Ключови фрази
Установителен иск * топлинна енергия

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

Р    Е    Ш    Е   Н   И   Е

 

 

287

 

гр.София,  8.06.2010 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Върховният касационен съд на РБ, ГК, ІІІ г.о., в публично заседание на двадесет и четвърти март две хиляди и десета година в състав:

 

 

Председател: Капка юстиниянова

Ч. ЛЮБКА БОГДАНОВА

СВЕТЛА ДИМИТРОВА

 

П. секретаря Р. С. като разгледа докладваното от съдията Б. гр.д.N 4896 описа за 2008 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл.290 ГПК.

Образувано е по касационна жалба на Р. М. П. от гр. П. срещу въззивно решение № 869 от 2.06.2008г. по гр.д. № 623 / 2008г. на Пловдивския окръжен съд в частта, с която е оставено в сила решение от 27.12.2007 г. по гр. д. № 223/2007г. на Пловдивския районен съд, с което е отхвърлен предявеният срещу “Е” ЕАД, гр. П. иск за признаване установено, че не дължи сумата 1842.48 лв. за начислена топлинна енергия за периода 1.07.2003 г. до 11.01.2007 г.

От ответника по касационната жалба “Е” ЕАД, гр. П. не е постъпил писмен отговор.

Третото лице-помагач- “Б” О. , гр. П. не е изразило становище по жалбата.

Върховния касационен съд, състав на ІІІ г.о., като взе предвид, че касационната жалба е подадена в срока по чл.283 ГПК срещу подлежащ на обжалване акт на въззивен съд, че обжалваемият интерес е над 1000 лв., намира същата за допустима.

С определение № 505 от 19.05.2009 г. по настоящото дело е допуснато касационно обжалване на основание чл.280, ал.1, т.2 ГПК по процесуалноправния въпрос относно вида на допустимите доказателствени средства и начина на доказване размера на доставената топлинна енергия.

Процесуалноправният въпрос се решава противоречиво от съдилищата, тъй като в решение от 21.11.2006 г. по гр.д. № 2057/2006 г. на Пловдивския окръжен съд, решение от 19.06.2006 г. по гр.д. № 3422/2005 г., решение от 30.11.2004 г. по гр.д. № 1215/2003 г. на Пловдивския районен съд, решение от 18.07.2007 г. по гр.д. № 1* г. на Пловдивския окръжен съд съдилищата са приели, че размера на доставената топлинна енергия не може да се установява само въз основа на изходящи от ответната страна счетоводни документи, на базата на които са изготвени и приетите по делото експертизи. В решение от 28.05.2007 г. по гр.д. № 2270/2006 г. Пловдивският окръжен съд е приел, че с представените от ответната страна счетоводни документи и изготвените въз основа на тях експертизи е доказан размера на доставената и незаплатена от потребителя топлинна енергия.

Настоящият съдебен състав намира за правилна практиката намерала израз в решение от 28.05.2007 г. по гр.д. № 2270/2006 г. на Пловдивския окръжен съд. При предявен отрицателен установителен иск за недължимост на определена сума кредиторът /ответникът по иска/ трябва да докаже факта, от който вземането произтича, а длъжникът /ищецът/- възраженията си срещу вземането.становяването на недължимостта, респективно дължимостта на начислената от топлопреносното предприятие цена на топлинна енергия е свързано с установяване на компонентите, които са включени в нея, и на периода, за който е начислена. Топлопреносното предприятие изготвя счетоводни документи за потребеното количество топлинна енергия от всеки абонат по партидата му, а въз основа на тази документация назначените от съда вещи лица изготвят заключение за количеството топлинна енергия по компоненти, потребена от ищеца по предявения отрицателен установителен иск. Заключението на вещото лице изготвено при спазване изискванията на техническата нормативна база, макар и въз основа на изхождащи от топлинното предприятие документи се обсъжда от съда заедно с другите доказателства по делото. Тъй като документите изхождат от ответника по иска, съдът назначава вещо лице, специалист в дадената област, чрез заключението на което се изяснява възникналия по делото въпрос, а верността на заключението на вещото лице е обезпечена от разпоредбата на чл.200 ГПК.

По основателността на касационната жалба:

Обжалваното решение е постановено при спазване на процесуалните правила и при точно приложение на материалния закон.

За да остави в сила решението на първоинстанционния съд, с което е отхвърлен предявеният от жалбоподателката отрицателен установителен иск за недължимост на сумата 1842.48 лв. въззивният съд е приел, че от заключението на съдебно-техническата и съдебно- икономическа експертизи е установена дължимата от жалбоподателката сума за потребена топлинна енергия, която обхваща ТЕ-отопление, ТЕ за БГВ /топла вода /, такса мощност и ТЕ, отдадена от сградната инсталация за процесния период. Приел е, че ответника по иска е доказал, с приетите експертизи изготвени въз основа на документите съставени от ответната страна и дружеството водещо топлинното счетоводство размера на задължението за потребената през процесния период топлинна енергия.

Установено е по делото, че касаторката е потребител на топлинна енергия от ответното дружество. От приетите по делото съдебно-техническа и съдебно-счетоводна експертизи е установено количеството топлинна енергия потребена от касаторката, както и стойността на незаплатената топлинна енергия за процесния период- 1.07.2003 г. до 11.01.2007 г., която е в размер на 1842.48 лв.

При тези данни правилно въззивният съд е приел, че предявеният от касаторката установителен иск за недължимост на посочената сума, представляваща стойността на потребената и назаплатена топлинна енергия за процесния период е неоснователен. Изводът на въззивния съд е изграден на база дадените от вещите лица заключения за количеството топлинна енергия начислена на касаторката като потребител, както и стойността на същата. Като е приел, на база заключението на вещите лица, за установена дължимостта на сумата 1842.48 лв. от касаторката съдът е постановил решението си при правилно приложение на материалния закон, поради което същото ще следва да се остави в сила.

Предвид изложените съображения, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА въззивно решение № 869 от 2.06.2008г. по гр.д. № 623 / 2008г. на Пловдивския окръжен съд.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

ЧЛЕНОВЕ :