Ключови фрази
наследяване по закон * наследяване по право на заместване * отказ от наследство


2
ОПРЕДЕЛЕНИЕ по ч. гр. д. № 78/11 г. на ВКС, І ГО, стр.
ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 102

гр. София, 11.03.2011 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховен касационен съд на Република България, първо гражданско отделение, в закрито заседание на девети март през две хиляди и единадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: БРАНИСЛАВА ПАВЛОВА
ЧЛЕНОВЕ: ЛИДИЯ РИКЕВСКА
ТЕОДОРА ГРОЗДЕВА

изслуша докладваното от съдия РИКЕВСКА ч. гр. дело № 78 по описа за 2011 година и за да се произнесе, взема предвид следното:
Производство по чл. 274 ал. 3 вр. с чл. 280 ал. 1 ГПК.
Постъпила е частна касационна жалба от Г. П. Г. срещу определение № 83 от 01.02.2011 г. по гр. д. № 60/11 г. на Окръжен съд[населено място]. Правят се доводи за допуснати нарушения на съдопроизводството и се иска отмяна на определението.
ВКС, след като взема предвид доводите в жалбата и извърши проверка на данните по делото, прие за установено следното:
Частната жалба е подадена в срока по чл. 275 ГПК от надлежна страна в процеса и е процесуално допустима.
Видно е от данните по делото, че касаторът е подал заявление за вписване на отказа му от наследството на Х. Б. В., починал на 07.05.1941 г. С определение № 60 от 17.01.2011 г. по гр. д. № 68/11 г. Районен съд[населено място] е отказал да впише отказа. С обжалваното определение Окръжен съд[населено място] е потвърдил определението. Приел е, че касаторът не е законен наследник на Х. В.. Той е наследник на М. Б. и може да направи отказ от нейното наследство, а не от наследството на Х. В..
Съгласно чл. 274 ал. 3 ГПК, когато са налице предпоставките на чл. 280 ал. 1 ГПК, на обжалване с частна жалба пред ВКС подлежат определенията на въззивните съдилища, с които се оставят без уважение частни жалби срещу определения, преграждащи по-нататъшното развитие на делото, или определения с които се дава разрешение по същество на други производства, или се прегражда тяхното развитие.
Съгласно разясненията дадени в Тълкувателно решение № 1/09 г. по т. д. № 1/09 г. на ОСГТК на ВКС настоящият състав приема, че в изложението по чл. 284 ал. 3 т. 1 ГПК е формулиран въпрос допустимо ли е да се впише отказ от наследство на лице, което не е наследник по права или по съребрена линия на наследодателя, а е наследява брата на съпругата на сина на наследодателя. Сочи се основание за допустимост на касационното обжалване по чл. 280 ал. 1 т. 2 ГПК.
С оглед приетото в разпореждане № 209 от 14.01.2011 г. по гр. д. № 69/11 г. на Районен съд[населено място], с което е вписан отказът на С. Г., брат на касатора от наследството на Х. Б., налице е основание за допустимост на касационното обжалване.
По формулирания въпрос настоящият състав намира следното:
Наследството се открива към момента на смъртта на наследодателя. Към този момент се определя кои са наследниците и каква е наследствената маса, както и каква част наследява всеки един от наследниците. Чл. 2 ЗН определя, че не може да наследява този, който не е бил заченат към момента на откриване на наследството. Към наследяване може да бъде призовано и лице, което заема мястото и встъпва в степента и правата на своя наследодател за да получи частта, която би получил последния ако беше жив към момента на откриване на наследството на неговия наследодател. Наследник, който е призован към наследяване може да се откаже от наследството, ако не го е приел. Лицето, което се отказва от наследството се изключва от числото на наследниците и неговия дял уголемява дяловете на другите наследници.
Установено е с удостоверение за наследници, че Х. В. починал през 1941 г. и оставил за наследници съпруга С. и деца Д., С., П. и Б.. С. починал през 1971 г. като оставил за наследник съпруга М.. М. починала през 2005 г. като оставила за наследници сестри В. и К. и брат П.. П. починал преди М., през 1995 г., като оставил за наследници съпруга Й., починала през 1999 г. и деца Г. и С.. При тези факти, изводите на въззивния съд са правилни, а цитираното разпореждане № 209 от 14.01.2011 г. по гр. д. № 69/11 г. на Районен съд[населено място] е незаконосъобразно. Касаторът може да направи отказ от наследството на своя наследодател, ако не го е приел, но не и да иска вписване на отказ от наследството на Х. В.. Предвид на изложеното жалбата е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.
Водим от горното, съдът
О П Р Е Д Е Л И :
ДОПУСКА касационно обжалване на определение № 83 от 01.02.2011 г. по гр. д. № 60/11 г. на Окръжен съд[населено място].
ОСТАВЯ В СИЛА определение № 83 от 01.02.2011 г. по гр. д. № 60/11 г. на Окръжен съд[населено място].
Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: