Ключови фрази
пощенско клеймо * връщане на искова молба поради неизпълнение на указание за вписване на искова молба

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

226

София, 05.03.2010 г.

 

           Върховният касационен съд на Република България, Търговска колегия, Първо отделение, в закритото заседание на двадесет и втори февруари през две хиляди и десета година в състав:

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: Никола Хитров

                                                     ЧЛЕНОВЕ:  Елеонора Чаначева

                                                                             Емил Марков

 

при секретаря ………………………………..……. и с участието на прокурора ………...………………………………….., като изслуша докладваното от съдията Емил Марков ч. търг. дело № 92 по описа за 2010 г., за да се произнесе взе предвид:

 

            Производството е по реда на чл. 274, ал. 3, т. 1 - във вр. чл. 129, ал. 3  ГПК.

            Образувано е по частната касационна жалба с вх. № 9697/3.ХІІ.2009 г. на „Балкан мениджмънт груп” ЕАД-София, подадена против определение № 1630 на Софийския апелативен съд, ГК, 6-и с-в, от 17.ХІ.2009 г., постановено по  ч. гр. дело № 2840/09 г., с което е била оставена без уважение частната жалба на това д-во срещу първоинстанционното определение № 2857 на СГС, ГК, от 15.Х.2009 г. по гр. дело № 375/09 г.: за връщането, на основание чл. 129, ал. 3 ГПК,  на исковата молба на търговеца-настоящ частен касатор с вх. № 13257/20.ІІІ.2009 г., подадена срещу „Европрефабрикати” АД-София. 

             Единственото оплакване на частния касатор „Балкан мениджмънт груп” е за незаконосъобразност на атакуваното въззивно определение, поради което се претендира касирането му и връщане на делото в първостепенния съд – за по нататъшни процесуални действия по администриране на редовната искова молба срещу „Европрефабрикати” АД – София.

            В изложението си по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК частният касатор обосновава приложно поле на касационния контрол с наличието на предпоставката по т. 3 на чл. 280, ал. 1 ГПК, тъй като с обжалваното определение САС се е произнесъл по процесуалноправен въпрос, който бил от значение за точното „тълкуване” и прилагане на закона и за развитие на правото, свеждащ се до това дали при положени две клейма върху пощенския плик, с който уточнителната молба по чл. 129, ал. 2 ГПК се изпраща до първостепенния съд, следва да се приеме, че срокът за поправянето на констатирани недостатъци на исковата молба не е бил пропуснат, ако една от датите във въпросните печати /клейма/ попада в рамките на този срок. 

            Върховният касационен съд на Републиката, Търговска колегия, Първо отделение намира, че като подадена в преклузивния срок по чл. 275, ал. 1 ГПК и от надлежна страна в частното въззивно производство пред Софийския апелативен съд, частната жалба на „Балкан мениджмънт груп” ЕАД-София ще следва да се преценява като процесуално допустима.

           Съображенията, че в случая е налице приложно поле на касационното обжалване, са следните:

            Произнасянето по процесуалноправния въпрос за срочността на подадено по пощата уточнение към нередовна искова молба, с което се цели нейното поправяне, се основава във всички случаи върху фактически констатации по данните за редовността на пощенската пратка от външна страна: има ли клеймо на станцията на изпращача и на получателя, чиито кодове са различни /съответно 1124, където е адреса на кантората на пълномощника на частния касатор и 1000 -  на адреса на СГС/, препоръчано ли е писмото, евентуално с приоритет за срочност, или е обикновена пощенска пратка. Действащият понастоящем закон за пощенските услуги (обн. ДВ, бр. 64 от 4.VІІІ.2000 г.) не съдържа подробна регламентация нито на универсалната пощенска услуга, нито на пощенските марки и пощенските отпечатъци. Ето защо към конкретния случай приложение следва да намерят постановките, залегнали в Директива 97/67/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 15.ХІІV1997 г. относно общите правила за развитието на вътрешния пазар на пощенските услуги в Общността и за подобряване качеството на услугата. Това налага извод, че релевираният от търговеца-частен касатор процесуалноправен въпрос е от значение не само за точното прилагане на закона, но също и за развитие на правото.      

            Разгледана по същество частната касационна жалба на „Балкан мениджмънт груп” ЕАД – София е основателна.

            Според дефиницията на чл. 2, т. 9 на горецитираната Директива препоръчната пощенска пратка е услуга, представляваща договорено осигуряване срещу рискове от загубване, кражба или повреда, и предоставяне на подателя – при необходимост и по негово искане, „доказателство за подаване на пощенската пратка и/или за нейната доставка на получателя”. Видно от пощенския плик /формат А-4/, който е приложен като лист № 179 в съдебното досие на гр.д. № 375/09 г. по описа на СГС, ТК, с-в VІ-2, че той не съдържа препоръчана, а обикновена пощенска пратка, т.е. посоченото като подател адвокатско д-во „Стайкова&Брага” със седалище в гр. София, ул. „Мизия” № 23 и пощенски код 1124 не би могло да разполага с въпросното „доказателство”. Следователно единственото доказателство за приемане и доставяне на обикновената пощенска пратка до нейния адресат: СГС, Търговско отделение са т.нар. „датни клейма”, използвани от българския пощенски оператор за подпечатване на пощенските марки и на документите за приемане и предаване на пощенските пратки.     

            В случая въпрос на фактическо установяване е било наличието на поставени общо три пощенски клейма върху двете пощенски марки /от 0.10 лв. и от 0.60 лв./, залепени върху лицевата страна на въпросния плик, с който „Балкан мениджмънт груп” ЕАД-София е изпратило до първостепенния съд уточнителната си молба по чл. 129, ал. 2 ГПК за поправяне на подадената на 20.ІІІ.2009 г. нередовна искова молба срещу „Европрефабрикати” АД-София. Фактическа е и констатацията, че двете пощенски клейма от станцията на получателя съдържат една и съща дата: 13 октомври 2009 г., докато „средното”, което очевидно е от станцията на изпращача и е поставено по начин едновременно да бъдат „унищожени” и двете марки, има ясно разчитаема дата: 5.10.09 г. При това положение макар САС правилно да е съобразил продължителността и началния момент на дадения от първата инстанция срок за поправяне на нередовната искова молба на „Балкан мениджмънт груп” ЕАД – София, той обаче е направил съвършено погрешен извод за неспазването му в конкретната хипотеза на чл. 62, ал. 2, изр. 1-во ГПК, игнориращ тези факти по делото. Щом веднъж е било надлежно констатирано от въззивната инстанция, че първоинстанционното разпореждане за оставяне на исковата молба на „Балкан мениджмънт груп” ЕАД-София без движение е получено от този ищец на датата 29.ІХ.2009 г., то едноседмичният срок по чл. 129, ал. 2 ГПК следва да се счита изтекъл на 6.Х.2009 г. В случая обаче този срок е бил спазен в хипотезата на чл. 62, ал. 2, изр. 1-во ГПК, понеже още на 5.Х.2009 г. изпращането на уточнителната молба е станало по пощата. Без значение е кога тя е била доставена на адресата й – СГС, Търговското отделение. Завеждането й по входящия регистър на този съд на датата 14.Х.2009 г. напълно кореспондира с момента на доставянето й според датното клеймо на пощата: 13.Х.2009 г.      

 

           Мотивиран от горното Върховният касационен съд на Републиката, Търговска колегия, Първо отделение             

           

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И       :

 

           ДОПУСКА касационно обжалване на определение № 1630 на Софийския апелативен съд, ГК, 6-и с-в, от  17.ХІ.2009 г., постановено по ч. гр. дело № 2840/09 г.

           О Т М Е Н Я  определение № 1630 на САС, ГК, 6-и с-в, от 17.ХІ.2009 г., постановено по ч.гр. дело № 2840/09 г., КАКТО И потвърденото с него определение № 2857 на Софийския градски съд, ТК, с-в VІ-2, от 15.Х.2009 г. за прекратяване на производството по гр. д. № 357/09 г. в хипотезата на чл. 129, ал. 3 ГПК. 

            В р ъ щ а  делото на първостепенния съд за по-нататъшни процесуални действия по надлежното администриране на исковата молба на „Балкан мениджмънт груп” ЕАД – София с вх. № 13257/20.ІІІ.2009 г. по описа на СГС.

 

           Определението не подлежи на обжалване.

 

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:          

 

                                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1

 

 

                                                                                            2