Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * Бягство на затворник * споразумение

Р Е Ш Е Н И Е

 

     Р Е Ш Е Н И Е  

№  102

 

София, 09 април  2009 г

 

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България,  Наказателна колегия, II н.о., в съдебно  заседание на двадесет и пети февруари двехиляди и девета  година в състав:

 

 

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: Лидия Стоянова

                            ЧЛЕНОВЕ: Лиляна Методиева

                                                  Елена Авдева

 

при секретар Надя Цекова

и в присъствието на прокурора Петя Маринова

изслуша докладваното от съдията Лиляна Методиева

н.дело № 665/2008 год.

Производството по чл. 419 и сл. НПК е образувано по искане на Главния прокурор на Република България за проверка по реда на възобновяването на наказателното дело на влязлите в сила протоколно определение от 3.10.2008 год. постановено по НОХ дело № 274/2008 год. на Девненския районен съд и протоколно определение от 19.06.2008 год. по НОХ дело № 2427/2008 год. на Варненския районен съд.

В искането се подъддържа, че двете протоколни определения са постановени при съществено нарушение на процесуалните правила, като се излагат съображения, че съдът без основание е прекратил производството по НОХ дело № 274/2008 год., като не е констатирал, че протоколното определение по НОХ дело № 2427/2008 год. е постановено в нарушение на правилата на местната подсъдност. По същество се иска да бъдат отменени и делото върнато за ново разглеждане от друг състав на Девненския районен съд.

В съдебно заседание представителят на Върховната касационна прокуратура поддържа искането по изложените в него съображения.

Осъденият не е взел становище по искането, а служебно назначеният му защитник изразява становище, че е основателно.

Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, като взе предвид доводите на страните и данните по приложеното дело, за да се произнесе по искането съобрази следното:

С протоколно определение от 19.06.2008 год. постановено по НОХ дело № 2427/2008 год. Варненският районен съд е одобрил споразумението между прокурора и защитника, с което Р. Г. Р. се е признал за виновен в извършено на 3.10.2007 год. престъпление по чл. 297 ал.1 НК и при условията на чл. 55 ал.1 т.2 б.”б” НК му е наложено наказание пробация.

С протоколно определение от 3.10.2008 год. постановено по НОХ дело № 274/2008 год. Девненският районен съд на основание чл. 289 ал.1 във вр. с чл.24 ал.1 т.6 НПК е прекратил наказателното производство водено срещу Р. Г. Р. за престъпление по чл. 297 ал.1 НК, извършено на 3.10.2007 год..

Определенията не са обжалвани и са влязли в сила.

Искането е направено от легитимна страна и в срока по чл. 421 НПК, а всеки от двата съдебни акта, посочени в него, подлежат на проверка по реда на възобновяването на наказателното дело, поради което следва да се приеме, че по начало е процесуално допустимо. Следва да се посочи, че искането е абсолютно идентично с друго искане внесено във Върховния касационен съд. В обстоятелствената част на двете се излага довод, че по НОХ дело № 2427/2008 год. на Варненския районен съд и НОХ дело № 274/2008 год. на Девненския районен съд е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, като първото дело е разгледано от местно некомпетентен съд , а по второто дело съдът не е констатирал това нарушение и е приел, че влязлата в сила присъда е пречка за разглеждане на делото. Иска се постановените съдебни актове да бъдат отменени и делото върнато на Девненския районен съд за разглеждането му по същество.

Проверката по реда на възообновяването на наказателното дело във всички случаи е конкретна и независимо от връзката между делата е недопустимо с едно искане да се проверява правилността на повече от едно дело. В конкретния случай по исканията са образувани две отделни дела, като по НД № 683/2008 год. на трето наказателно отделение е проверена правилността на влязлата в сила присъда, постановена по НОХ дело № 2427/2008 год. По това дело съдът се е произнесъл с решение № 44 от 9.02.2009 год., с което е оставил искането без уважение.

При тези данни следва да се приеме, че настоящата проверка трябва да обхване само правилността на съдебният акт постановен по НОХ дело № 274/2008 год. на Девнеския районен съд. Разгледано по същество в тази му част искането е неоснователно.

Доводът, че определението на Девненския районен съд, с което е прекратено наказателното производство е постановено при допуснато особено съществено нарушение по чл. 422 ал.1 т.5 във вр. с чл. 348 ал.1 т.2 НПК не се подкрепя от данните по делото. Изложеното съображение, че преди да прекрати делото, съдът е бил длъжен да констатира нарушението по чл. 36 ал.1 НПК, допуснато от Варненския райоен съд, което е основание за отмяна на постановеното решение защото е довело до ограничаване правото на защита на подсъдимия и да се произнесе по същество по предявеното обвинение, не намира опора в разпоредбите на процесуалния закон.

Преценката за наличието на основание за прекратяване на наказателното производство се извършва от съдията докладчик по реда на чл. 248 НПК при образуване на делото, а след това и от съда въз основа на данните по делото. В конкретния случай преди даване ход на делото в съдебно заседание са събрани доказателства, които точно са преценени съобразно действителното им съдържание и е направен законосъобразен извод, че за същото деяние подсъдимият вече е бил осъден с влязла в сила присъда. В този смисъл са данните съдържащи се в приложеното свидетелство за съдимост № 731 от 30.09.2008 на Бюро за съдимост при Девненския районен съд, в което под № 9 е отразено, че Р. Г. Р. е осъден със споразумение № 501 от 19.06.2008 год. по НОХ дело № 2427/2008 год. на Варненския районен съд за престъпление по чл. 297 ал.1 НК, извършено на 3.10.2007 год. в гр. В. дол, обл. Варненска и преписа от обвинителния акт, въз основа на който е образувано делото и постигнато споразумението. Обвинителният акт, въз основа на който е образувано НОХ дело № 274/2008 год. е за същото престъпление. Влязлата в сила присъда, а споразумението има характер на такава, спрямо същото лице за същото престъпление е постановена от еднакъв по степен съд, в кръга на правомощията му и се ползва с формална и материална законна сила. До отмяната й по установения процесуален ред е задължителна за всички, в това число и за съда, пред който е внесен вторият обвинителен акт. Принципът, че никой не може да бъде съден повторно за престъпление, по което има вляла в сила присъда, не може да намери приложение само когато предходното дело е разгледано и решено в нарушение на основното положение, по силата на което функцията по процесуалното ръководство и решаването на делото е осъществена в нарушение компетентността на районните, респ. цивилните съдилища. Както и в други случаи ВКС е приемал, нарушението на местната подсъдност, без възражение от страните, не съставлява съществено процесуално нарушение. Съдът, който е образувал второто дело, не може да преценява дали е постановена от незаконен съд, поради нарушаване на правилата на местната подсъдност и на тази база да приеме че липсва предходна присъда и може по същество да се произнесе по внесения обвинителен акт.

По изложените съображения настоящият състав при второ наказателно отделение на Върховния касационен съд, че искането е неоснователно и следва да бъде оставено без уважение, поради което и в същия смисъл

 

 

Р Е Ш И:

 

Оставя без уважението искането на Главния прокурор на Република България за отмяна по реда на възобновяването на наказателното дело на протоколно определение от 3.10.2008 год. постановено по НОХ дело № 274/2008 год. по описа на Девненския районен съд, с което на основание чл. 24 ал.1т.6 НПК е прекратено наказателното производство по обвинителния акт срещу Р. Г. Р. за престъпление по чл. 297 ал.1 НК.

Решението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: