Ключови фрази
Обжалване на решение на общото събрание на етажната собственост * решение на общото събрание на етажните собственици * етажна собственост * ред за свикване на общото събрание на собствениците в етажната собственост

решение по гр.д.№ 1210 от 2013 г. на ВКС на РБ, ГК, Първо отделение

Р Е Ш Е Н И Е


№ 149

[населено място], 16. 07. 2013 г.



В ИМЕТО НА НАРОДА



Върховният касационен съд на Република България, Първо отделение на Гражданска колегия в открито съдебно заседание на пети юни две хиляди и тринадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БРАНИСЛАВА ПАВЛОВА
ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА ГРОЗДЕВА
ВЛАДИМИР йОРДАНОВ

при участието на секретаря Виолета Петрова, като изслуша докладваното от съдия Т.Гроздева гр.д.№ 1210 по описа за 2013 г. приема следното:


Производството е по реда на чл.290 и сл. от ГПК.
Образувано е по касационна жалба на Г. Т. У.- управител на ЕС в комплекс „Стената” срещу решение № 391 от 22.10.2012 г. по в.гр.д.№ 264 от 2012 г. на Смолянския окръжен съд, гражданско отделение, с което е потвърдено решение № 64 от 27.03.2011 г. по гр.д.№ 1893 от 2011 г. на Смолянския районен съд за отмяна на решенията на Общото събрание на собствениците на апартаменти в комплекс „Стената”, к.к.П., [община], взети на 26.10.2011 г.
В касационната жалба се твърди, че решението на Смолянския окръжен съд е неправилно поради нарушение на материалния закон, съществено нарушение на съдопроизводствените правила и необосновано- основания за обжалване по чл.281, ал.1, т.3 от ГПК.
В писмен отговор от 08.02.2013 г. ответниците по жалбата И. Н. Н., П. И. Н., К. Н. У. и [фирма] оспорват касационната жалба като недопустима и неоснователна. Претендират за разноски.
С определение № 141 от 19.03.2013 г. настоящият състав на ВКС е допуснал касационно обжалване на решението на основание чл.280, ал.1, т.3 от ГПК по следния правен въпрос: редовно ли е свикано общо събрание на ЕС, когато в поканата за него не са отбелязани датата и часа на поставянето на тази покана на видно и общодостъпно място във входа на сградата, но е съставен протокол.
По този въпрос настоящият състав на ВКС счита следното: Отговорът на въпроса е свързан с тълкуване на разпоредбата на чл.13, ал.1 от Закона за управление на етажната собственост /ЗУЕС/. Според нея: „Общото събрание се свиква чрез покана, подписана от лицата, които свикват общото събрание, която се поставя на видно и общодостъпно място на входа на сградата не по-късно от 7 дни преди датата на събранието, а в неотложни случай- не по-късно от 24 часа. Датата и часът задължително се отбелязват върху поканата от лицата, които свикват общото събрание, за което се съставя протокол”. Действително, в закона съществува неяснота по въпроса коя дата и час следва да се отбележат върху поканата според чл.13, ал.1, изр.2 от ЗУЕС- датата и часът на провеждане на общото събрание или датата и часът на поставянето на поканата на видно и общодостъпно място на входа на сградата. Настоящият състав на ВКС счита, че разпоредбата на чл.13, ал.1, изр.2 от ЗУЕС е в смисъл, че върху поканата следва да се отбележат датата и часа на нейното поставяне на видно и общодостъпно място на входа на сградата. Това е така, тъй като именно с това отбелязване се удостоверява спазването на предвидените в чл.13, ал.1 от ЗУЕС срокове за поставяне на поканата преди датата на провеждане на общото събрание /7-дневен и 24-часов/. Това тълкуване на закона се налага и от факта, че е нелогично и ненужно датата и часът на провеждането на общото събрание допълнително да се отбелязват на поканата от лицата, които свикват общото събрание, тъй като тези дата и час са част от съдържанието на самата покана.
С оглед дадения по-горе отговор на правния въпрос, обжалваното решение, в което е прието по същество същото /че Общото събрание на собствениците на апартаменти в комплекс „Стената”, к.к.П., [община], проведено на 26.10.2011 г., е било нередовно свикано, тъй като на залепената на общодостъпно място на входа на сградата покана не са били отбелязани датата и часа на нейното поставяне/ е правилно и като такова следва да бъде оставено в сила.
С оглед изхода на делото и на основание чл.81 от ГПК във връзка с чл.78 от ГПК жалбоподателят дължи и следва да бъде осъден да заплати на ответника по жалбата [фирма] направените от него разноски за адвокат по делото пред ВКС в размер на 600 лв.

Воден от горното, съставът на Върховния касационен съд на РБ, Гражданска колегия, Първо отделение


Р Е Ш И :


ОСТАВЯ В СИЛА решение № 391 от 22.10.2012 г. по в.гр.д.№ 264 от 2012 г. на Смолянския окръжен съд, гражданско отделение.
ОСЪЖДА Етажна собственост на комплекс „Стената”, к.к.П. да заплати на [фирма] на основание чл.78 от ГПК сумата 600 лв. /шестстотин лева/, представляваща разноски по делото пред ВКС.
Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.




ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.