Ключови фрази
Телесна повреда, причинена по хулигански подбуди * неоснователност на искане за възобновяване

Р Е Ш Е Н И Е

№ 32


Гр. София, 11.02.2013 г.


В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, Второ наказателно отделение, в открито съдебно заседание на двадесет и първи януари през две хиляди и тринадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛИЛЯНА МЕТОДИЕВА
ЧЛЕНОВЕ: 1. БИЛЯНА ЧОЧЕВА
2. БИСЕР ТРОЯНОВ
при участието на секретаря Надя Цекова и в присъствието на прокурора Мария Михайлова разгледа докладваното от съдия Троянов
наказателно дело № 2088 по описа за 2012 г.
Производството е по реда на Глава Тридесет и трета от НПК, образувано по искане на осъдения К. Г. Й. против решение № 124 от 17.08.2012 год. по в.н.о.х.д. № 489/ 2012 год. на Русенският окръжен съд, с искане за неговата отмяна и връщане на делото за ново разглеждане.
Искането се позовава на посоченото в разпоредбата на чл. 422, ал. 1, т. 5 от НПК основание за допуснати съществени нарушения по чл. 348, ал. 1, т. 2 и 3 от НПК.
В открито съдебно заседание служебният защитник на осъдения (адвокат В. Б.) настоява за приложението на института по чл. 55 от НК.
Представителят на Върховна касационна прокуратура счита искането за неоснователно, тъй като не били установени многобройни или изключителни обстоятелства, налагащи определянето на наказанието при условията на чл. 55 от НК.
Върховният касационен съд, след като обсъди направеното искане, развитите съображения в съдебно заседание и извърши проверка на изтъкнатите основания за възобновяване, намира следното:
С присъда № 182 от 26.06.2012 г. по н.о.х.д. № 1347/ 2012 г. Русенският районен съд признал осъдения К. Г. Й. за виновен в това, че на 19.12.2011 г., в гр.Р., по хулигански подбуди причинил на Д. А. П. средна телесна повреда, изразяваща се в проникващо нараняване в коремната кухина, поради което и на основание чл. 131, ал. 1, т. 12, пр. 2, във вр. с чл.129 от НК и чл. 54 от НК му наложил наказание от четири години лишаване от свобода, което да изтърпи при първоначален строг режим в затворническо заведение от закрит тип. На основание чл. 59 от НК било приспаднато предварителното задържане на осъдения, считано от 19.12.2011 г. Съдът привел в изпълнение, на основание чл. 68 от НК, наказанието от една година и шест месеца лишаване от свобода, наложено на осъдения Й. по н.о.х.д. № 2117/ 2010 г. на Русенски районен съд, за което определил да бъде изпълнено при строг режим и затворническо заведение от закрит тип.
Подсъдимият К. Г. Й. бил осъден да заплати на гражданския ищец Д.А.П. обезщетение за претърпени неимуществени вреди в размер на пет хиляди лева, както и сумата от седемстотин лева за извършените разходи от ищеца по делото. В останалата част, за разликата до петнадесет хиляди лева, искът бил отхвърлен като неоснователен.
В тежест на подсъдимия били възложени разноските по делото. Съдът се разпоредил с веществените доказателства по делото.
С решение № 124 от 17.08.2012 год. по в.н.о.х.д. № 489/ 2012 год. Русенският окръжен съд изменил присъдата, като намалил размера на наложеното наказание на три години лишаване от свобода и потвърдил присъда в останалата част. Съдът осъдил подсъдимия да заплати извършените от гражданския ищец разноски в хода на въззивното производство, както и допълнителна държавна такса в размер на 100 лева за производството пред въззивната инстанция по гражданския иск.
Искането на осъдения Й. за възобновяване на наказателното производство е неоснователно.
Молителят не навежда конкретни доводи за нарушение на процесуалните правила. В решението си въззивният съд е подложил на повторна проверка събраните по делото доказателства и е изложил аргументирани изводи за установените факти и обстоятелства. С доверие е възприел показанията на пострадалия свидетел Д. П. за конкретния повод за възникване на скандала с подсъдимия и развитието на инцидента до нанасянето на телесните увреждания. Изложенията са били съпоставени с показанията на останалите очевидци на събитията – свидетелите: Т. П., А. П., Д. П. и Г. А., като изнесените от тях факти са възприети според точния им смисъл. Съдът е изложил убедителни изводи защо не приема за достоверна тезата от обясненията на подсъдимия, че не е нанасял удари с нож в коремната област на пострадалия. Средството за извършване на престъплението не е намерено, но от съвкупната преценка на свидетелските показания за протичане на борбата, от неколкократните закани на подсъдимия по време на инцидента и от описаните в съдебно-медицинските експертизи телесни увреждания с категоричност е изведен извод за използвано хладно оръжие (нож). Липсата на средството на престъплението, когато то не е намерено след деянието или не е част от веществените доказателства по делото, не води до недоказаност, ако от съвкупният доказателствен анализ може да бъде направен сигурен извод, че е бил употребен за извършване на престъплението.
Наложеното наказание от три години лишаване от свобода е съобразено с личностовата характеристика на дееца (включително неговите предходни осъждания), както и с тежестта на извършеното деяние. Многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства не са намерени, нито изключителни такива, поради което искането на служебния защитник за приложение на чл. 55 от НК е неоснователно. Наказанието е справедливо отмерено и може да способства за постигане на целите по чл. 36 от НК, поради което не се налага допълнителното му занижаване.
Не са допуснати претендираните от осъдения К. Г. Й. нарушения по чл. 348, ал. 1, т. 2 и 3 от НПК, поради което искането му за възобновяване на въззивното производство по делото като неоснователно следва да бъде оставено без уважение.
Върховният касационен съд по изложените съображения и на основание чл. 425 от НПК
Р Е Ш И :
ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искане от осъдения К. Г. Й. за възобновяване на в.н.о.х.д. № 489/ 2012 год., по описа на Русенски окръжен съд и отмяна на решение № 124 от 17.08.2012 год.
Решението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.