Ключови фрази
Прекратяване на осиновяването * конституиране на страни * правен интерес * наследяване * активна процесуална легитимация

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

О  П   Р   Е   Д   Е   Л    Е   Н    И    Е  

           

                                                                       №   111

 

                                               София  09.03.2009 година

 

                                                           В   ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

             Върховният касационен съд на Република България, Трето гражданско отделение, в закрито заседание на двадесет и шести февруари   през две хиляди и девета година в състав :

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЦЕНКА ГЕОРГИЕВА

                                                                       ЧЛЕНОВЕ : МАРИЯ ИВАНОВА

                                                                                             ИЛИЯНА ПАПАЗОВА

 

при участието на секретаря

като изслуша докладваното от съдия Папазова  ч.гр.д.№ 97 по описа за 2009г. на ІІІ г.о. и за да се произнесе взе пред вид следното :

 

Производството е с правно основание чл.274 ал.3 от ГПК.

Образувано е въз основа на подадена частна жалба от О. Б. Х. против определение от 08.12.2008г.по ч.гр.д. № 1* по описа за 2008г. на Апелативен съд Пловдив,с което е оставено в сила определение от 23.10.2008г., постановено по гр.д. № 660/2008г.на Окръжен съд Пловдив.

Като основание за допустимост сочи, че въззивният съд се е произнесъл по съществен процесуално-правен въпрос /относно това кои лица имат право да продължат започнал процес за прекратяване на осиновяването по чл. 64, ал.1 т.3 от СК, в случай,че смъртта на осиновителя настъпи в течение на производството/ в противоречие с практиката на ВКС. Позовава се на Тълкувателно решение № 3 от 30.12.1994г.по гр.д. № 3/1994г.на ОСГК и на Определение № 42 от 25.02.2003г.на ІІ г.о.на ВКС. На основание чл.280 ал.1 т.1 от ГПК- счита,че частната жалба следва да бъде допусната до разглеждане по същество. Желае обжалваното определение да бъде отменено като неправилно и въпросът бъде разрешен като се приеме,че той има качеството на наследник по смисъла на чл.66 от СК,който може да продължи започнатото от осиновителя дело за прекратяване на осиновяването.

Срещу така подадената частна жалба е изпратен отговор от ответната страна. Счита,че не е налице соченото основание по чл.280 ал1. т.1 от ГПК. В случай,че съдът приеме обратното изразява становището си,че жалбопоадтелят няма качеството на наследник по смисъла на чл.66 от СК,тъй като към момента на смъртта на наследодателя той не е пряк наследник.

Върховният касационен съд,състав на Трето гражданско отделение,като прецени изложените доводи по допускането и данните по делото,намира следното :

Частната жалба е подадена от лице,което има правен интерес от обжалване. Същата е подадена в преклузивния седемдневен срок по чл.275 ал.1 от ГПК, при спазване на изискуемата писмена форма и отговаря на формалните изисквания на чл.275 ал.2 ,във вр.с чл.260-261 от ГПК.

Нормата на чл.274 ал.3 от ГПК предпоставя достъпа до касационно обжалване на подадената частна жалба от преценка на допустимостта й съобразно посочените в нея критерии по чл.280 ал.1 от ГПК за значимост на поставения процесуално правен въпрос. В случая повдигнатият въпрос е съществен,тъй като е свързан с материалноправната легитимация на страните по образуваното производство пред Окръжния съд с правно основание чл. 64, ал.1 т.3 от СК. Производството по прекратяване на осиновяването е било образувано въз основа на предявен от осиновителя иск. В хода на производството /на 22.07.2008г./ последният е починал. През месец октомври е постъпила молба от О. Б. Х./племенник на осиновителя/ с искане да бъде конституиран като страна в процеса на основание чл.66 от СК. Правният си интерес е обосновал с обстоятелството,че при евентуално уважаване на предявения иск по чл.64 ал.1 т.3 от СК-той ще има качеството на наследник. Окръжният съд като е констатирал,че той не е пряк наследник, /такъв е само осиновения/, е прекратил производството по делото

С обжалваното въззивно определение Апелативният съд е потвърдил определението на Окръжния съд. Приел е,че тъй като наследник –по смисъла на Закона за наследството е лице от съответния ред,за което след смъртта на наследодателя се е породило правото да получи наследството,то нормата на чл.66 от СК изключва лицата, които биха могли да придобият качеството на наследници при евентуално отпадане правото на наследяване на лице от предния кръг.

Така постановеното определение е в противоречие с практиката на ВКС,което е основание за допустимост по чл.280 ал.1 т.2 от ГПК.

Под „наследниците” по смисъла на чл.66 от СК се имат пред вид лицата,които имат наследственоправен интерес от прекратяване на осиновяването, тези, които в обратния случай изобщо не биха били наследници, или биха били изключени съобразно с подреждането на наследниците в няколко последователни групи, или биха получили по-малък дял.,

В случая О. Б. Х. е племенник на осиновителя /син на негов брат, който е починал/. Видно от приложеното удостоверение за наследници № от 13.10.2008г.на Община А. починалият в хода на производството осиновител няма други наследници освен осиновеният и децата на неговите братя и сестри. При тези данни- жалбоподателят О. Б. Х. има наследственоправен интерес от прекратяване на осиновяването/независимо,че не е пряк наследник/, тъй като в обратния случай той изобщо не би бил наследник. Подадената частна жалба е основателна и следва да бъде уважена. Противното разбиране-би довело до обезсмисляне на нормата на чл.66 от СК в случаите, когато пряк наследник на осиновителя е само осиновения, тъй като не би имало лица,които да попадат в категорията „наследници”.

Горното мотивира настоящият съдебен състав да отмени обжалваното въззивно определение и да се върне делото на Окръжния съд за конституиране на О. Б. Х. като страна по предявения иск за прекратяване на осиновяването и за разглеждането му по същество.

С оглед на изложеното,Върховен касационен съд,състав на Трето гражданско отделение

О П Р Е Д Е Л И :

 

ДОПУСКА касационно обжалване на определение от 08.12.2008г.по ч.гр.д. № 1* по описа за 2008г. на Апелативен съд Пловдив.

ОТМЕНЯ определение от 08.12.2008г.по ч.гр.д. № 1* по описа за 2008г. на Апелативен съд Пловдив,с което е потвърдено определение от 23.10.2008г., постановено по гр.д. № 660/2008г.на Окръжен съд Пловдив

ВРЪЩА делото на Окръжен съд Пловдив за конституиране на О. Б. Х. като страна по предявения иск за прекратяване на осиновяването и за разглеждането му по същество.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

 

 

2.