с което на жалбоподателя е била наложена имуществена санкция спрямо юридическо лице в размер на 5 500 лв. по чл. 340 от Закона за електронните съобщения /ЗЕС/ за нарушение по чл. 261, ал. 4 от същия закон.
С определение от 28.01.2020 г., постановено по образуваното н.а.х.д., съдията-докладчик при СРС е прекратил съдебното производство по делото и го е изпратил по подсъдност на РС – гр. Пловдив с мотив, че изпълнителното деяние на твърдяното административно нарушение било довършено не с изпращането на съобщението, а с неговото получаване от потребителя, като в случая следвало да се приеме, че получаването се било осъществило по постоянния адрес на потребителя на услугата в [населено място], поради и което местно компетентен да разгледа и реши делото бил РС – гр. Пловдив.
Образуваното в тази връзка пред РС – гр. Пловдив а.н.д. №830/2020г. е било прекратено от съдията – докладчик с разпореждане №2676 от 07.02.2020 г. с аргумент, че деянието, за което е била ангажирана административнонаказателната отговорност на дружеството – жалбоподател, е било довършено с изпращането на електронното съобщение, т.е. по седалището на /фирма/ в [населено място]. По това съображение РС – гр. Пловдив е прекратил съдебното производство по а.н.д. № 830/2020 г. и е повдигнал спор за подсъдност пред ВКС.
Съгласно чл. 59, ал. 1 ЗАНН, подсъдността при съдебно обжалване на наказателни постановления и електронни фишове се определя от мястото, където е извършено или довършено нарушението, а за нарушения, извършени в чужбина, компетентен да разгледа делото съд е СРС.
Видно от атакуваното НП, твърдяното административно нарушение, субсумирано от наказващия орган под състава на чл. 261, ал. 4 от ЗЕС, е от категорията на формалните, т.е. тези на „простото извършване“, при които законът не предвижда настъпване на допълнителни увреждащи последици, а същите са довършени с осъществяването на изпълнителното деяние, в случая – с изпращането на електронното съобщение с маркетингова и рекламна цел при вече наличен и изричен отказ от страна на потребителя на телекомуникационната услуга от получаване на съобщения с такова съдържание, с който отказ дружеството, предоставящо съответната услуга по силата на сключен с потребителя договор, е следвало да се съобрази, предвид императивната законова регламентация в тази насока. С оглед изложеното, както и при обстоятелството, че юридическите лица осъществяват управлението на дейността си по своето седалище, то следва извод, че местно компетентен да разгледа жалбата на /фирма/, ЕИК[ЕИК], със седалище и адрес на управление: [населено място], [улица], срещу НП № /номер/ от /дата/ на председателя на КРС, е Софийски районен съд.
По изложените съображения и на основание чл. 44, ал. 1 от НПК, ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, трето наказателно отделение,


О П Р Е Д Е Л И :

ИЗПРАЩА а.н.д. № 830/2020 г. по описа на РС – гр. Пловдив за разглеждане и решаване от Софийски районен съд.
Препис от определението да се изпрати на РС – гр. Пловдив - за сведение.
Определението не подлежи на обжалване и е окончателно.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: