Ключови фрази
Причиняване на смърт по непредпазливост в транспорта * съществени процесуални нарушения * материална незаконосъобразност * предпоставки за условно осъждане * институт на условно осъждане * основателност на искане за възобновяване * Искане за възобновяване на наказателно дело от Главния прокурор на РБ

Р Е Ш Е Н И Е


№64

гр.София, 01 юни 2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, трето наказателно отделение, в открито съдебно заседание на тридесети март две хиляди двадесет и първа година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛАДА ПАУНОВА
ЧЛЕНОВЕ: ДАНИЕЛА АТАНАСОВА
КРАСИМИРА МЕДАРОВА

при участието на секретаря Илияна Петкова
и прокурора от ВКП СТЕЛИЯНА АТАНАСОВА
след като изслуша докладваното от съдия ПАУНОВА наказателно дело № 108/2021г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава Тридесет и трета от НПК.
Образувано е по искане на Главния прокурор на Република България за възобновяване на нохд № 357/2019 г. на Окръжен съд – Шумен , на основание чл. 422, ал. 1, т. 5 от НПК.
В искането за възобновяване на наказателното дело се излагат съображения, че присъдата е постановена при съществено нарушение на закона по смисъла на чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК, изразяващо се в неправилно приложение на разпоредбата на чл. 66, ал. 1 от НК, тъй като е определен изпитателен срок, който е под минималния предвиден в закона тригодишен срок. Иска се възобновяване на производството, отмяна на постановената присъда и връщането на делото за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд.
В съдебното заседание пред ВКС прокурорът при ВКП поддържа направеното искане за възобновяване, счита същото за основателно по изложените в него съображения и моли делото да бъде възобновено.
Назначеният служебен защитник на осъденото лице М.-К. Б. – адв.П., намира че определянето на изпитателен срок от две години се дължи на техническа грешка, породена от приложението на чл. 58а от НК не само относно наказанието лишаване от свобода, но и за срока по чл. 66, ал. 1 от НК. Не отправя конкретно искане към ВКС.
Осъденият не участва в производството.
Върховният касационен съд, след като обсъди релевираните в искането доводи, становището на страните от съдебното заседание и в пределите на правомощията си, намери следното:
С присъда № 1 от 15.01.2020г. по нохд № 357/2019г. на Окръжен съд – Шумен подсъдимият М.-К. Б. – гражданин на /държава/, е признат за виновен в това, че на 01.07.2013г. край [населено място] пазар, на автомагистрала „път", км. /км/, при управление на моторно превозно средство – лек автомобил „марка“, с регистрационен номер № /рег. номер/, нарушил правилата за движение – чл. 20, ал. 1 и ал. 2 от ЗДвП и по непредпазливост причинил смъртта на A. C. C.(А. К. К.), като след деянието е направил всичко зависещо от него за оказване на помощ на пострадалия, поради което и на основание чл. 343а, ал. 1, б. „б“, във вр. с чл. 343, ал. 1 б. „в" , във вр. с чл. 342, ал. 1 и чл. 58а, ал. 1 от НК му е наложено наказание лишаване от свобода за срок от една година.
На основание чл. 66 от НК изтърпяването на така наложеното наказание е отложено за изпитателен срок от две години.
На основание чл. 343г от НК подсъдимият е лишен от право да управлява МПС за срок от една година и шест месеца.
Съдът се произнесъл и по възлагане на разноските.
Така постановената присъда не е била обжалвана или протестирана и е влязла в законна сила на 31.01.2020г.
Искането за възобновяване на наказателното дело е процесуално допустимо, тъй като е направено от процесуално легитимиран субект, по отношение на присъда, попадаща в кръга на актовете по чл. 419, ал.1 от НПК, и е подадено в законоустановения срок по чл.421, ал.3, вр. ал. 1 от НПК.
Разгледано по същество, искането на главния прокурор за възобновяване на наказателното производство по нохд № 357/2019г. по описа на Окръжен съд – Шумен е ОСНОВАТЕЛНО.
С присъдата, чиято отмяна се иска по реда на възобновяването, Шуменски окръжен съд е постановил изпълнението на наложеното наказание лишаване от свобода за срок от една година да бъде отложено по реда на чл. 66 от НК за изпитателен срок от две години.
Основателни са доводите в искането на главния прокурор за това, че съдебният акт е постановен при съществено нарушение на закона по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК. Разпоредбата на чл. 66, ал. 1 от НК предписва предпоставките, при чиято кумулативна даденост съдът може да отложи изпълнението на наложеното наказание, както и посочва параметрите на изпитателния срок - от три до пет години. Предвиденият в тази норма изпитателен срок е с определен минимален и максимален размер, поради което, когато съдът прецени, че са налице материалноправните предпоставки за отлагане изтърпяването на наложеното наказание лишаване от свобода, то същият разполага с възможността да индивидуализира продължителността на този срок в рамките, установени от закона, а именно – от три до пет години. Определянето на срок по-кратък от минималния, както е в настоящия случай, или на по-дълъг от максималния е нарушение на закона по смисъла на чл. 348, ал. 1, т. 1, вр. ал. 2 от НПК. С акта, предмет на проверка, съдът е определил изпитателен срок от две години, с което неправилно е приложил материалния закон - разпоредбата на чл. 66, ал. 1 от НК, тъй като минималният срок, за който може да се отложи изпълнението на наложеното наказание лишаване от свобода, е три години.
Във връзка с доводите на защитника в съдебно заседание пред настоящата инстанция, е необходимо да се отбележи, че разпоредбата на чл. 58а от НК не може да намери приложение по отношение на срока, предвиден в чл. 66, ал. 1 от НК. Прочитът на посочената норма сочи, че предвидената редукцията с една трета се отнася единствено до размера на определеното наказание лишаване от свобода, но не и до изпитателния срок при условно осъждане.
За пълнота следва да се добави, че определяне на изпитателен срок, с различни времеви рамки от този по чл. 66, ал. 1 от НК, е възможно единствено в хипотезата на чл. 69, ал. 1 от НК, която е приложима само по отношение на лице, осъдено условно за престъпление, което то е извършило като непълнолетно, какъвто не е настоящият случай.

С оглед на изложеното, настоящият касационен състав приема, че са налице основанията по чл. 422, ал.1, т.5, вр. чл. 348, ал.1, т.1 от НПК за възобновяване на наказателното делото и отмяна на постановения съдебен акт.

Водим от горното и на основание чл. 425, ал.1, т.1 от НПК, ВРЪХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, трето наказателно отделение

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯВА ПО РЕДА НА ВЪЗОБНОВЯВАНЕТО присъда № 1 от 15.01.2020г., постановена по нохд № 357/2019 г. по описа на Окръжен съд – Шумен.
ВРЪЩА делото за ново разглеждане на Окръжен съд – Шумен от стадия на съдебното заседание.
РЕШЕНИЕТО е окончателно.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ:1.


2.