Ключови фрази
Управление на МПС в срока на изтърпяване на наказание лишаване от право на управление на МПС, след като деецът е наказан за същото деяние по административен ред * не два пъти за едно и също нещо (non bis in idem)

Р Е Ш Е Н И Е

№ 205
гр.София , 03 декември 2018 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, трето наказателно отделение, в открито съдебно заседание на тринадесети ноември две хиляди и осемнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНТОАНЕТА ДАНОВА
ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА ПАНЕВА
КРАСИМИРА МЕДАРОВА

при участието на секретаря Невена Пелова
и прокурора от ВКП Антони Лаков
след като изслуша докладваното от съдия ДАНОВА наказателно дело № 994/2018 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по касационен протест, депозиран от прокурор при Окръжна прокуратура- гр. Плевен срещу въззивна присъда от 10.07.2018 г., постановена по внохд №310/2018 г. по описа на Плевенски окръжен съд, на основание чл.348 ал.1 т.1 и т.2 от НПК.
В протеста се посочва, че въззивна присъда е неправилна, незаконосъобразна, постановена в нарушение на материалния и процесуален закон. Твърди се ,че въззивната инстанция неоснователно е пренебрегнала показанията на свидетелите по делото ,както и обясненията на подсъдимия, поради което не е изпълнила задължението си за обективно, всестранно и пълно изследване на всички обстоятелства по делото. Моли се да бъде отменена присъдата на ОС-Плевен, с която подсъдимия С. Ц. С. е бил признат за невиновен и оправдан за извършени престъпления по чл.343в ал.2 вв вр.с ал.1 и по чл.345 ал.2 във вр.с ал.1 от НК и делото върнато за ново разглеждане на същия съд.
В съдебното заседание пред Върховния касационен съд, представителят на Върховната касационна прокуратура поддържа протеста и моли да бъде уважен по изложените в него съображения.
Подсъдимият С. Ц. С. и защитникът му адв.К., редовно призовани не се явяват пред касационната инстанция и не вземат становище по протеста.
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, трето наказателно отделение, като обсъди релевираните в касационния протест основания, доводите на страните и извърши проверка на атакувания въззивен съдебен акт в рамките на правомощията си, установи следното :

С присъда №10 от 27.02.2018 г., постановена по нохд №525/2017 г., Районен съд-Червен бряг е признал подсъдимия С. Ц. С. за виновен в това, че на 09.07.2017 г., около 02.20 часа в [населено място], /област /, по [улица]управлявал МПС-мотопед /марка/, което не било регистрирано по надлежния ред-Наредба №I-45/2000 г.за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на МПС и ремаркета, теглени от тях и реда за предоставяне на данни за регистрираните ППС, поради което и на основание чл.345 ал.2 във вр.с ал.1 и чл.54 от НК му е наложил наказание шест месеца лишаване от свобода, чието изтърпяване на основание чл.66 ал.1 от НК е отложил с изпитателен срок от три години.
Подсъдимият С. С. е бил признат за виновен и в това ,че на същата дата и място управлявал МПС- мотопед /марка/, без съответно свидетелство за управление на моторно превозно средство, в едногодишен срок от наказването му по административен ред за същото деяние-НП №16-0374-000807/31.10.2016 г. на Началника на РУ на МВР-Червен бряг, поради което и на основание чл.343в ал.2 във вр.с ал.1 и чл.54 от НК го е осъдил на една година лишаване от свобода и глоба в размер на 500 лв., като на основание чл.66 ал.1 от НК е отложил изтърпяването на наказанието лишаване от свобода за срок от три години.
На основание чл.23 от НК е определено едно общо и най-тежко наказание на подсъдимия С. С. ,а именно една година лишаване от свобода, чието изтърпяване е отложено на основание чл.66 ал.1 от НК за срок от три години и наказание глоба в размер на 500 лв.
По жалба на защитника на подсъдимия С.,адв.К., пред Окръжен съд-Плевен е било образувано внохд № 310/2018 г., приключило с въззивна присъда, с която е отменена изцяло първоинстанционната присъда и подсъдимият С. Ц. С. е признат за невиновен и на основание чл.304 от НПК е оправдан и по двете му обвинения –по чл.345 ал.2 във вр.с ал.1 от НК и по чл.343в ал.2 от НК.
При прегледа на материалите по делото, ВКС констатира, че по отношение на подсъдимия С. е бил съставен Акт за установяване на административно нарушение №3652 от 09.07.2017 г. /л.59 от нохд №525/2017 г./, въз основа на който е било издадено Наказателно постановление №17-0938-003652 от 19.07.2017 г. на Началник сектор към ОДМВР-Плевен, за това, че 09.07.2017 г. в 02.20 часа в [населено място], на [улица]управлявал мотопед /марка/, без да е регистрирано по надлежния ред и без да притежава СУМПС /неправоспособен/, с което виновно е нарушил чл.140 ал.1 от ЗДвП и чл.150 от ЗДвП /л.58 от нохд №525/2017 г./ и му е наложено административно наказание глоба в размер на 2000 лв.
Наказателното постановление е било издадено в хода на досъдебното производство, което е приключило на 16.10.2017 г., като на 15.11.2017 г. е бил внесен обвинителен акт спрямо С. Ц. С., по който е било образувано първоинстанционното производство. С. С. е бил привлечен към наказателна отговорност, за това, че на 09.07.2017 г., около 02.20 часа в [населено място], /област/, по /улица/ управлявал МПС-мотопед „марка“, което не било регистрирано по надлежния ред- престъпление по чл.345,ал.2 във вр.с ал.1 от НК и за това , че на същата дата и място, управлявал същото превозно средство, без съответно свидетелство за управление, в едногодишен срок от наказването му по административен ред за същото деяние- престъпление по чл.343в ал.2 от НК.
В хода на първоинстанционното съдебното следствие, районен съд-Червен бряг е изискал административно наказателната преписка, касаеща подсъдимия С. С.. С писмо №316000-2816 от 22.01.2018 г. на Началника на сектор „Пътна полиция“, ОД МВР-Плевен, на съда са били представени посочените по-горе Акт за установяване на административно нарушение и Наказателно постановление, надлежно приети в съдебно заседание от 06.02.2018 г.
При това положение за първоинстанционния съд е съществувало задължение да обсъди налице ли е правилото ne bis in idem, което забранява окончателно осъдено или оправдано лице не само да бъде наказвано повторно за същото деяние, но и да бъде съдено и да подлежи на риск от наказателно преследване въобще. Дублиране на наказателни процедури (bis) е недопустимо, когато някоя от тях започва или продължава развоя си, след като другата е приключила с влязъл в сила акт. /вж. ТР №3 от 22.12.2015 г. на ОСНК на ВКС/.
Според изискванията на чл.4 от Протокол №7 към ЕКПЧ, приключилото първо по ред административно наказателно производство, ако е с наказателен характер по смисъла на чл.6§1 от Конвенцията, съставлява процесуална пречка за образуване и провеждане на последващо наказателно производство срещу същото лице за същото деяние, дори когато то осъществява признаците на престъпление по НК. С други думи, когато административно наказателното производство и нарушението се определят като наказателни, съгласно критериите „Енгел“, не само образуването, но и провеждането на последващо наказателно производство за същото деяние срещу същия деец нарушава принципа ne bis in idem.
С оглед на изложеното, РС-Червен бряг е следвало да прецени дали Наказателното постановление по развилото се административно- наказателно производство е влязло в сила /при необходимост да събере данни в тази насока/, както и дали то е наказателно по смисъла на чл.6§1 от Конвенцията и чл.4 от Протокол №7, а също така налице ли са дублиране на наказателни процедури (bis) и елементът (idem), последният свързващ двата процеса срещу лицето.
Пропускът на районния съд не е бил констатиран и отстранен от въззивната инстанция, която също не е взела отношение по този така съществен въпрос.
В принципен план, съдът е длъжен служебно да следи за правилото ne bis in idem, всякога, когато разполага с данни за проведено адмнистративно-наказателно производство, приключило с влязло в сила Наказателно постановление срещу същото лице, нещо което решаващите съдилища не са сторили.
Липсата на произнасяне дали е налице нарушението по чл.4§1 от Протокол №7, и евентуално предприемане на процесуални действия от въззивната инстанция, с цел елиминиране на последиците от проведеното административно наказателно производство, представлява съществено нарушение на процесуалните правила и има за своя единствена последица отмяна на присъдата на ОС- Плевен и връщане на делото за ново разглеждане.
Доколкото настоящият касационен състав констатира наличието на съществено нарушение на процесуалните правила от категорията на абсолютните, което е отстранимо при новото разглеждане на делото, не намира за необходимо да обсъжда останалите доводи, релевирани в протеста, касаещи съществото на спора .
По изложените съображения и на основание чл.354 ал.1 т.5 от НПК, ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, трето наказателно отделение
Р Е Ш И :

ОТМЕНЯВА изцяло присъда №41 от 10.07.2018 г., постановена по внохд №310/2018 г. по описа на Плевенски окръжен съд.
ВРЪЩА делото за ново разглеждане на същия съд, друг съдебен състав, от стадия на съдебното заседание.
РЕШЕНИЕТО не може да се обжалва.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ:1/


2/