Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * периодичност на пробационни мерки

Р Е Ш Е Н И Е

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ 502

 

София, 01 декември 2009 година

 

 

В   ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

       Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в съдебно заседание на 13 ноемри две хиляди и девета  година, в състав:

 

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ПЛАМЕН ТОМОВ

ЧЛЕНОВЕ: ЕВЕЛИНА СТОЯНОВА

 

ИВЕТА АНАДОЛСКА

 

при участието на секретаря Румяна Виденова

и в присъствието на прокурора Искра Чобанова

изслуша докладваното от съдията Ивета Анадолска

н. дело № 512/2009 година.

 

 

На основание чл.419, във вр. с чл. 422, ал. 1, т.5, във вр. с чл.348, ал.1,т.1 НПК и в срока по чл.421,ал.1 НПК, е постъпило във ВКС на РБ, искане от главния прокурор на РБ за отмяна по реда на възобновяването на влязлото в сила определение от 08.06.2009год. по н.о.х.д. № 885/2009 год. на Сливенския районен съд, с което е одобрено споразумение между районна прокуратура-Сливен и подсъдимия П. Д. П..`

В искането се твърди, че атакуваният по реда на възобновяването съдебен акт, е постановен в нарушение на материалния закон – на чл.42б, ал.1НК. Отправено е искане за отмяната му и връщане на делото за ново разглеждане.

Представителят на Върховната касационна прокуратура поддържа искането по изложените в него съображения.

Осъденото лице не участва в това производство и не изразява становище по искането.

 

Върховният касационен съд, като прецени доводите на страните, проверявайки атакувания съдебен акт в пределите на искането за възобновяване, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

С определение от 08.06.2009год., постановена по н.о.х.д. № 885/09год. на районен съд-гр. Сливен, е одобрено споразумение, постигнато между районния прокурор и подсъдимия П. Д. П., на основание чл.382,ал.7 НПК. По силата на влезлия в сила съдебен акт, подсъдимият е признат за виновен за извършено престъпление по чл.343б,ал.1 НК и при условията на чл.55,ал.1,т.2,б”б” НК, му е наложено наказание “пробация” при следните пробационни мерки: задължителна регистрация по настоящ адрес, задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от шест месеца, за всяка една от тях и лишаване от право да управлява МПС за осем месеца, на основание чл.343гНК.

Искането е процесуално допустимо.

Съдебният акт е влязъл в законна сила на 08.06.2009 год., а искането постъпило във ВКС на РБ - на 22.07.2009год., т.е. в законно установения по смисъла на чл.421, ал.1 НПК срок.

 

Разгледано по същество, е основателно.

С атакувания съдебен акт е нарушена разпоредбата на чл.42б, ал.1НК, задължаваща съда да посочи периодичността на пробационната мярка по чл.42,ал.2,т.1 НК. Съобразно разпоредбата на чл.200 ЗИН, наказанието „пробация” се изпълнява от пробационната служба, чийто правомощия са изчерпателно изброени в чл.201 ЗИН, в които не е включена възможност за определяне периодичността на задължителните пробационни мерки-прерогатив на съда, съгласно чл.42бНК. С подобно правомощие не разполага и прокуратурата, задължена да осъществява надзор за законност и да изпълнява влезлите в сила съдебни актове. В чл.210, ал.4 ЗИН е посочено, че пробационната мярка по чл.42а,ал.2,т.1 НК се изпълнява по план, изготвен от пробационен служител, което би било възможно, едва след определената от съда периодичност.

Това обуславя изменение на присъдата по реда на възобновяването, а не на неговата отмяна и необходимост от връщане на делото за ново разглеждане, /съобразно отправеното от главния прокурор искане/. С оглед правомощието на касационната инстанция по чл.425,ал.1,т.3 НПК за намеса при неправилно приложение на материалния закон и предвид на това, че основанията са в полза на осъденото лице, атакуваният съдебен акт подлежи на корекция.

 

По изложените съображения, настоящият съдебен състав намира, че искането на главния прокурор на РБ следва да бъде уважено, с изменение по реда на възобновяването на атакуваната присъда и определяне по смисъла на чл.42бНК на периодичност на пробационната мярка”задължителна регистрация по настоящ адрес”-два пъти седмично.

 

Водим от горното и на основание чл.425, ал.1,т.3 НПК, Върховният касационен съд, първо наказателно отделение

Р Е Ш И :

 

 

ИЗМЕНЯ по реда на възобновяването определение от 08.06.2009год. по н.о.х.д. № 885/09год. на районен съд-гр. Сливен, с което на основание чл.382, ал.7НПК е одобрено споразумение между районна прокуратура-Сливен и П. Д. П., като определя периодичността на пробационната мярка”задължителна регистрация по настоящ адрес”-два пъти седмично.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: