Ключови фрази
Определяне на първоначален режим на изтърпяване на наказанието * материална незаконосъобразност * Искане за възобновяване на наказателно дело от Главния прокурор на РБ * основателност на искане за възобновяване * процесуални нарушения

Р Е Ш Е Н И Е

№ 371

гр. София, 20 октомври 2023 година

Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в съдебно заседание на шестнадесети октомври през две хиляди и двадесет и трета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РУМЕН ПЕТРОВ
ЧЛЕНОВЕ: ВАЛЯ РУШАНОВА
ХРИСТИНА МИХОВА

при участието на секретаря Марияна Петрова и в присъствието на прокурор Р. Славова изслуша докладваното от съдия Рушанова н.д. № 723/2023 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството пред ВКС е по реда на гл. ХХХІІІ от НПК.
Образувано е по искане на главния прокурор за отмяна по реда на възобновяването на наказателните дела на определение за одобряване на споразумение за решаване на делото по нохд № 792/23г., постановено от Окръжен съд- Варна.
В искането се твърди, че при постановяване на определението е допуснато нарушения на процесуалния и материалния закон, изразяващи се в непредлагане от страна на решаващия съд на промени в споразумението относно първоначалния режим на изтърпяване на наказанието, така че то да е отговаря на условията по чл. 57 от ЗИНЗС.
В съдебното заседание пред ВКС представителят на Върховната касационна прокуратура поддържа искането за възобновяване на делото, като намира, че са налице законовите предпоставки за това. Счита, че производството по делото подлежи на възобновяване, като моли след възобновяването му ВКС да определи първоначален общ режим на изтърпяване на определеното общо наказание.
Защитникът на осъдения С. А. намира искането за основателно.
Осъденият А., редовно призован, не се явява и не взема становище по искането.
Върховният касационен съд, първо наказателно отделение, обсъди доводите на страните и за да се произнесе, съобрази следното:
Искането на главния прокурор е допустимо - то е направено от процесуално легитимирана страна по чл. 420, ал.1 от НПК и е депозирано срещу акт, подлежащ на проверка от ВКС по реда на чл. 419, ал.1 от НПК.
По същество е в полза на осъдения, доколкото се претендира незаконосъобразност на акта с искане, след възобновяване на производството, спрямо него да се определи по –лек режим на изтърпяване на наказанието.

Разгледано по същество е ОСНОВАТЕЛНО.
С определение от 22.06.23г., постановено по нохд № 792/23г., Варненският окръжен съд одобрил споразумение за решаване на делото, по силата на което подсъдимият С. А. А. се признал за виновен в извършване на престъпление по чл. 354а, ал.1, изр.1 във връзка с чл. 20, ал. 2 от НК, извършено на 07.12.22г., поради което при условията на чл. 55, ал. 1, т. 1 от НК му е определено наказание 10 (десет) месеца лишаване от свобода.
Със същото определение подс. А. се признал за виновен в извършване на същата дата и на престъпление по чл. 339, ал.1 от НК, за което при условията на чл. 55, ал.1, т.1 от НК му е определено наказание „лишаване от свобода“ в размер на 8 (осем).
След приложението на чл. 23, ал. 1 от НК спрямо подсъдимия А. било определено едно общо най-тежко наказание 10 (десет) месеца лишаване от свобода при първоначален „строг“ режим на изтърпяване на наказанието на осн. чл. 57, ал. 1, т. 2 от ЗИНЗС.
Определението влязло в сила от датата на постановяването му – 22.06.23година.
Прегледът на материалите по делото указва на основателност на искането за възобновяване на наказателното производство.
При постановяване на първоинстанционната присъда съдът е допуснал нарушение на процесуалния и материалния закон, тъй като е одобрил споразумение за решаване на делото, в което е постановен първоначален режим на изтърпяване на общото наказание „лишаване от свобода“ в нарушение на материалния закон - разпоредбата на чл. 57 от ЗИНЗС. От друга страна нарушението на материалния закон е последица от допуснатото от първия съд нарушение на процесуалния закон – съдът не е изпълнил задължението си по чл. 382, ал. 7 от НПК да провери съответствието на предложеното му споразумение с материалния закон и ако констатира такова несъответствие - да предложи на страните промени, така че да се стигне до процесуално и материално законосъобразен съдебен акт.
Изяснява се по делото, че осъденият А. е осъждан многократно, като от момента на изтърпяване на последното наказание „лишаване от свобода“ – 09.02.1015г. (резултат от замяна на наказание пробация с определение № 264/21.05.2014г. по чнд № 453/2014г. по описа на Окръжен съд – Варна) до извършване на деянията – 07.12.22г., предмет на наказателното производство, чието възобновяване се претендира (нохд № 792/23г. по описа на Окръжен съд - Варна), са изтекли повече от пет години.
Съгласно разпоредбата на чл. 57, ал.1 т. 2, б.“б“ от ЗИНЗС съдът определя първоначален „строг“ режим на изтърпяване на наказанието, в случаите на осъждане на умишлено престъпление, когато не са изтекли повече от 5 години от изтърпяване на предходно наложено наказание лишаване от свобода, което не е било отложено на осн. чл.66 от НК, независимо от реабилитацията.
В случая е налице осъждане за умишлени престъпления на наказание лишаване от свобода, но от изтърпяване на предходното наказание лишаване от свобода са изтекли повече от 5 години. При това положение съдът, без да предложи промени съобразно чл. 382, ал. 5 НПК, е одобрил споразумение, което в частта относно определения на основание чл. 57, ал. 1, т.2, „б“ от ЗИНЗС първоначален строг режим на изтърпяване на наказанието е в противоречие със закона. Правилното приложение на закона е изисквало определеното общо наказание да бъде изтърпяно при първоначален „обш“ режим на осн. чл. 57, ал.1, т. 3 от ЗИНЗС.
Доколкото искането за възобновяване е в полза на осъдения, допуснатото нарушение е допустимо да бъде отстранено чрез частична отмяна на определението, с което е одобрено споразумението относно неправилно определения първоначален режим за изпълнение на наказанието лишаване от свобода от осъдения С. А. А., а нарушението на материалния закон може да бъде отстранено и в настоящото извънредно производство чрез определяне на законосъобразния „общ“ режим за изтърпяване на наказанието.
При така посоченото, ВКС, първо наказателно отделение, констатира наличието на основанията за възобновяване на нохд № 792/23г. по описа на Окръжен съд- Варна, поради което на осн. чл. 425, ал. 1, т. 1 от НПК

Р Е Ш И:

ВЪЗОБНОВЯВА приключилото със споразумение наказателно производство по н. о. х. д. № 792/2023 г., по описа на Варненския окръжен съд, като ОТМЕНЯ определение от 22.06.2023 г. в частта, с която е определен първоначален строг режим за изпълнение на наказанието от 10 (десет) месеца лишаване от свобода от осъдения С. А. А..
ОПРЕДЕЛЯ, на основание чл. 57, ал. 1, т. 3 от ЗИНС, първоначален общ режим за изпълнение на наказанието от 10 (десет) месеца лишаване от свобода от осъдения С. А. А..
Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: