Ключови фрази
кражба * авторство на деянието


Р Е Ш Е Н И Е

528

София, 23.11.2010 година

В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение, в съдебно заседание на ...деветнадесети ноември..... две хиляди и десета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ :ЛИЛЯНА М.А
ЧЛЕНОВЕ :ЕЛЕНА АВДЕВА
ТАТЯНА КЪНЧЕВА

при участието на секретаря…..КРИСТИНА ПАВЛОВА............…и на прокурора....ПЕТЯ МАРИНОВА.............изслуша докладваното от съдия Т. Кънчева касационно дело № 482 по описа за 2010 година и за да се произнесе взе предвид следното:


Касационното производство е образувано по протест на С. градска прокуратура срещу въззивна присъда № 367 от 26.10.2009 г. на Софийския градски съд с оплаквания за съществени процесуални нарушения, довели до неправилно приложение на материалния закон и ограничаване правата на пострадалите. Иска се присъдата да бъде отменена и делото върнато за ново разглеждане от друг състав на съда.
В съдебно заседание прокурорът от Върховната касационна прокуратура не поддържа протеста. Пледира присъдата да бъде оставена в сила, тъй като обвинението не е доказано по несъмнен и категоричен начин.
Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, като обсъди доводите на страните и извърши проверка на атакувания съдебен акт установи следното:

Производството е второ по ред пред касационната инстанция, след като с решение № 386/02.10.2008 г. състав на І н.о. на ВКС е отменил присъда на Софийския градски съд по внохд № 3496/07 г. и е върнал делото за ново разглеждане с указания за отстраняване на допуснати процесуални нарушения при формиране на фактическите изводи.
При повторното разглеждане на делото, с присъда № 367/ 26.10.2009 г. по внохд № 2847/ 08 г. Софийският градски съд отново отменил присъда от 28.09.2007 г. по нохд № 7233/2006 г. на Софийския районен съд и признал подсъдимия Г. Е. Ц. за невинен в това, че на 17.03.2005 г. отнел 150 лв. от владението на Л. О., както и видеоплеър “JVC” и дистанционно управление на стойност общо 90 лв. от владението на Б. М., без тяхно съгласие, с намерение противозаконно да ги присвои, поради което го оправдал по обвинението за извършено престъпление по чл. 194 ал.1 от НК.

Протестът е неоснователен.
Софийският градски съд е обсъдил всички събрани по делото доказателства и след като ги е съпоставил помежду им и ги е анализирал в тяхната съвкупност и при спазване на правилата на логиката е стигнал до изводи за недоказаност на обвинението по несъмнен и категоричен начин. Приел е за безспорен факта на престъпно посегателство върху имуществото на св. О., но правилно е констатирал дефицит на доказателства относно неговото авторство. В къщата са живеели и други лица- ветеринарен лекар на първия етаж и неустановено лице в една от стаите на втория етаж, всички са имали ключ от входната врата, която единствено се е заключвала, пострадалата е отсъствала от дома си повече от два часа, през което време е напълно възможно и друго лице да е разбило вратата и да е отнело сумата. Възражението на прокурора, изготвил протеста, че стаята на пострадалата не е претърсвана и следователно автор е подсъдимият почива на предположения, тъй като св. О. никога не е твърдяла, че Ц. е имал познание къде тя си държи парите. Съдът е спазил изискванията на чл.303 от НПК и правилно е отказал да направи изводи относно авторството на касатора при липса на категорични доказателства за това.
Що се отнася до останалите инкриминирани вещи, то съдът е мотивирал подробно и в съответствие с показанията на св. М., извода, че те не са отнети противозаконно, а това е станало със знанието и съгласие на собственика им. Показанията на свидетеля, тези на св. С. и обясненията на подсъдимия безпротиворечиво установяват, че М. е дал съгласието си Ц. да вземе вещите, докато той издължи дълга си към него. Не става ясно от протеста /в който се признава, че свидетелят М. е променил показанията си/, на база на кои други доказателствени източници съдът може да стъпи, за да възприеме тезата на обвинението, че касаторът е отнел видеоплеъра и дистанционното управление без знанието и съгласието на техния собственик.
Затова настоящият касационен състав прие, че въззивната присъда не страда от процесуална незаконосъобразност, свързана с начина на формиране на вътрешното убеждение на съда относно фактите. Софийският градски съд е изпълнил и указанията на ВКС, дадени в отменителното решение, като е изложил подробни мотиви за фактическите си констатации и по приложението на правото. Протестът следва да бъде оставен без уважение.
Водим от горното и на основание чл.354 ал.1 т.1 от НПК Върховният касационен съд, второ наказателно отделение




Р Е Ш И :


ОСТАВЯ В СИЛА присъда № 367/26.10.2009 г. на Софийския градски съд, постановена по внохд № 2847/2008 г.




ПРЕДСЕДАТЕЛ :


ЧЛЕНОВЕ: