Ключови фрази
Обжалване на решение на дисциплинарната комисия на Камарата на частните съдебни изпълнители * публична продан * частен съдебен изпълнител * възбрана * дисциплинарна отговорност

Р Е Ш Е Н И Е

№ 241

Гр.С., 28.10.2015 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, Трето гражданско отделение, в открито съдебно заседание на тринадесети октомври през двехиляди и петнадесета година, в състав:

П.: Ценка Георгиева
ЧЛЕНОВЕ: Илияна Папазова
Майя Русева

при участието на секретаря Анжела Богданова, като разгледа докладваното от съдията Русева г.д.N.643 по описа за 2015г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.73 от Закона за частните съдебни изпълнители.
Образувано е по жалба на частен съдебен изпълнител Г. Ш. С. срещу решение от 23.10.14 по дисциплинарно дело №.12/14 на Дисциплинарната комисия на К. на частните съдебни изпълнители на Република България - с което му е наложено дисциплинарно наказание глоба в размер на 2000 лв. Жалбоподателят твърди, че решението е недопустимо като постановено след изтичане на шестмесечния срок по чл.69 ал.1 от ЗЧСИ от откриване на нарушението, а евентуално - че е незаконосъобразно.
Министърът на правосъдието и К. на частните съдебни изпълнители оспорват жалбата като неоснователна.

Жалбата е подадена в срока по чл.73 ал.2 ЗЧСИ, срещу подлежащ на обжалване акт и от легитимирано да обжалва лице - поради което е процесуално допустима.

За да се произнесе по основателността й, Върховният касационен съд на Република България взе предвид следното:

I. По възражението за недопустимост на решението на Дисциплинарната комисия поради погасяване на дисциплинарната отговорност с изтичане на шестмесечен срок от откриване на нарушенията:
Съгласно чл.69 ал.1 пр.1 от Закона за частните съдебни изпълнители
дисциплинарната отговорност се погасява с шестмесечна давност от откриване на нарушението. В ал.2 на същия член е посочено, че дисциплинарното нарушение се смята за открито от момента, в който Министърът на правосъдието или С. на камарата са узнали за нарушението. В т.12 от ТР №.2/2013 г. от 26.06.2015г. по тълк.д. №.2/2013 на ОСГТК на ВКС е разяснено, че този шестмесечен срок е предназначен за сезиране на наказващия орган, тъй като съществува нормативно уредено дисциплинарно производство. В това производство наказващият орган не може да действа служебно, а трябва да бъде сезиран от друго лице. С. лице може да контролира единствено скоростта на своето разследване, но не е в състояние да влияе върху бързината, с която действа наказващият орган, нито върху бързината, с която правораздава съдът. Затова дисциплинарната отговорност се погасява, когато Председателят на Дисциплинарната комисия не е сезиран в рамките на давностния срок от Министъра на правосъдието или от Съвета на камарата на частните съдебни изпълнители /КЧСИ/. В случая дисциплинарното производство срещу частния съдебен изпълнител е образувано по искане от Съвета на КЧСИ с вх.№.645/14.05.14 до Председателя на Дисциплинарната комисия на КЧСИ, като самото искане е предхождано от решение на Съвета, взето на заседание от 28.02.14 и обективирано писмено в Протокол №.120/28.02.14г. При тези обстоятелства срокът по чл.69 ал.1 от ЗЧСИ е спазен, като без значение се явява обстоятелството кога съставът е разгледал делото и е постановил обжалваното в настоящето производство решение. Същото съставлява допустим акт и съдът следва да се произнесе по неговата правилност.

II. По твърденията за неправилност на обжалвания акт:
ВКС намира жалбата за неоснователна поради следните съображения:
Жалбоподателят е наказан с глоба в размер 2000лв. за три дисциплинарни нарушения, които са ясно дефинирани и приети за установени от Дисциплинарната комисия на КЧСИ – за това, че:
1/ не е спазил изискванията на чл.485 вр. с чл.468 ГПК – на 3.10.12 извършил опис на недвижими имоти с помощта на вещо лице, като лицензираният оценител определил общата пазарна стойност на имотите на 828378лв. /оценката е била връчена на длъжника на 23.11.12г./; при тези обстоятелства началната цена, при която е била обявената публичната продан /1.02-1.03.13г./, е била 385962,20лв. – вместо следващата се съобразно посочената от вещото лице такава - 621283,50лв.; отразено е и, че това е направено без нарочен акт на съдебния изпълнител, с който той да определи оценката на недвижимите имоти – което не позволява да се определи с точност каква оценка е определена в действителност;
2/ отменил е вече изтекла публична продан, проведена от 17.05.12 до 18.06.12г., и протокола за обяваване на купувач на недвижимия имот - като е извършен нов опис и оценка - без наличие на законоустановените предпоставки;
3/ в нарушение на чл.434 ГПК е извършил корекции на съдържанието на протокол за опис на движими вещи от 11.01.13г., което не съответства на волята на подписалите го лица и които промени е следвало да направи чрез съставяне на нов протокол.

Приетата от Дисциплинарната комисия фактическа обстановка е установена от приложените към делото документи. Така например от протокола за опис от 3.10.12г., извършен с участието на вещото лице П. И., докладите от същата за оценка на описаните недвижими имоти /на обща стойност 828378лв./, съобщението за връчването им на длъжника, обявлението за насрочване на публична продан /при начална цена на имотите в размер на 385962,20лв./ и съобщаването му, се установява, че ЧСИ не е определил началната цена на база наличното заключение на вещото лице. Формирана съобразно същото тя възлиза на 621283,50лв., а вписаната в обявлението за насрочване на проданта - 385962,20лв., е определена произволно, по начин и механизъм който не е ясен, не е закрепен в - а и не произтича от, отделен акт на ЧСИ. При тези обстоятелства следва да се приеме, че ЧСИ не е спазил разпоредбата на чл.485 вр. чл.468 ГПК. Визираното от Дисциплинарната комисия на КЧСИ дисциплинарно нарушение по чл.67 ЗЧСИ е налице и оплакването на ЧСИ в тази връзка е неоснователно.
Аналогично е положението и с останалите нарушения, за които е наложено дисциплинарно наказание. Безспорно с Протокол от 20.09.12 ЧСИ е отменил действията си по насрочване на публична продан за времето 17.05.12-18.06.12 и Протокол от 19.06.12г. за обявяване на постъпилите наддавателни предложения и на купувач на недвижим имот. Редът, по който могат да се атакуват и отменят актове на ЧСИ във връзка с приключила публична продан, е изрично предвиден в закона. Предхождащите възлагателното постановление действия не подлежат на обжалване; последното може да се обжалва пред съд от лицата и в случаите, предвидени в чл.435 ал.3 ГПК, като ЧСИ не разполага с компетентност да отменя сам резултатите от вече извършена публична продан. Като го е направил, той е допуснал нарушение на закона. Такова е налице и предвид нанесените в Протокол за опис от 11.01.13г. корекции, касаещи описани в същия движими вещи. В протокола са направени корекции /зачертавания и добавки на текст/ от друга дата /10.04.13г./, без да е видно и да се установява, че същите са били извършени в присъствието и в съответствие с волята на страните, респективно без да е съставен отделен протокол, обективиращ горните промени. При това положение не е спазено изискването на чл.434 ГПК - за всяко предприето и извършено от ЧСИ действие да се съставя протокол, в който да се посочва деня и мястото на извършването му и направените от страните искания и заявления.
Предвид всичко изложено по-горе следва да се приеме, че жалбоподателят е извършил посочените в решението на дисциплинарната комисия към КЧСИ нарушения, за които му е наложено общо наказание в размер на глоба 2000лв. Жалбата му е неоснователна и атакуваното решение трябва да бъде потвърдено.
С оглед изхода на спора и на основание чл.78 ал.2 ГПК на К. на частните съдебни изпълнители следва да се присъдят претендирните разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 370лв., определени съобразно Наредба №.1 за минималните размери на адвокатските възнаграждепия.
Мотивиран от горното, съдът

Р Е Ш И :

ОСТАВЯ В СИЛА решение от 23.10.14 по дисциплинарно дело №.12/14 на Дисциплинарната комисия на К. на частните съдебни изпълнители на Република България, с което на ЧСИ Г. Ш. С. е наложено дисциплинарно наказание глоба в размер на 2000лв.

ОСЪЖДА ЧСИ Г. Ш. С. да плати на К. на частните съдебни изпълнителни 370лв. /триста и седемдесет лева/ юрисконсултско възнаграждение на основание чл.78 ал.2 ГПК.

Решението е окончателно.

П.: ЧЛЕНОВЕ: