Ключови фрази
Лъжесвидетелстване


4
Върховен касационен съд на Република България НК, І н.о. дело № 1929/2014 год.
Р Е Ш Е Н И Е
№ 58

гр.София, 18 май 2015 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, Първо наказателно отделение в съдебно заседание на шестнадесети февруари две хиляди и петнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ТОМОВ
ЧЛЕНОВЕ: РУЖЕНА КЕРАНОВА
РУМЕН ПЕТРОВ

със секретар Мира Недева
при участието на прокурора ТОМА КОМОВ
изслуша докладваното от
председателя (съдията) ПЛАМЕН ТОМОВ
наказателно дело под № 1929/2014 година

Окръжният прокурор на Р. е подал касационен протест срещу оправдаването за първи път в окръжния съд на четирима подсъдими, обвинени в лъжесвидетелстване и осъдени за него в районния съд, чиято присъда обаче е била отменена, заедно с оправдаването на подсъдимите.
Въззивната (нова) присъда е № 41 от 16.Х.2014 год. по внохд 967/2014 год. и се отнася до подсъдимия Т. Г. О., който е обвинен, че е подбудил да лъжесвидетелстват П. И. П., Т. С. Д. и П. П. А., и те лъжесвидетелствали – престъпление по чл.290, ал.1 НК (за четиримата, но за първия – във връзка с чл.20, ал.3 НК, за останалите – с чл.20, ал.2 НК). Обвинението е за потвърдената на 23.ХІІ.2011 год. пред помощник-нотариус неистина относно обстоятелства във връзка с установяване на правото на собственост върху недвижим имот (обстоятелствена проверка).
(Оспореното сега оправдаване не е първото обаче в развитието на делото. Първата оправдателна присъда е била на районния съд, но тя е отменена от окръжния съд при първото въззивно разглеждане на делото, то е било върнато за ново разглеждане и е завършило с осъдителната присъда).
Основният спорен въпрос по делото е дали пом.-нотариусът, пред когото подсъдимите са лъжесвидетелствали, е притежавал и в конкретния случай компетентността да разпитва свидетели. На този въпрос прокурорът, подал касационния протест, в допълнението към него отговаря утвърдително; излага доводи, които според него позволяват отмяна на въззивната оправдателна присъда и ново разглеждане на делото, а то да завърши с осъждането на подсъдимите. В писмено становище чрез своя защитник подсъдимите са изразили подкрепа за отрицателния отговор на РОС по спорния въпрос – за липсвалата в случая компетентност на пом.-нотариуса, респ. за отхвърлянето на протеста.
В съдебното заседание на ВКС участие са взели прокурор и защитник единствено на подсъдимата, които се придържат към така очертаното вече различие по спорния въпрос.
ВКС намери, че трябва да остави в сила протестираната присъда.
В нея не е допуснато претендираното нарушение на чл.290, ал.1 НК, който сочи като престъпно само деянието пред съд или пред друг „н а д- л е ж е н” орган на властта. Общоприето е в теорията и съдебната практика наличието на този признак от състава на престъплението да се свързва и с к о м п е т е н т н о с т т а да бъдат разпитвани свидетели. В последната насока по отношение на помощник-нотариуса Законът за нотариусите и нотариалната дейност (обн., ДВ 104/1996, посл. изм., ДВ 98/2014) също не оставя място за спор: и той е нотариален орган, но без компетентност да участва в производство по установяване на право на собственост върху недвижим имот, освен ако подпомаганият от него нотариус отсъства или не е в състояние да изпълнява функциите си, и то при още ред условия, предвидени в закона (срв.чл.40, ал.1, т.2 и чл.46, ал.1).
След като за конкретния случай е ясно най-малко това, че титулярът – нотариус не е отсъствал, когато помощникът му е разпитвал подсъдимите, за ВКС са неубедителни всички опити да бъде защитено разбирането, че и такъв пом.-нотариус е компетентен да извършва разпит на свидетели по обстоятелствена проверка. Като подобен трябва да бъде окачествен и опитът в касационния протест да бъде убеден ВКС, че в единното по своята същност и уредба нотариално производство като инкриминираното, могат да бъдат разграничавани отделни валидни действия и актове както на нотариуса, така и на неговия помощник.
Изложеното тук становище на ВКС прави от друга страна безпредметно обсъждането на множеството други въпроси, по които са излагани по една или друга причина спорни мнения – преди всичко въпроса, дали ако беше компетентен да разпитва свидетели, пом.-нотариусът е заедно с това надлежен орган на „в л а с т т а” или пък например при какво оформяне на разпита на свидетелите те биха се оказали лъжесвидетели.
Ръководен от горното, ВКС-І н.о. и с оглед още на чл.354, ал.1, т.1 НПК
Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА въззивна (нова) присъда № 41 от 16 октомври 2014 год. по внохд № 967/2014 год. на Русенския окръжен съд.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:



/СЛ