Ключови фрази
Искане за възобновяване на наказателно дело от окръжен прокурор * споразумение * съдебно-психиатрична експертиза

Р Е Ш Е Н И Е

№ 577

София, 23 ноември 2010 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, трето наказателно отделение, в съдебно заседание на шестнадесети ноември 2010 г. в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ:БОРИСЛАВ АНГЕЛОВ
ЧЛЕНОВЕ:ФИДАНКА ПЕНЕВА
Павлина Панова


при секретаря ............Ив. Илиева........................ и в присъствието на прокурора от ВКП ......И. Чобанова................., като изслуша докладваното от съдия П.Панова наказателно дело № 641/2010 г. , за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството пред ВКС е по реда на чл. 420 ал. 1, вр. чл. 422 ал. 1, т. 3 от НПК и е образувано по искане на ОКРЪЖНИЯ ПРОКУРОР на гр. Благоевград за възобновяване на НОХД № 98/2010 г. по описа на Районен съд – гр. П., отмяна на постановенато по него споразумение и прекратяване на производството на основание чл. 24 ал.1 т.1 от НПК.
В искането се изтъкват доводи за наличие на основания за възобновяване на наказателното производство по делото поради обстоятелството, че чрез разследване по досъдебно производство № 104/2010 г. на РУ на МВР – гр. Г. Д. е било установено обстоятелство, което не е било известно на органите на досъдебното производство по настоящето дело и което има съществено значение за него.
Пред Върховния касационен съд представителят на ВКП поддържа искането по изложените в него съображения.
Назначеният служебен защитник на осъдения Б. намира искането на окръжния прокурор за основателно и изразява становище за уважаването му.

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, след като обсъди доводите на страните и извърши проверка за наличието на основанията за възобновяване, намери следното:
Искането за възобновяване, депозирано от окръжния прокурор на гр. Благоевград, е процесуално допустимо.

Искането е основателно по следните съображения:

С определение № 83, постановено на 22.01.2010 г. по НОХД № 98/2010 г. от РС – гр. П., е било одобрено споразумение между прокурор от РП - П. и адв. К. – служебен защитник на А. С. Б., с което последниянт се е признал за виновен по обвинението по чл. 279 ал.1 от НК за това, че на 21.01.2010 г. в района на с. К., общ. П., е влязъл през границата на страната от Р Г. без разрешение на надлежните органи на властта. За това престъпление Б. е приел да му се наложи наказание пробация при следните пробационни мерки: задължителна регистрация по настоящ адрес чрез явяване пред съответния пробационен служител два пъти седмично за срок от една година, задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от една година, безвъзмезден труд в полза на обществото в размер на 100 часа за срок от една година.
На 04.02.2010 г. срещу Б. било образувано друго досъдебно производство за престъпление по чл. 280 ал.1 от НК, осъществено на 17/18.01.2010 г. В хода на същото била назначена и изготвена съдебно-психиатрична експертиза, която констатирала, че Б. страда от „лека умствена олигофрения” от момента на раждането му, поради което към инкриминирания период той не е могъл да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си. Той не е бил годен правилно да възприема фактите, които имат значение за делото и да дава достоверни обяснения за това. Въз основа на това заключение Районният прокурор на РП – гр. Г. Д. е постановил прекратяване на наказателното производство по ДП № 104/2010 на РУ на МВР – гр. Г. Д. на осн. чл. 24 ал.1 т.1 от НПК.
Установената невменяемост на Б. по прекратеното наказателно производство е констатирана чрез разследване и е обстоятелство, което не е било известно на съда, одобрил споразумението по настоящето дело. Същевременно това новооткрито обстоятелство има съществено значение за делото, тъй като касае годността на Б. да бъде субект на престъплението по чл. 279 ал.1 от НК. Заключението на психиатричната експертиза, установила негодността му да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си, е относимо и към настоящето наказателно производство, доколкото касае същия период от време 17-21.01.2010 г. Следователно А. Б. не е действал в състояние на вменяемост по смисъла на чл. 33 НК, което не е било известно на съда, постановил определението, с което е одобрил споразумението. Това обстоятелство е от съществено значение за делото, тъй като напълно променя неговия изход. Липсата на психическа годност по чл. 33 НК обуславя отпадане на основанието за носене на наказателна отговорност. Деянието не съставлява престъпление поради липса на годен субект и наказателното производство следва да бъде прекратено.
По изложените съображения, ВКС намери, че следва да възобнови НОХД № 98/2010 по описа на РС – гр. П., да отмени определението, с което е одобрено споразумението по него и да прекрати наказателното производство, на основание чл. 425, ал. 1, т. 2 вр. чл. 24, ал. 1, т. 1 НПК.
С оглед изложеното и на осн. чл. 425 ал.1 т.2 от НПК Върховният касационен съд, трето наказателно отделение
Р Е Ш И:

ВЪЗОБНОВЯВА производството по НОХД № 98/2010 г. по описа на Районен съд – гр. П..
ОТМЕНЯ определение № 83/22.01.2010 г., постановено по делото, с което е одобрено споразумение между РП – П. и адв. К., защитник на А. Б..
ПРЕКРАТЯВА наказателното производство по делото.
Решението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.