Ключови фрази
Обсебване в големи размери или представляващо опасен рецидив * граждански иск в наказателното производство * процесуална икономия

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД

П Р О Т О К О Л

 

R №403

 

гр.София,  29 септември  2009 година

 

            Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение в открито съдебно заседание на 29 септември 2009 година в състав:

 

                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛИЯНА КАРАГЬОЗОВА

                                                    

                                         ЧЛЕНОВЕ: ВЕРОНИКА ИМОВА

                                                               ПАВЛИНА ПАНОВА

 

при участието на секретаря Лилия Гаврилова

и прокурор Руско Карагогов

сложи на разглеждане нак.дело № 417 по описа за 2009 година, докладвано от съдия Павлина Панова

            Касационният жалбоподател, граждански ищец „Н. Вениър”ООД - гр. С., редовно призован, не изпраща представител.

Подсъдимият И. И. И., се явява лично и с адвокат Н служебен защитник от въззивната инстанция.

Върховният касационен съд като взе предвид, че адвокат Н е участвал пред СОС като служебен защитник на подсъдимия И, намира че същият следва да бъде назначен и в настоящата инстанция като такъв, поради което и на основание чл.94, ал.1, т.7 НПК

О П Р Е Д Е Л И:

Назначава за служебен защитник на подсъдимия И адвокат Н.

Адвокат К. Запознат съм с касационната жалба на „Н. Вениър”- ООД срещу решение на СОС. Получих я по повод частната жалба срещу разпореждане на СОС за връщането й. Нямам нищо против делото да се разгледа.

Прокурорът: По начало делото е неправилно образувано, то трябва да бъде прекратено.

Съдът се оттегля на съвещание.

ВКС след съвещание констатира следното обстоятелство:

Настоящето производство пред касационната инстанция е образувано по повод искане на гражданския ищец по делото „Н. Вениър” ООД за произнасяне по направените разноски от него пред въззивния съд в производството по ВНОХД 442/2008 г. по описа на Софийски окръжен съд. Искането е адресирано до Софийски окръжен съд , но е администрирано до ВКС. Произнасянето по разноски, направени пред предходна инстанция не е от компетентност на ВКС, а от такава на съда, пред който са направени те. Когато този съд е пропуснал да направи това с решението си, за него е предвидена възможността да го стори с нарочно отделно определение по реда на чл. 306 ал.1 т.4 от НПК. Поради това настоящето производство е недопустимо пред ВКС и на това основание то следва да бъде прекратено.

При служебна проверка на материалите по делото се констатира, че в същото се намира приложена касационна жалба на „Н. Вениър” ООД – граждански ищец по делото, срещу въззивното решение на СОС от 10.03.2009 г. Тази жалба се намира по касационно частно производство № 308/2009г. на ІІІ н.о. на ВКС, което е било образувано по повод жалба на гражданския ищец срещу разпореждане на съдията –докладчик от въззивния съд от 30.04.2009г., с което касационната жалба срещу решението е била върната. По повод жалбата срещу връщането й ВКС е приел, че касационната жалба на „Н. Вениър” ООД е допустима и е разпоредил тя да бъде администрирана от въззивния съд. Въпреки това, след връщането на делото касационната жалба не е била изпратена на останалите страни по делото. Във въззивното производство са приложени три броя писма /л. 92-94/, от които се установява, че на Окръжна прокуратура - София, на адв. К на подс. Илия И. е изпратена „жалба от „Н. Вениър” срещу разпореждане от 30.04.2009 г. на СОС”, но не и жалбата на гражданския ищец срещу въззивното решение от 10.03.2009 г. По този начин касационната жалба не е администрирана, тя не е предмет на настоящето касационно производство и ВКС няма процесуалната възможност да я разгледа.

Тези обстоятелства налагат касационното производство, образувано по повод искането за присъждане на разноски, да бъде прекратено. Делото с оглед процесуална икономия не следва да бъде върнато на Софийски окръжен съд, който следва да се произнесе по реда на чл. 306 ал.1 т.4 от НПК по повод искането на „Н. Вениър” за присъждане на разноски след произнасянето по касационната жалба, а следва да се докладва на председателя на ІІІ н.о. за образуване на касационно производство по жалбата на „Н. Вениър” ООД.

Водим от изложеното ВКС, ІІІ н.о.

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по НД № 417/2009г.

Делото да се докладва на председателя на ІІІ н.о на ВКС за образуване на ново касационно производство по повод касационната жалба на „Н. Вениър” ООД.

Към НД № 417/09 на ІІІ н.о. да се приложи частно НД № 308/09 на ІІІ н.о. на ВКС, в което се намира касационната жалба на „Н. Вениър” ООД.

След образуване на новото касационно производство да се администрира касационната жалба на гражданския ищец „Н. Вениър” срещу въззивното решение, като бъде изпратена на подсъдимия, на защитата му и на прокуратурата.

Определението е окончателно и не подлежи на жалба.

На служебния защитник адвокат Н е издадено удостоверение във връзка с изплащане на възнаграждение от Националното бюро за правна помощ.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ:

 

 

 

СЕКРЕТАР: