Ключови фрази
Изменение и прекратяване на издръжката * издръжка * издръжка на ненавършилите пълнолетие деца от родители * увеличаване на издръжка


Р Е Ш Е Н И Е

№ 371
София 03.10.2011г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, ГК,ІV г.о.в открито заседание на двадесет и седми септември през две хиляди и единадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕСКА РАЙЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: СВЕТЛА БОЯДЖИЕВА
БОЯН ЦОНЕВ
при секретаря Юлия Георгиева и в присъствието на прокурора....................
като изслуша докладваното от съдията Светла Бояджиева гр.дело № 1905 по описа за 2010 год.за да се произнесе,взе предвид следното:



Производството е по реда на чл.290 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на П. Й. П. като законен представител на Б. В. Б. срещу решение № 229 от 7.10.10г.по в.гр.дело № 340/10г.на Окръжен съд – Стара Загора в частта,с която е отменено решение № 518 от 17.05.10г.по гр.дело № 1171/10г.на Районен съд-Стара Загора и е отхвърлен предявения от същата страна против В. Б. В. иск за увеличение на издръжка за разликата над 100 лв до 120 лв.
С определение № 542 от 7.04.11г.е допуснато касационно обжалване на въззивното решение на основание чл.280 ал.1 т.3 ГПК по въпроса следва ли спечелена от малолетно дете стипендия да се взема предвид при определяне размера на дължимата от родителите издръжка и предполага ли това намаляване размера на дължимата от родителите издръжка .
В отговор на въпроса,по който е допуснато касационно обжалване на въззивното решение,Върховният касационен съд намира следното:
По своя характер отпуснатата на малолетно дете стипендия за изявени таланти в различни области представлява целеви средства за осигуряване на възможност за бъдещо развитие в съответната област/в случая за спорт/ и няма за цел покриване на ежедневните му нужди от храна,облекло,учебни пособия и т.н.Задължението за издръжка на непълнолетните деца от родителите им произтича от закона – чл.143 СК.При определяне размера на дължимата издръжка следва да се вземат предвид нуждите на детето и доходите на родителите.С оглед характера на стипендията същата не следва да се счита като доход на родителите и да бъде съобразявана при определяне размера на дължимата издръжка.
Предвид дадения отговор на въпроса,по който е допуснато касационно обжалване и данните по делото,ВКС намира касационната жалба за основателна.
С обжалваното решение въззивният съд,като частично е отменил първоинстанционното решение, е увеличил първоначално определената ежемесечна издръжка,която бащата В. В. следва да заплаща на детето Б. от 80 лв на 100 лв,като при определянето й е взел предвид възрастта на детето - 10 години,материалното положение на родителите,ръста на цените и нуждата от средства за отглеждането му,като е съобразил и отпуснатата му стипендия в размер на 120 лв.
Настоящата инстанция намира,че така постановеното решение не е съобразено с конкретните особености на случая.Не е съобразено,че отпуснатата на малолетното дете едногодишна стипендия в размер на 120 лв месечно няма характер на издръжка за задоволяване на ежедневни нужди,а е за негови спортни постижения с оглед бъдещото му развитие в областта на спорта – по-конкретно карате-киокушин.При определяне размера на дължимата издръжката стипендията не следва да се взима предвид,а доходите на родителите.Данните по делото сочат,че майката П. Й. работи по трудов договор и получава средно месечно трудово възнаграждение в размер на 363 лв;не получава други доходи,но притежава недвижими имоти- апартамент и гараж.Бащата В. В. получава брутно трудово възнаграждение в среден размер 903 лв,не притежава други доходи от наеми и хонорари, притежава недвижим имот- апартамент и няма задължение за издръжка към други лица.Детето Б. към момента на постановяване на решението е навършил 11 г.,изучава английски език и карате,които са платена извънкласна форма на обучение.
С оглед възрастта на детето,материалното положение на родителите,поскъпването на стоките и услугите и нуждата от средства за отглеждането и възпитанието му настоящият състав приема,че за издръжката му са необходими минимум 250 лв месечно,от които бащата следва да заплаща 120 лв,а останалата сума да се поеме от майката,която едновременно с това полага непосредствените грижи за отглеждането и възпитанието му.
Изложеното нарушение на материалния закон налага въззивното решение да се отмени в частта,с която искът е отхвърлен за разликата над 100 лв до 120 лв вместо него да се постанови друго,с което да се присъди допълнително още по 20 лв месечно.
В останалата осъдителна част решението е влязло в сила.
С оглед изхода на спора пред настоящата инстанция ответникът по касация следва да заплати на жалбоподателката направените пред тази инстанция разноски в размер на 200 лв - адвокатско възнаграждение за един адвокат.
Предвид на горното,ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД,ІV г.о.

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯ решение № 229 от 7.10.2010г.,постановено по в. гр.дело № 340/10г.на Окръжен съд –Стара Загора в частта,с която е отхвърлен искът за увеличение на издръжка за разликата над 100 лв до 120 лв и вместо него ПОСТАНОВЯВА:
ОСЪЖДА В. Б. В. от [населено място], [улица] ап.24 ,ЕГН [ЕГН] да заплаща на малолетното дете Б. В. Б. с ЕГН [ЕГН] чрез неговата майка и законен представител П. Й. П. от [населено място],с ЕГН [ЕГН] и двамата от [населено място], [улица],вх.А,ап.49 допълнително още по 20 лв ежемесечна издръжка /разликата над 100 лв до 120 лв/,считано от 23.02.10г.до настъпване на обстоятелства за изменяване или прекратяването й,ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска,както и 200 лв разноски.
Решението е окончателно.



ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:1. 2.