Ключови фрази
отмяна-нарушено право на участие * Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК

Р Е Ш Е Н И Е

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

436

София, 30.06.2009 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Върховният касационен съд на Република България, Второ гражданско отделение, в съдебно заседание  на петнадесети юни, две хиляди и девета  година в състав:

 

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ЕМАНУЕЛА БАЛЕВСКА    

                                    ЧЛЕНОВЕ:            СВЕТЛАНА КАЛИНОВА    

                                                                             ЗДРАВКА  ПЪРВАНОВА                                                                   

                                                                        

при секретаря Теодора Иванова  

и в присъствието на прокурора

изслуша докладваното от съдията Здравка  Първанова гр. дело № 1911/2008 г.

 

         Производството е по чл. 231, ал. 1, б.“е” ГПК/отм./ вр.§2, ал.12 ПЗР ГПК

Образувано е по молба на Б. т. к. АД, гр. С., за отмяна на влязло в сила решение на Пловдивския апелативен съд от 24.01.2008г. по гр.д. № 186/2007г.

Ответникът по молбата М. И. Ф., гр. С., оспорва молбата като неоснователна.

Молбата за отмяна е подадена в рамките на законовия срок по чл.232, ал.1 ГПК/отм./.

Молителят иска отмяна на влязлото в сила решение на Пловдивския апелативен съд с доводи, че вследствие на нарушение на процесуалните правила БТК АД е конституирана в касационното производство, макар страна по делото да е било Регионално управление на далекосъобщенията, гр. П..правлението е закрито по време на процеса и в нарушение на съдопроизводствените правила като правоприемник е конституирана БТК АД. По този начин БТК АД е била лишена от възможност да участва в делото или да бъде надлежно представлявана.

Съобразно разпоредбата на чл. 231, ал. 1, б. "е" ГПК/отм./ отмяна на влязло в сила решение страната може да иска на няколко основания, а именно когато установи, че вследствие нарушаване на съответните правила, е била лишена от възможност да участва в делото, или не е била надлежно представлявана, или не е могла да се яви по причина на препятствие, което не е могла да отстрани. В разглеждания случай, единственият развит довод е незаконосъобразно конституиране на БТК АД като страна в касационното производство, развило се пред Пловдивския апелативен съд по реда на чл.218а ГПК /отм./ вр.§2, ал.4 ПЗР на ГПК. Тези процесуални нарушения по начало не могат да се релевират в производството по отмяна на влязло в сила решение, тъй като могат да са съществени нарушения на съдопроизводствените правила, относими към инстанционния контрол, чийто процесуален ред вече е изчерпан. В разглеждания случай е фактически невярно, че молителят е конституиран за първи път в касационното производство, тъй като той самият е подал касационната жалба. Освен това исковете по чл.344, ал.1 КТ са били предявени срещу РУД гр. П. и последното е участвало в производството пред инстанциите. Ето защо следва да се приеме, че не са налице нарушения на съдопроизводствените правила, обезпечаващи участието на молителите в производството по смисъла на чл.231, ал.1, б „е” ГПК /отм./.

Доводите, които се отнасят до приетото относно това, кой е работодател на ищцата по смисъла на §1 ДР КТ, също са доводи по правилността на влязлото в сила решение и са евентуално относими към инстанционния контрол, чийто процесуален ред е изчерпан. Сочените пороци на касационното решение са свързани с твърдения за неправилност, поради допуснати нарушения на съществени процесуални правила и на материалния закон. Те обаче съставляват касационни основания за отмяна на едно невлязло в сила съдебно решение, но не и основания за отмяна по чл. 231/отм./ ГПК. Производството за отмяна на влезли в сила съдебни актове е средство за защита срещу неправилни решения, но само въз основа на основания, изчерпателно изброени в чл. 231 ГПК/отм./. Отмяната е самостоятелно съдебно производство, но не е четвърта съдебна инстанция на исковия процес.

По изложените съображения Върховният касационен съд, състав на Второ г.о.

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на Б. т. к. АД, гр. С., за отмяна на влязло в сила решение на Пловдивския апелативен съд от 24.01.2008г. по гр.д. № 186/2007г.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.