Ключови фрази
Длъжностно присвояване * липса на мотиви * процесуална икономия


4
Р Е Ш Е Н И Е

№ 483


гр.София, 04 ноември 2011 г.


В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение в съдебно заседание на дванадесети октомври две хиляди и единадесета година в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ВЕЛИЧКОВА
ЧЛЕНОВЕ: РУЖЕНА КЕРАНОВА
НИКОЛАЙ ДЪРМОНСКИ
при секретар: Аврора Караджова
и в присъствието на прокурора Явор Гебов
изслуша докладваното от съдията Ружена Керанова
н. дело № 2466/2011 година
Производството е образувано на основание чл. 424, ал.1 от НПК по искане на осъдения К. И. А. за възобновяване на производството по ВНОХД № 1337/2011 г. по описа на Софийски градски съд и отмяна на постановеното въззивно решение, с което първоинстанционната присъда е била потвърдена.
В искането за възобновяване се поддържа, че решението на въззивния съд е постановено при съществено нарушение на процесуалния и материалния закони. Изложените доводи касаят качеството на съдебния акт, който според осъдения е несъответен на чл. 339, ал.2 от НПК, поддържат се и доводи за несъставомерност на извършеното по чл. 201 от НК. Отправеното искане е за отмяна на съдебния акт и връщане на делото за ново разглеждане от въззивния съд или за оправдаване на осъдения А..
В съдебното заседание осъденият К. И. А. и защитата му поддържат искането за възобновяване по съображенията, изложени в него.
Прокурорът от Върховната касационна прокуратура дава заключение за основателност на искането за възобновяване.
Върховният касационен съд, първо наказателно отделение, като обсъди доводите на страните и извърши проверка по изложените в искането оплаквания, установи следното :
І. С първоинстанционната присъда от 20.01.2011 г., постановена по НОХД № 11657/2008 г. от Софийски районен съд, подсъдимият А. е бил признат за виновен в извършването на 27.09. 2004 г. на престъпление по чл. 201 от НК. Наложеното наказание е една година лишаване от свобода, изпълнението на което е отложено за срок от три години на основание чл. 66, ал.1 от НК.
Присъдата има и оправдателна част по отношение на обвинението по чл. 319 от НК.
По жалба на подсъдимия А. е било образувано въззивното производство и с решение № 700/07.07.2011 г., постановено по ВНОХД № 1337/2011 г. от Софийски градски съд, присъдата е потвърдена.
ІІ. Искането за възобновяване е допустимо, подадено е в законния срок и по същество е основателно.
Въззивният съд е бил сезиран с жалба, подадена от подсъдимия А., допълнена и с писмено изложение, в която същият е изложил доводи за допуснати съществени процесуални нарушение от първостепенния съд, необоснованост, нарушение на материалния закон при осъждането му по чл. 201 от НК.
В решението на въззивния съд присъства буквален препис на фактическата обстановка, изложена в мотивите към присъдата. По отношение на конкретните доводи, оспорващи обективността на извършения доказателствен анализ, заявени с въззивната жалба и допълнението към нея, съдът е отговорил по следния начин - “..с оглед процесуална икономия следва в настоящите мотиви да се извърши препращане към мотивите на СРС..”. Идентичен е подходът и към възраженията, свързани с обективната и субективна съставомерност на деянието по чл. 201 от НК – “..за процесуална икономия същите (мотивите на СРС, бел. ВКС) не следва да бъдат преповтаряни понастоящем..”. Посочените цитати са достатъчни, за да илюстрират, че изготвеният съдебен акт страда от съществен недостатък (липса на мотиви), както и неизпълнение на задълженията на съда, вменени му с разпоредбата на чл. 339, ал.2 от НПК.
Въззивният съд е длъжен да провери изцяло правилността на атакуваната пред него присъда и да даде отговор на възраженията на страните, независимо дали ги счита за основателни или не. Заместването на дължимото по чл. 339, ал.2 от НПК съдържание на решението с препращане към мотивите на първата инстанция (поради процесуална икономия), е недопустимо, тъй като не обективира резултата от извършената проверка. Обжалващият не може да разбере защо не са уважени неговите доводи и да оспори тяхното отхвърляне по надлежния ред (инстанционен или извънреден) пред касационната инстанция.
Така изготвеният въззивен съдебен акт не отговаря и в минимална степен на изискванията на чл. 339 от НПК. Допуснатото нарушение изпълва съдържанието на касационното основание по чл. 348, ал.3, т. 2, пр. 1 от НПК, поради което и въззивното решение подлежи на отмяна по реда за възобновяване на наказателните дела и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на Софийски градски съд.
В предвид на горните съображения и на основание чл. 425, ал.1, т. 1 във вр. с чл. 348, ал.1, т. 2 от НПК, Върховният касационен съд, първо наказателно отделение,
Р Е Ш И :

ОТМЕНЯ по реда за възобновяване на наказателните дела влязлото в сила въззивно решение № 700/07.07.2011 г., постановено по ВНОХД № 1337/2011 г., от Софийски градски съд.
ВРЪЩА ДЕЛОТО за ново разглеждане на друг състав от въззивния съд от стадия на съдебното заседание.
.

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

ЧЛЕНОВЕ : 1.
2.