Ключови фрази
упражняване на родителски права * развод * разделяне на децата при развод * Родителски права след развода

Р Е Ш Е Н И Е

           Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

                               №  936

                София  28.12.2009 година

 

                                  В  ИМЕТО  НА  НАРОДА                                    

 

Върховният касационен съд на Република България, трето гражданско отделение, в съдебно заседание на 8 декември две хиляди и девета година в състав:

 

                                      Председател: Ценка Георгиева

                                             Членове:  Мария Иванова

                                                              Илияна Папазова

 

При секретаря Анжела Богданова, като изслуша докладваното от съдията Ц. Георгиева гр.д. №  3717/2008г., за да се произнесе взе пред вид следното:

 

Производството е по чл. 290 и сл. ГПК.

С определение № 128 от 15.12.2008г., постановено по настоящото дело № 3717/2008г. на ВКС, ІІ г.о., сега ІІІ г.о., е допуснато касационно обжалване на въззивното решение на Софийски градски съд, Брачно отделение, І ВС, № 48 от 10.03.2008г. по в.гр.д. № 278/2007г. с което е оставено в сила решение № 262 от 05.01.2007г. по гр.д. № 890/2006г. на Софийски районен съд, Брачна колегия, 81 с-в, в частта, с която упражняването на родителските права по отношение на малолетното дете В е предоставено на бащата Б. В. С., а по отношение на малолетното дете Е на майката Д. С. К..

Касационно обжалване на въззивното решение е допуснато на основание чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК по материалноправния въпрос за предпоставките за разделяне на децата при развод на родителите, предвид указанията, дадени в т. ІІІ на Постановление № 1/74г. на Пленума на ВС.

Ответникът по касация Б. В. С. от гр. С. не е изразил становище.

За да се произнесе по основателността на жалбата Върховният касационен съдът взе пред вид следното:

Въззивният съд е постановил родителските права по отношение на роденото от брака между страните дете Е, роден през 2001г., да се упражняват от майката. По отношение на детето В. , роден през 1998г., е предоставил упражняването на родителските права на бащата Б. С. Разделянето на децата въззивният съд е мотивирал единствено със създаденото фактическото положение. Приел е, че двете деца са си създали своя среда за живеене, с която са свикнали и при една промяна на начина им на живот, това би се отразило неблагоприятно на психиката им. С оглед възрастта им не е в техен интерес така установеният начин на живот да бъде променян.

Настоящата инстанция намира, че така постановеното решение не е съобразено със задължителните указания, дадени в ППВС № 1/74г., раздел ІІІ – Съвместно живеене на децата при развод и предпоставките за разделянето им, с което ВС е приел, че по правило децата следва да се отглеждат заедно, а разделянето им е допустимо само поради важни причини. Като примери за важни причини са посочени голямата разлика във възрастта и липса на взаимни интереси и привързаност, продължително разделено живеене, напластена омраза спрямо единия родител и др. под.

Събраните по делото доказателства не установяват важни причини от рода на посочените в Постановлението. Напротив, децата са от еднакъв пол и на близка възраст, налице са данни, че са привързани едно към друго и изпитват необходимост да са заедно. В приетия по делото социален доклад на АСП, Д. „С. подпомагане” Младост – София е отразено, че пред социалния работник детето В. е споделило тъгата си, че не е виждало брат си Е. отдавна. Св. П. също установява, че откакто В. живее при баща си често пита за малкия си брат. В същия социален доклад е изразено становище, че в интерес на двете малолетни деца е да се отглеждат и възпитават заедно. Отделното заживяване на децата е продължило кратко време за да се приеме, че те са създали трайни навици и социални контакти, и промяната би се отразила неблагоприятно. Данните от социалните доклади и свидетелските показания сочат, че родителски качества, привързаност към децата и желание за отглеждането им имат и двамата родители. Предвид възрастта на децата, липсата на важни обстоятелства, които налагат децата да живеят разделени и желанието на майката да се грижи за тях, касационната жалба на Д. С. К. следва да бъде уважена като на нея се предостави за отглеждане и детето В. , а на бащата Б. С. се определи режим за виждане на детето, като бъде осъден да заплаща за детето В. месечна издръжка. По делото е представено допълнително споразумение по трудов договор, от което се установява, че месечният доход на майката е в размер на 460 лв. Относно бащата Б. С. не са представени доказателства за доходите му, но не се спори, че упражнява професия лекар. Предвид изложеното и с оглед нуждите на детето настоящата инстанция определя месечната издръжка за детето В. в размер на 80 лв. По отношение на семейното жилище ищцата е оттеглила претенцията си /с.з. на 01.10.2007г./ поради отчуждаването му на трето лице.

Водим от горното и на основание чл. 218ж,ал.1 ГПК Върховният касационен съд, състав на трето гражданско отделение

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ въззивното решение Софийски градски съд, Брачно отделение, І ВС, № 48 от 10.03.2008г. по в.гр.д. № 278/2007г. и оставеното с него в сила решение № 262 от 05.01.2007г. по гр.д. № 890/2006г. на Софийски районен съд, Брачна колегия, 81 с-в, в частта, с която упражняването на родителските права по отношение на малолетното дете В е предоставено на бащата Б. В. С., и вместо това ПОСТАНОВЯВА:

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на малолетното дете В, ЕГН **********, на майката Д. С. С. , ЕГН **********, като бащата Б. В. С. има право да го вижда и взима при себе си всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10.00 часа на първия ден, до 18.00 часа на втория ден, с преспиване, както и един месец през лятото във време, което не съвпада с годишния отпуск на майката.

ОСЪЖДА Б. В. С. да заплаща на малолетния В. Б. С. , чрез неговата майка и законен представител Д. С. С. , месечна издръжка в размер на 80.00 лв., считано от влизане на решението в сила до настъпване на причини, обуславящи изменение или прекратяване на издръжката, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска от датата на падежа й до окончателното изплащане.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

Председател:

 

Членове: