Ключови фрази
Иск за признаване уволнението за незаконно * прекратяване на трудовото правоотношение * незаконно уволнение * възстановяване на работа * подбор * съкращаване на щата * щатно разписание * форма и момент на прекратяване на трудовия договор

РЕШЕНИЕ
№ 520

София, 03 януари 2013 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд, Четвърто гражданско отделение в публично заседание на двадесет и първи ноември две хиляди и дванадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Борислав Белазелков
ЧЛЕНОВЕ: Марио Първанов
Борис Илиев

при участието на секретаря Р. Пенкова като разгледа докладваното от съдията Б. Белазелков гр.д. № 1506 по описа за 2011 година, за да се произнесе, взе пред вид следното:
Производство по чл. 290 ГПК.
Допуснато е касационното обжалване на решението на Софийския градски съд от 29.06.2011 г. по гр.д. № 5718/2011, с което е отменено решението на Софийския районен съд от 14.03.2011 г. по гр.д. № 54301/2010, като са уважени предявените искове по чл. 344, ал. 1, т. 1, 2 и 3 КТ. Обжалването е допуснато поради значението на материалноправните въпроси кога следва да бъде извършен подборът – преди или след реалното съкращаване на щата.
По повдигнатия правен въпрос Върховният касационен съд намира, че в правомощията на работодателя е да вземе решение за съкращение на щата и определи от кога да се прилага новото щатно разписание (вж. решение № 379/15.10.2012, ВКС, ІV ГО по гр.д. № 944/2011). Трябва да се прави разлика между момента на връчване на предизвестието и момента на прекратяване на трудовия договор. Трудовото правоотношение не може да бъде прекратено преди да бъде изчерпано действието на старото щатно разписание. Най-ранният момент, към който то може да бъде прекратено е последният работен ден на действието на старото щатно разписание, за да може в първия ден на действието на новото щатно разписание работодателят да остане обвързан от трудови правоотношения само с тези работници и служители, за които има предвиден щат. Разбира се, няма пречка трудовото правоотношение да бъде прекратено по-късно – след като е започнало действието на новото щатно разписание. Обикновено приложението („влизането в сила”) на новото щатно разписание се отлага във времето, за да може работодателят да връчи предизвестията и по възможност техният срок да изтече в последния ден на действието на старото щатно разписание. Инак той би се поставил в положението да остане в трудово правоотношение с работници или служители по време, в което вече действа ново щатно разписание и за тях няма предвидени щатни бройки.
Времето на извършването на подбора не зависи от приложението („влизането в сила”) на новото щатно разписание. Той може да бъде извършен както преди така и след това. Без значение е също моментът на вземането на решение за извършването на съкращение. Обикновено подборът се извършва след като е взето решение за съкращение и преди приложението на новото щатно разписание, но тази поредност не е задължителна. Подборът трябва да бъде извършен преди връчването на предизвестието за прекратяване на трудовия договор, инак той няма смисъл (ако първо е връчено предизвестието, въпросът с подбора би бил предрешен). Подборът трябва да е извършен разумен срок преди връчването на предизвеститието – толкова време преди това, че да отразява действителните качества и способности на участниците. Той не би имал значение напр. ако е извършен една година по-рано и през това време скоро назначени работници са усвоили необходимите знания и умения, а по-отдавна назначени работници са изгубили притежавани качества и са проявили недостатъци в работата. Извършеният значително време преди връчването на предизвестието подбор не би имал значение също, ако междувременно е проведен курс на обучение и не са отчетени резултатите, показани от участниците в обучението. Не е задължително също подборът да е свързан с конкретно решение за намаляване на броя на заетите лица в предприятието (поради намаляване на обема на работата, съкращение и др.). Работодателят може да ползва резултатите от извършен подбор, ако скоро след намаляването на брой на заетите лица, напр. поради намаление обема на работата вземе решение за съкращение на щата или ако проведеното съкращение не даде очаквания положителен резултат и той приеме решение за провеждане на ново съкращение.
Подборът трябва да бъде извършен от работодателя в разумен срок преди връчването на предизвестието – толкова време, според конкретните особености на отделния случай, колкото е необходимо, за да отразява действителните качества и способности на участниците. Той може да бъде извършен както след вземането на решение за намаляване на броя на заетите лица в предприятието, така и преди това.
Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение, като разгледа жалбата и провери обжалваното решение с оглед изискванията на чл. 290, ал. 2 ГПК, я намира основателна поради следните съображения:
За да постанови обжалваното решение, въззивният съд е приел, че подборът е извършен на 01.12.2009 г. въз основа на длъжностното разписание от 17.11.2009 г., а трудовото правоотношение е прекратено поради съкращение от 15.12.2009 г.
Правилно въззивният съд е приел, че е налице действително съкращение на щата от 17.11.2009 г., но неправилно е приел, че съкращението е от 15.12.2009 г. в новосъздадената С. м. Нейният първи щат включва последните щатове на М.С., Р. “С” (част от която е М. „А. С.”) и Р. “С.”. Този щат не е променян. Също правилно въззивният съд е приел, че новосъздадената С. м. може да прекрати трудовите правоотношения със своите работници и служители въз основа на извършени съкращения в М. С., Р. “С.” и Р. “С.”, но неправилно е приел, че е възможно и необходимо извършването на нов подбор.
Видно от изложеното обжалваното решение е постановено в нарушение на материалния закон, поради което следва да бъде отменено, а делото – решено от касационната инстанция съгласно чл. 293, ал. 2 ГПК.
По делото е установено, че ищцата е работила като “младши митнически специалист” в М. „А. С.” по безсрочен трудов договор. Трудовото правоотношение е прекратено поради съкращение на щата от 17.11.2009 г. с оспорваната заповед № 10083/16.12.2009, връчена на 20.12.2009 г., когато чрез реорганизация е създадена С.М., обхващаща и други закрити митници. Според съкращението от 17.11.2009 г. в М. „А. С.” (структурно звено от Р. “С”) от съществувалите 55 бройки “младши митнически специалисти” са останали само 30. При извършения подбор между всички 55-ма, заемали тази длъжност в М. „А. С.” ищцата е получила по-ниска оценка (76 п.), която се основава на действителни нейни качества.
Видно от изложеното оспорваната заповед е законосъобразна, тъй като подборът е извършен кратко време преди връчването на заповедта между заемалите същата длъжност в прекратената М. „А. С.”, а не между всички заемали същата длъжност в поделенията на новосъздадената С. м., която има свое щатно разписание от 16.12.2009 г.
Работодателят е упражнил надлежно правото си да прекрати с едностранно предизвестие трудовото правоотношение с ищцата, поради което предявеният иск за признаване на уволнението за незаконно следва да бъде отхвърлен като неоснователен. Следва да бъдат отхвърлени и обусловените искове за възстановяване на предишната работа и за обезщетение поради незаконно уволнение.
На ответника А. М., С. следва да бъдат присъдени и всички разноски по делото (в т.ч. за юрисконсултско възнаграждение) в размер на 2.120,00 лева.
Воден от изложеното Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение

РЕШИ:

ОТМЕНЯ решението на Софийския градски съд от 29.06.2011 г. по гр.д. № 5718/2011.
ОТХВЪРЛЯ предявените от Д. М. С. от София срещу А. М, С. искове за признаване на уволнението й със заповед № 10083/16.12.2009 за незаконно, за възстановяване на предишната работа и за обезщетение поради незаконно уволнение по чл. 344, ал. 1, т. 1, 2 и 3 КТ.
ОСЪЖДА Д. М. С. от С. да заплати на А.М, С. сумата 2.120,00 лева разноски за всички инстанции.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.