Ключови фрази
инцидентен установителен иск * Иск за обезщетение при незаконно уволнение и при недопускане на възстановен работник или служител * обезщетение за оставане без работа * преюдициално значение


2






О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 361

[населено място] 27.06. 2011 год.



Върховният касационен съд на Република България, IІІ гражданско отделение в закрито съдебно заседание на двадесет и втори юни две хиляди и единадесета година в състав:


ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАДЯ ЗЯПКОВА
ЧЛЕНОВЕ: ЖИВА Д.
О. К.


разгледа докладваното от съдията Д.
ч.гр.дело №42 по описа за 2011 год.



Производството е по чл.274, ал.3 от ГПК.
Образувано е по частна касационна жалба на В. Г. С. от [населено място], срещу определението от 23.12.2010г. по в.ч.гр.д.№384/2010г. на Търговищки окръжен съд, с което е потвърдено определение от 24.11.2010г. по гр.д.№296/2010г. на Търговищки районен съд, с което е отказано приемането за съвместно разглеждане в процеса на предявените инцидентни установителни искове за установяване на незаконност на уволнението и за дължимост на обезщетение за периода, през който ищецът е останал без работа.
Частната касационна жалба е подадена в срока по чл.275, ал.1 от ГПК, срещу обжалваемо определение, от легитимирана страна, която има интерес от обжалването и е процесуално допустима.
Върховния касационен съд, състав на ІІІ гражданско отделение, при данните по делото, намира следното:
С обжалваното определение въззивният съд е потвърдил определението на първоинстанционния съд, с което е отказано приемането за съвместно разглеждане в процеса на предявените от ищеца В. Г. С. инцидентни установителни искове за установяване на незаконност на уволнението и за дължимост на обезщетение за периода, през който ищецът е останал без работа.
Касационното обжалване следва да бъде допуснато, тъй като при служебната проверка се констатира процесуалната му недопустимост.
Първоинстанционното определение, с което не се приема за разглеждане инцидентен установителен иск, не подлежи на обжалване, тъй като не са налице предпоставките на чл.274, ал.2 от ГПК – с него не се прегражда по-нататъшното развитие на делото, нито обжалването му е изрично предвидено в закона. Този иск може да бъде предявен отделно и по него да се образува друго дело, като при наличие на преюдициалност, ще бъде спряно производството по обусловения спор, до приключване на обуславящия.
Не е налице някоя от двете законови предпоставки за обжалване на определението, с което не се приема за разглеждане инцидентен установителен иск, поради което като е разгледал подадената срещу него частна жалба, въззивният съд е постановил недопустимо определение, което следва да бъде обезсилено и производството по обжалване на определението бъде прекратено.
По изложените съображения Върховният касационен съд, състав на IІІ гр. отделение

О П Р Е Д Е Л И:

ДОПУСКА касационно обжалване на определението от 23.12.2010г. по в.ч.гр.д.№384/2010г. на Търговищки окръжен съд.
ОБЕЗСИЛВА определението от 23.12.2010г. по в.ч.гр.д.№384/2010г. на Търговищки окръжен съд, с което е потвърдено определение от 24.11.2010г. по гр.д.№296/2010г. на Търговищки районен съд, с което е отказано приемането за съвместно разглеждане в процеса на предявените инцидентни установителни искове и ПРЕКРАТЯВА производството по обжалване на определението.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред друг тричленен състав на Върховния касационен съд в едноседмичен срок от съобщението.


ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: