Ключови фрази
Касационни частни дела по спорове за подсъдност * спор за подсъдност по н.а.х.д.


О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 100

гр.София, 27 юни 2013 година

Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение, в закрито заседание на двадесет и пети юни, през две хиляди и тринадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЕЛИЯНА КАРАГЬОЗОВА
ЧЛЕНОВЕ:ВЕРОНИКА ИМОВА
ЦВЕТИНКА ПАШКУНОВА
при участието на секретаря
и в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от съдията ЦВЕТИНКА ПАШКУНОВА
ч.н. дело № 1262/2013 година.
Производството пред ВКС е образувано на основание чл.44 ал.1 от НПК, по повод разпореждане от 23.05.2013 година, постановено от съдия-докладчик при Районен съд /РС/-София, с което е повдигнат спор за подсъдност по нахд №8591/2013г.
В писмено становище, прокурор от Върховната касационна прокуратура, изразява мнение за наличието на законови условия, предпоставящи разглеждането на делото от Пловдивски РС.
Върховният касационен съд на РБ, трето наказателно отделение, за да се произнесе взе предвид следното:
В РС-Пловдив е образувано нахд №2300/2013г., по жалба на „фирма”, [населено място] срещу наказателно постановление №0018/18.01.2013г. на Председателя на Комисията за регулиране на съобщенията, с което при съблюдаване на чл.53 от ЗАНН са наложени имуществени санкции за допуснати административни нарушения по чл.326а, вр.чл.336 от Закона за електронните съобщения /ЗЕС/ и чл.44, ал.1, вр.чл.43, ал.1 и 2 от Функционалните спецификации за преносимост на географски номера при промяна на доставчика на фиксирана телефонна услуга и/или при промяна на адреса в рамките на един географски национален код за направление /ФС/, в размер на 60 000 лева.
С разпореждане от 26.04.2013г., производството по нахд №2300/2013г. е прекратено и делото изпратено на РС-София, със съображения, че с оглед установеното в чл.59, ал.1 от ЗАНН, то е подсъдно на съда, в чийто район е осъществено деянието.
Със съдебен акт от 23.05.2013г., по нахд №8591/2013г., съдия от Софийски РС, след интерпретация на приложимите правни норми при определяне местната подсъдност на административните нарушения и преглед на описаната в наказателното постановление фактическа обстановка, констатирал неправилност на изводите на РС-Пловдив, мотивирали го да приеме, наличие на предпоставки за повдигане препирня за подсъдност пред ВКС.
Настоящият касационен състав намира, че административно- наказателното дело следва да бъде разгледано от Пловдивски РС.

Граматическото и логическо тълкуване на процесуалната норма на чл.59 от ЗАНН, и преценката на изразената в същата законодателна воля, в контекста на очертаната фактология в наказателно постановление №0018/18.01.2013г. на Председателя на Комисията за регулиране на съобщенията, обосновават заключение за компетентност на РС-Пловдив, по правилата за подсъдността. Наложената на „фирма", [населено място] имуществена санкция е предпоставена от отказ на дружеството до „фирма” за преносимост на телефонен номер[ЕИК], ползван от абонат - кмета на община /населено място/. Заявлението на абоната на телефонната услуга, видно от обстоятелствената част на наказателното постановление, е подадено в офис на „фирма”, находящ се на адрес [населено място], поради което и необходимото за удовлетворяване на обективираното в него желание, е следвало да бъде извършено от приемащия доставчик в [населено място].
Очертаната конкретика сочи на неизпълнение на правно дължимо, с произтичащите от това юридически последици - отговорността за неправомерното деяние да възникне там, където е следвало да бъде осъществено изискуемото се действие.
Мотивиран от горното и на основание чл.84 от ЗАНН, вр. вр.чл.44 ал.1 от НПК,
Върховният касационен съд

О П Р Е Д Е Л И :

ИЗПРАЩА материалите по прекратеното нахд №8591/2013г., по описа на Софийски РС, по компетентност на РС-Пловдив, за разглеждане и решаване по същество.
Препис от определението да се изпрати на РС-София.
Определението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:1. 2.