Ключови фрази
квалифицирана кражба * отказ от съкратено съдебно следствие

Р Е Ш Е Н И Е

Р Е Ш Е Н И Е

 

№  358

 

София,  25  юни   2010 година

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение, в открито съдебно заседание на двадесет и трети юни две хиляди и десета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: САВКА СТОЯНОВА

                                                    ЧЛЕНОВЕ: ЮРИЙ КРЪСТЕВ

                                                                           ТЕОДОРА СТАМБОЛОВА

 

 

при участието на секретаря Кристина Павлова

и в присъствието на прокурора Петя Маринова

изслуша докладваното от председателя (съдията) Савка Стоянова

дело № 313/ 2010 година

Производството е по реда на чл.422, ал.1, т.5 НПК.

Осъденият Р. Б. Д. е направил искане за възобновяване на н.о.х.д. № 110/ 2009г. на Районен съд- гр. Т., отмяна на постановената по него присъда и връщане делото за ново разглеждане от друг състав на съда.

В искането се прави довод за допуснато съществено нарушение на процесуалните правила- касационно основание по чл.348, ал.1, т.2 НПК, изразяващо се в отказ на съда да разгледа делото по реда на Глава Двадесет и седма от НПК.

В съдебното заседание осъденият лично и чрез защитника си поддържа искането по изложените в него съображения.

Прокурорът при Върховната касационна прокуратура намира искането за неоснователно и предлага да се остави без уважение.

Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, за да се произнесе, съобрази следното:

Искането за възобновяване на наказателното дело е процесуално допустимо, тъй като е направено от осъден за престъпление от общ характер в предвидения от закона шестмесечен срок от влизане на съдебния акт в сила и последният не е бил проверяван по касационен ред.

Разгледано по същество искането е неоснователно по следните съображения:

Районен съд гр. Т. с присъда № 63 от 09.11.2009г. по н.о.х.д. № 110/2009г. е признал подсъдимия Р. Б. Д. за виновен в това, че в периода 28.03.2009г.- 16.04.2009г. от къщи, находящи се в махала „Валожанци” в с. П., общ. Трън , при условията на продължавано престъпление и опасен рецидив, отнел от владението на различни собственици движими вещи на обща стойност 172.60лв., без тяхно съгласие, с намерение противозаконно да ги присвои, като за целта повредил прегради, здраво направени за защита на имот, поради което и на основание чл.196, ал.1, т.2 във вр. чл.195, ал.1, т.3, чл.26, ал.1 и чл.54 НК го осъдил на три години лишаване от свобода, което да изтърпи при първоначален „строг” режим в затворническо общежитие от закрит тип. На основание чл.59, ал.1 НК съдът е зачел предварителното задържане на подсъдимия, считано от 14.09.2009г.

Пернишкият окръжен съд с решение № 29 от 19.04.2010г.постановено по в.н.о.х.д. № 436/2009г. е потвърдил присъдата.

Възражението, че като е разгледал наказателното дело по общия ред, а не по реда на съкратеното съдебно следствие, уреден в Глава двадесет и седма от НПК първоинстанционният съд е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила, изразяващи се в ограничаване правата на подсъдимия, е неоснователно.

Решението за предварително изслушване на страните, с оглед преценка дали са налице предпоставки за разглеждане на делото по реда на Глава двадесет и седма от НПК се взема от съда служебно или по искане на подсъдимия. От материалите по делото се установява, че на подсъдимия са разяснени процесуалните му права още в първото по делото съдебно заседание, в което единственото му искане е било за назначаване на служебен защитник, тъй като той лично не е в състояние да си упълномощи защитник. Това негово искане е уважено, делото е било отложено и в следващото съдебно заседание, вече в присъствие на назначения му защитник не е направено искане за разглеждане на делото по реда на съкратеното съдебно следствие. След като подсъдимият не е изразил желание делото да се разгледа по този начин, неоснователно с искането си твърди, че е налице отказ от страна на съда, което пък ограничавало процесуалните му права. С разглеждането на делото по общия ред поначало в най- голяма степен се защитават правата на страните в процеса, които могат не само да възразяват по изнесените в обвинителния акт факти, но и да искат събиране на доказателства, подкрепящи тезата им. В конкретния случай, очевидно осъденият е останал недоволен от размера на наложеното му наказание, определено при условията на чл.54 НК, а не при условията на чл.55, ал.1 НК, каквато възможност е била налице, ако делото се разгледа при условията на чл.372,т.2 НПК.

 

Поради изложените съображения настоящият състав намери, че при постановяване на влязлата в сила присъда не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, поради което и не са налице основания за възобновяване на наказателното дело и връщане за ново разглеждане, каквото е искането на осъдения.

 

Водим от гореизложеното и на основание чл. 424,ал.1 НПК Върховният касационен съд,второ наказателно отделение

 

 

 

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на осъдения Р. Б. Д. за възобновяване на н.о.х.д. № 110/ 2009г. на Районен съд- Трън.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: