Ключови фрази
Управление на МПС в пияно състояние или след употреба на наркотични вещества * съкратено съдебно следствие * липса на правен интерес

Р Е Ш Е Н И Е

Р Е Ш Е Н И Е

 

180

 

София, 07 април 2010 година

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

            Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение, в съдебно заседание на .....двадесет и шести март....  две хиляди и десета година в състав:

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ :САВКА СТОЯНОВА

                                                ЧЛЕНОВЕ :ТАТЯНА КЪНЧЕВА

                                                                          ТЕОДОРА СТАМБОЛОВА

                                                                         

при участието на секретаря…КРИСТИНА ПАВЛОВА................…и в присъствието на прокурора.....ЯВОР ГЕБОВ.....…................изслуша докладваното от съдия Т. Кънчева касационно дело № 91 по описа за 2010  година и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искане на осъдения М. М. Г. за отмяна по реда на възобновяването на наказателни дела на присъда по нохд № 5283/09 г. на Софийския районен съд, потвърдена с решение № 9/ 06.01.2010 г. по внохд № 3215/ 09 г. на Софийския градски съд. Сочат се нарушения, относими към трите касационни основания по чл.348 НПК и се иска подсъдимият да бъде оправдан, делото да се върне за ново разглеждане от въззивния съд или да се намали наказанието.

В съдебно заседание, осъденият и неговият защитник поддържат искането. Развиват доводи за приложение на чл.9 ал.2 от НК, както и за отмяна на наказанието лишаване от права.

Прокурорът от Върховната касационна прокуратура намира искането за неоснователно.

Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, като обсъди доводите на страните и извърши проверка на влезлия в сила съдебен акт, установи следното:

 

С присъдата, потвърдена изцяло от въззивната инстанция, осъденият М. Г. е признат за виновен в извършване на престъпление по чл.343б ал.1 от НК и при условията на чл. 55 от НК му е наложено наказание пробация, като са определени пробационните мерки: задължителна регистрация по настоящ адрес и задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от две години, както и поправителен труд за срок от две години, при 10% удръжки от трудовото възнаграждение. На осн. чл.343г от НК е наложено наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от една година и шест месеца.

 

Искането е процесуално допустимо, тъй като е направено от надлежна страна и в срока по чл. 420 ал.2 от НПК. Разгледано по същество е неоснователно.

Видно от съдържанието на направеното искане, то е бланкетно и немотивирано. Производството по делото е протекло по реда на глава 27 от НПК, като подсъдимият Г е признал всички факти, отразени в обвинителния акт и се е съгласил да не се събират доказателства за тези факти. При това положение, неаргументираните твърдения в искането за възобновяване, че материалният закон е приложен неправилно, тъй като не е автор на престъплението, както и че съдът е допуснал съществени процесуални нарушения и не е изпълнил задължението си за разкриване на обективната истина не са годен инструмент за извършване на касационната проверка. Липсата на каквито и да било аргументи в подкрепа на твърдяните нарушения лишават този съдебен състав от възможност да изпълни правомощията си, като отговори на направените доводи и възражения.

Направеният в съдебно заседание довод за приложение на чл.9 ал.2 от НК е неоснователен. Подсъдимият е изложил идентично искане пред въззивната инстанция, което Софийският градски съд е обсъдил и мотивирано отхвърлил като несъстоятелно. Високата концентрация на алкохол в кръвта на дееца от 2.6 промила, надхвърляща пет пъти пределно допустимата норма сочи на завишена степен на обществена опасност на извършеното, а не на липсата или явната й незначителност.

Наказанието на искателя е определено при условията по чл.55 от НК, като последица от проведеното съкратено съдебно следствие. Искането за налагане на наказание лишаване от свобода с приложение на чл.66 от НК не само е процесуално недопустимо, предвид разпоредбата на чл.373 ал.2 от НПК, но не е и в интерес на осъдения, тъй като е по-тежко от наказанието “пробация”. Правилно съдът е лишил Г. от право на управлява МПС за сравнително по-дълъг срок, тъй като той е наказван многократно по административен ред за нарушения на правилата за движение, което не е довело до преосмисляне на поведението му като шофьор.

Предвид на гореизложеното, Върховният касационен съд, второ наказателно отделение намери, че липсват основания за възобновяване на наказателното производство и затова

 

 

 

Р Е Ш И :

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на осъдения М. М. Г. за отмяна по реда на възобновяването на решение № 9/ 06.01.2010 г. на Софийския градски съд, постановено по внохд № 3215/ 2009 г.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

ЧЛЕНОВЕ: