Ключови фрази
Частна касационна жалба * дисциплинарно уволнение * спиране на производството по делото * преюдициалност на спор


1

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 545

ГР. С., 16.09.2013 г.


Върховният касационен съд на Република България, трето гр. отделение, в закрито заседание на 4.07.13 г. в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЦЕНКА ГЕОРГИЕВА
ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ ИВАНОВА
ИЛИЯНА ПАПАЗОВА

Като разгледа докладваното от съдия И. ч.гр.д. №4092/13 г., намира следното:

Производството е по чл.274, ал.3 ГПК.
Образувано е по частна касационна жалба на Агенция „Митници” срещу въззивното определение на Окръжен съд Русе /ОС/ по ч.гр.д. №471/13 г., с което е потвърдено първоинстанционното за спиране на производството по заведените от Е. М. срещу агенцията искове по чл.344, ал.1 КТ. Спирането е на осн. чл.229, т.4 ГПК, до приключване на преюдициалния административен спор за законосъобразността на оспорения по реда на чл.189 и сл. от АПК подзаконов нормативен акт – Наредба за прилагане на Класификатора за длъжностите в администрацията, приета с ПМС №129/12 г., въз основа на която е уволнен ищецът. В. съд е приел, че административният спор по адм.д. №1819/13 г. на ВАС е от значение за гражданското дело, защото при отмяна на атакуваните разпоредби на подзаконовия нормативен акт, ще отпадне правното основание, на което е извършено оспореното по исков ред уволнение на ищеца.
В частната жалба се правят оплаквания за неправилност – незаконосъобразност, на определението и се иска отмяната му.
Ответникът по частна жалба Е. М. възразява срещу допускане на обжалването и евентуално срещу основателността на частната жалба.
Частната жалба е подадена в срока по чл.275 ГПК и е допустима.
Налице е и основание за допускане на обжалването по чл.280, ал.1,т.3 от ГПК. Въпросът: има ли преюдициално значение за гражданския спор за законността на уволнението оспорването и евентуалната отмяна на подзаконовия нормативен акт, въз основа на който е извършено, с оглед разпоредбите на чл.193 и 195 от АПК, е от значение за точното прилагане на закона, тъй като не е застъпен в съдебната практика.
За да отговори на въпроса ВКС взе предвид следното: законността на уволнението се преценява към момента на извършването му. Съгл. чл.195, ал.1 АПК, подзаконовият нормативен акт се смята за отменен от деня на влизане в сила на съдебното решение – евентуалната отмяна на подзаконовия нормативен акт / за разлика от отмяната на индивидуалния и общия административен акт/ няма обратно действие и не ретроагира към основаното на подзаконовия нормативен акт уволнение. Затова ВКС не споделя извода на въззивния съд, че административният спор за законността на подзаконовия нормативен акт е от значение за гражданския спор за законността на уволнението.
В. определение е неправилно, следва да бъде отменено и делото да се върне на първоинст. съд за продължаване на съдопроизводствените действия. Затова ВКС на РБ, трето гр. отделение

О П Р Е Д Е Л И :

ДОПУСКА касационно обжалване на въззивното определение на Русенски окръжен съд по ч.гр.д. №471/13 г. от 21.05.13 г.
ОТМЕНЯ това въззивно определение и потвърденото с него първоинстанционно по гр.д. №7338/12 г. от 25.03.13 г. на Русенски районен съд.
Връща делото на Русенски районен съд за продължаване съдопроизводствените действия.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: